Hybrid Bicycle yardım lütfen...

Tepki
3
Herkese Selam,

İş için hergün Avcılar'dan Beşiktaş'a gidip geliyorum. Yapabildiğim günlerde Avcılar'dan Beşiktaş'a, sahil yolunu azami bir şekilde kullanarak, ulaşımımı bisikletle yapmayı düşünüyorum.
Metrobüs'ten bıktım da :). Bütçem gereği 2500 - 4000TL arası bir hibrid bisiklet almak istiyorum.
Bir haftadır internette bir çok yazı ve yorum okudum. Bu yüzden kafam biraz karışık.

Nasıl bir şey arıyorum (böyle bir şey mi aramalıyım ondan da çok emin değilim):
- Beşiktaş avcılar arasında sahil yolunda olabilecek bozukluklar da da rahat gidebilsin,
- Yol da biraz komforlu ve bir mountain bike'dan çok daha hızlı gitsin,
- Bu arada asfaltta sıkıştıran arabalar falan olursa da kaldırıma zıplama veya hafif sıçramalara dayanıklı olsun
- Kışın da kullanıcağımı düşünürsek orta seviye bir hidrolik disk fren nasıl olur?

Sizce aşağıdaki modellerden hangisi benim amacıma daha uygun olabilir
- Canondale Quick 2, Quick 3 veya Quick CX olabilir,
- Scott Sportster P0 olabilir (ama sanki biraz ağır),
- Trek 7300, 7500, 7.5fx, 7.7fx'i gittim yerinde gördüm (ortaköy) (biraz fiyat/performans oranına göre pahalı gibi ama 9 küsür kg diyorlar tarttırmadım fakat elimle kaldırdığımda bana da tüy gibi geldi. Belkide ilk tarttığım hibrit bisiklet olduğu içindir :rolleyes: ),
- Giant Rapid 0 var,
- Kimileri Specialized Sirrus Elite diyor,
- Artı yukarıda adı geçen markaların bazılarının gene hibrit veya şehir bisikleti olarak amarsitörlü modelleri de var yoksa bunlar dan mı almalı ?

Benim okumadığım, görmediğim markalar ve modeller de olabilir. Fikirleriniz ve görüşlerinize saygım sonsuz. Fikir ve düşüncelerini esirgemeyecek tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Scudo
Tepki
3
@taniel güder

Selam Tanier,

Daha önce üniversite'de ulaşım için bisikletimi kullanırdım. 2,5 yıl boyunca hergün asgari 15 km yol yapıyordum. Doğu akdeniz üniversitesi.

Her zaman kondisyonu mu korumaya çalışmışımdır. Bisikletim şu an yok ama alınca da eski bisiklet kondisyonuma belirli bir süre antreman yaptıkatan sonra çıkabileceğimi düşünüyorum. Bir kez de uzun yol deneyimim olmuştu. Gazimagosa'dan Lefkoşa'ya.

Saygılar.

Mustafa Ozler

Daimi Üye
Tepki
198
Eğer yeteri kadar zaman ayırabilecekseniz her gün yapılabilir. Biraz zaman alacaktır. Scott sub 10 ve kesilmiş gidon öneririm... Daha bu hafta sonu yaptım bahsettiğiniz yolu, trafik yavaşladığı zaman arabaların arasına sıkıştığınız için yavaşlamak dışında bir problem yok. Zemin sorun oluşturmuyor. Yük taşımam gerekiyordu bu nedenle tur bisikletiyle yaptım süspansiyon sürekli kapalı idi.

• Beğen
Tepkiler: Shadow Rider

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
günde 80 km ediyor.Ben caddebostan seyrantepe gidip geliyorum hergün 30 km falan ediyor ama seninki çok fazla hergün gidersen tourde france e katılırsın :) sirrus yada fx al derim ben.Ama cidden yazın çok yorar o yol seni bence katlanır bisiklet al arada toplu taşımayıda kullan yoksa işde verimin pek iyi olmaz :)

• Beğen
Tepki
3
Selam Mustafa,
Süspansiyon ekstra ağırlık yapıyor diyorlar diye fx gibi düz maşa bisikletlere yöneldim. Ne dersin süspansiyonlu mu yoksa düz mü daha iyi olur sahil yolunda? Bir de yol gözümü korkutmuyor desem yalan olur. Umarım oto yolda çok fazla kullanmaya gerek kalmadan sahilden rahatça gidebilirim. Gerçi otoyoldan sürekli gitsem çok daha hızlı gidilir herhalde.

Tepki
3
Merhaba Derşan,
Çok doğru söylüyorsun. Eminim iş verimim düşer ve de sırılsıklam olurum terden o yüzden sabah işe giderken deniz otobüsüne veya metrobüse bindirecem bisikleti kabataş'ta inip oradan beşiktaş'a geçeceğim ama akşamları yolun tamamını gitmek istiyorum egzersiz, sağlık ve spor amaçlı. Sizin gibi ben de fx serisini düşünüyorum ama giant rapid 0'ın renkleri de çok güzel geliyor. Fx serisi ya siyah ya da beyaz, Canondale ler de hep koyu renklerde, specialized ve giant rapid'lerin renkleri fena değil sanki.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@Shadow Rider

Specialized Sirrus bu bisikletlerin içinde Alu kadrolu olarak en hafifidir...

