HYBRİD ile araziye girmek

Murat Ceyhan

Aktif Üye
Tepki
31
yazın hybrid bir model alacağım. büyük ihtimal ile merida crossway 40-v olacak.
Bir mtb performansı beklemiyorum ama beni ne kadar yorar ? ne kadar yıpranır ? ne kadar dayanıklı olur merak ediyorum.
Deneyen , arazi sürüşü yapan var mı ?

ekleme : Bir taşla üç kuş vurmaya çalışıyorum aslında , şehir içinde düz maşa takıp yada maşayaı kitleyip bir yol bisikleti gibi kullanabileceğim, zorlu koşulda beni pişman etmeyecek bir mtb kadar dayanıklı ve tura çıkarsam mtb gibi rahatca arkasına atacağım yükü çekecek ve sağlam yol bisikleti gibi atak bir bisiklet arıyorum p
Gece gece bunu araştırmaya başladım, üçü birden olmaz sanırım tam anlamıyla

Scudo

Samet Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
516
Ben 20-v yi kullanıyorum. İzmirde giremeyeceğin arazi hemen hemen yok desem yalan söylemiş olmam heralde

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Araziden kastınızı bir fotoğraf ile açıklarsanız daha isabetli cevaplar alabilirsiniz. Zira bu forumda patikayı da arazi zannedenler var.

Murat Ceyhan

Aktif Üye
Tepki
31
Mesela balçovadaki (manastır yolu termal otelden girilen )gibi inişli çıkışlı bir yol düşünelim.İnce lastikler kayar mı ? 28"e ne kadar kalın lastik takabiliriz? Çamura bulanınca v frenler etkisiz kalır mı ?

Uçuk bir ihtimal dağa çıkmaya karar versek bir grup ile. 28"e göre dişli bir dış lastik bulabilirmiyiz? Jantlar kolay kırılır mı bunu denersek ?

ard arda çok soru sordum kusura bakmayın , hybrid ile mtb arasında gidip geliyorum.Şu anda mtb kullanıyorum.İlerideki bisikletimi mtb almak istemiyorum.
hybrid modeller tam bir melez gibi duruyor gözümde. mtb ye mi daha yakınlar yoksa yola mı çözemedim ;)

Murat Ceyhan

Aktif Üye
Tepki
31
@Tuncay Üner

Fotoğraf ile açıklayabilirmiyim bilmiyorumda

1. örnek bol taşlı topraklı bir yol pedal çevirmeye ilk başladığımızda lastiğin topraka tutunurken biraz kaydığı türden diyelim
2. örnek düzgün bir dağ çıkışı

downhill harici zorlu yollar diyelim

BF Okuru

Üye
Tepki
2
bende kron tourer 24 sport var ve ciddi anlamda arazideyim en ufak sorun yok.

Murat Ceyhan

Aktif Üye
Tepki
31
Peki birşey daha soracağım crosswayin jantları en fazla hangi kalınlıkta lastik kabul ediyor?
cyclocross bisikletlerine 2.10luk takılabildiğini okudum.Hybridlerde de mümkünmü bu?

edit: schwalbe big apple buldum uyar sanırım , dişli versiyonu da varsa tamamdır
edit2: schwalbe de 28" güzel lastikler var.Jant seti de sağlamsa mtb kadar olmasa da güzel kullanılır sanırım.Gittikçe hayranlığım artıyor şu bisikletlere .Yaz gelse de alıp denesem

edit3: Aradığım dış lastikler cyclo cross lastiğiymiş.Onlardan alıp takarsam bence çoğu yere girerim.Tabi denemeden konuşmak olmaz

Samet Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
516
Araziden kastımız topraklı düz yollar değil !. Mnastıra elimle çıkardım çünkü 1. vites baya sert geliyordu. Ama çok güzel indim yani. Mtb ye göre biraz daha temkinli inmekte fayda var. Çamlı köye gittim dereden de geçtim. Ispartada dağ yollarına girdim çamurlu su birkintili. Tabi v fren çamuru görünce pek işe yaramıyor ama hd fren de takılabilir hatta hd frenli bir model alınabilir. Üzerinde 700x40c lastikler geliyor ben onu 700X35 yaptım. Continin 700X42 lik arazi lastikleride var.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ben bizzat kum,çakıl kaya ve benzeri patika, ova, dere ,göl aklına ne gelirse yağmur çamur para verdiğim herşeyi sonuna kadar zorlarım ona göre kullanıcı olarak karar veririm.yani ben kronum'dan memnunum.

Murat Ceyhan

Aktif Üye
Tepki
31
Teşekkür ederim yorumlarınız için.HD fren güzel ama arıza durumunda beni uğraştırır.Baredine marka fren pabucu buldum şimdi. İleride denerim.

Kafamda pek çok şey şekillendi sayenizde , teşekkürler cevap veren herkese :)

Murat Ceyhan

Aktif Üye
Tepki
31
@Samet Koç

Manastır yoluna ben MTB ile girdim yazın. Kısmen sürdüm ama 1. vites bile çok zor gelmişti bana . Kaç dişli var bilmiyorum. 18 vitesli bisikletim.
Bu tür yollar için ruble değişimi yapılabilir mi ?Rubledeki en geniş dişli büyütülse orada bisiklet üzerinden inmeden gitmek mümkün mü ?

Murat.K

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Trek
Manastır'a stabilizeden çıktıktan sonra tekrar stabilizeden yavaş yavaş inecekseniz hybrid OK.

Amaaa Manastıra stabilizeden çıktıktan sonra, geri inişte yine stabilizeden inmek yerine canınız parkura girmek isterse yada inişteki süratın rüzgarını yüzünüzde hissetmek , adrenalinin kan dolaşımınızı hızlandırmasını arzu ederseniz, o zaman o hybridi bakkala giderken kullanmak üzere emekliye ayırırsınız :)

• Beğen
Tepkiler: Samet Koç

Samet Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
516
@Murat.K

Evet arkadaşın dediği gibi inişi dikkatlice stabilizeden yapmak gerek

Murat Ceyhan

Aktif Üye
Tepki
31
@Murat.K

MTB ile o yolda hızımı 35-40lara çıkarmıştım sonra noluyoruz burda düşsem kalsam kimse beni bulamaz diye yavaşlamıştım :D

Yine de cylocross lastiği ile ve maşanın kilidini açarak insem hızlıca
o halde bile elime alırmıyım bisikleti ?

mehmet kendir

Forum Bağımlısı
Tepki
1.876
hybrid ile çekmeköy duatlonuna katıldım.çok keyif aldım.
yarış sonrası çamur içindeki bisikleti yıkayıp yağladım sorunsuz her şey çalışıyordu.
bu arada bisiklet canondale quick 2..

• Beğen
Tepkiler: Murat Ceyhan