• Beğen
Tepki
2
dersan arkadaşımızın dediği gibi yol nerdeyse 80 km yapıyor. git gel yapılması imkansız tabi ki :) bende bundan bahsediyodum. ama akşamları gayet mantıklı. umarım yapabilirsin... sahilden çok rahatlıkla gelebilirsin... ben kurtuluşta oturuyorum, öğrencilik zamanımda 4 sene bende avcılara gidip geldim o yüzden iyi bilirim o yolun çilesini :)

@Shadow Rider

• Beğen
Tepki
154
@Shadow Rider

Hocam ben 11 nisan da Trek 7500 aldım.
Kendime aldığım ilk gerçek bisiklet diyebilirim, bu yüzden diğer marka ve modelleri eleştiremem ama kendiminkiyle ilgili tecrübelerimi aktarabilirim.

Ortaköy'den Yeşilköy'e bisikletle döndüm. İlk olumsuz düşüncem, tekerleklerin ince olmasından dolayı (dağ bisikletlerine nazaran) küçük yarıklara kaçması, yerden 4 parmak bile yükseklikte kaldırımlara mutlaka dik açıyla yaklaşma zorunluluğuydu (aksi taktirde kayıyor). İnce tekerlerin görüntüsü bile biraz pişmanlık duymamı sağladı. Fakat 5-10 dk sonra, yola çıktığımda (araç trafiği), pedala her basışında bisikletin çok rahat hızlanması (28 jant olması ve ince teker olmasından), insana önündeki arabayı sollama hissi veriyor :). Tekerleklerden her dönüde insanı motive eden bir uğultu sesi geliyor ki mutlaka duymalısın :)

Trek'in kataloğuna bakarsan hybrid bisikletler için "a little road, a little mountain, a lot of fun" yazıyor. Bundan benim anladığım; dağda bir dağ bisikleti kadar, yolda da bir yol bisikleti kadar performans bekleme. Çokta haklılar. Bir ayda yaklaşık 800 km yol yaptım. Bunların bir çoğu 100 km civarında turlardı. Yolda nasıl gittiğinden yukarda bahsettiğim için toprak yolda nasıl olduğuna değineceğim. Tekerleklerin ince fakat dağ bisikleti gibi dişli oluşu ve 35 mm lik tekli (gizli durduğu için estetiğini bozmuyor:in: ) amortisörünün performansı umduğumdan çok daha iyiydi. Belgrad Ormanına ilk gidişimde patikaların içinden çıkasım gelmemişti.

Yolda yapabildikleri bana yaz tatili için "İstanbul-Çanakkale-Akçay" turu planları yaptırıyor. Arazide yapabildikleri ise Kazdağları'nın altını üstüne getirebileceğim inancını veriyor (Akçay'lıyım).

Uzun lafın kısası, bu bisiklet Istanbul'da yaşayan birinin hem yol almak hem de makul derecede arazi şartlarında eğlenceli saatler geçirmesi için gayet yeterli. Bence gönül rahatlığıyla alabilirsin.(Özellikle "işe gelip gitmek için kullanacağım" dediğin için söylüyorum.) Trek in FX modellerinde amortisör yok, 7300 ise donanım olarak biraz düşük ve çift amortisör hem hantallık veriyor hem de estetik görünmüyor.

Umarım kafanı karıştırmamışımdır :)

hakan sancaktar

Daimi Üye
Tepki
170
avcılar beşiktaş rotasını hergün e-5 den yapacaksanız hiç tavsiye etmem. o trafik ızdırap olur. umarım alternatif bir rotanız vardır.

o kadar bütçe ayırabiliyorsanız scoter ya da bir motar alın bence işe gidip gelmek için. artanına da eli ayağı düzdün bir bisiklet zaten alınır.

yok illa bisiklet alayım derseniz o mesafe için salcano istanbul bile işinizi görür 500 liraya.

ayırdığınız bütçe çok fazla bence, o paraya yarışlara girebileceğiniz düzeyde profesyonel bir bisiklet bile alabilirsiniz..

• Beğen

MUSTAFA AKTAŞ

Daimi Üye
Tepki
99
9 kg civarı corratec shape pro da bakabilirsiniz.
kadro yeterince sağlam. üzerinde 105 kompenentleri var.
yeterince hafif ve hızlı.

• Beğen

Mustafa Ozler

Daimi Üye
Tepki
198
Süspansiyon bu yol için kesinlikle gerekmiyor. Bu yolu her gün kopartmak için 30-35 civarı bir tempoyla durmadan binmek gerekli. bu yolu hergün yapabilirsiniz ancak düşük tempoyla, arabaları ışıklarda bekleyerek, hızlanıp yavaşlayarak, üstelik bir gezelim görelim kadrosuyla yaparsanız işkenceye dönüşür. Ihtiyacınız olan aslında biraz üzerine kapanabileceğiniz bir yol bisikleti, ya bir tane alıp flat bar yapacaksınız ya da direk flat bar satılanlardan alacaksınız. Diğer gezelim görelim modelleri işinize yaramaz. Sonuçta o tempolarda durmak bir işkenceye dönüşür.

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
o yolda 30-35 ortalama biraz fazla bence yani o ortalamayla giden kişi 40 km yi 1 saat 20 dakkada falan alır desek ki yüksek tempo sanırım işte bütün gün uyur :) makul bir değer olan 20 ile gitse bu seferde 80kmyi 4 saate alır gene mantıksız inanın bisikletle işe gidicem diye özel hayatımdan 4 saate yemem.Bence dostumuz maximum 2 saat geçirmeli yolda bunun içinde en iyi yol toplu taşımayı vapuru mapuru kullanmak.Hele bu sıcaklar işte adamda derman kalmaz.

ahmetvemert

Aktif Üye
Tepki
117
sahil yolu tecrbe ettiğim bir yol olmakla birlikte, mtb ile beşiktaş - bakırköy tam bir saat çekmektedir. tabi şöyle bir şey var. bu yolda rüzgar bakırköy istikametine eser yani sabah gidişiniz ızdırap dönüşünüz rahat olur. gidip gelmek zaten makul değil, o açık. dolayısıyla bir araçla oraya ulaşıp dönüşünüzde yolu kullanmak daha doğrudur. bunun için de aslında ulaşımınızı nasıl şekillendirecek iseniz ona göre bir bisiklet tercihinde bulunmalısınız. çünkü otobüs ve tramwayda bisiklet ölüm olabiliyor.

• Beğen

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
otobüs ve metrebüse hele iş saatlerinde bisikleti sokmaya çalışırsanız adamı vururlar :) ya vapur olayı ve sirrus yada metrebüs katlanır bisiklet başka çıkarı yok o yolun.Ama şunu unutma ben ağzımda filtre ile biniyorum bisiklete neden dersen hergün o egzos dumanı kir pas ciğerine gidersen allah korusun kanser olursun.2. olarak muhakkak güneş kremi en yüksek faktör.ve gözlük çünkü arabalar herşeyi atıyor göz gittimi düşersin heyecandan.

Tepki
3
Herkese yorumları için teşekkür ederim. Biraz işler yoğun bu ara. O yüzden çok yazamıyorum. Valla olduğum yerde duramıyorum heyecandan. Bu aralar bir bisiklet alacağım diye çocuklar gibi şen olduğumu söyleyebilirim. Ben şükrübey metrobüsüne yakınım ve orada ki görevliler ile konuştum. Bisiklet almayız dediler. Adama dedim ki "siz yönetmeliğinizi biliyormusunuz? Hiç okudunuz mu?". Ne dese beğenirsiniz: "Daha geçen gün okudum kardeş" diyor. Tamam o zaman diye devam ettim "Biliyorsundur, saat sabah 07:00 - 09:00 akşam da saat 17:00 - 19:00 saatleri dışında bir kişi ücreti fazla ödeyerek bisikleti metrobüse almanız lazım." Dedi ki "Almam ben kardeşim." Sen alma dedim zaten :). Metrobüs alsın. Yok yasak diyor. Sana yönetmeliğinizi getirip okurum dedim. Cidden yazıyo mu ya? dedi. Bir de okudum diyor. Ben internet te böyle yazıyor dedim. Onların yalancısıyım dedim. Adamın iyiden kafası karıştı. Getir kardeş sen bisikleti sokarız diye çevirdi muhabbeti :). Şimdi bu dengesiz konuşmalardan sonra bisikleti metrobüse alırlar mı almazlar mı bilemiyorum. Almazlarsa da biraz pahalı da olsa sabahları deniz otobüsü ile kabataş yapacaz artık.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Ozler
Tepki
3
@ahmetvemert

Selam AhmetveMert,

Zaten iş dönüşü kullanacaktım bisikleti. Rüzgarla aynı istikamette olabilmek güzel olacaktır. Tiyo için teşekkürler ;)

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin Kaynak
Tepki
3
(link)

Arkadaşlar bu bisiklet te gözüme çok iyi göründü. Gene de görmemeyi isterdim. Tam Trek FX 7.5 alayım derken bunu gördüm. Bu sanki daha bir güzel. Ama Türkiye'de fiyatı kaça onu bulamadım internette. Fiyatını ve nerden temin edilebileceğini bir gören bilen varsa ve bana haber verirse çok sevinirim. Şu an gönlüm bu bisikletten yana. Teşekkürler.