Hollowtech aynakol nedir?

Burak Özen

Forum Bağımlısı
Tepki
601
Bisiklet
Corratec
Selamlar.Konuyu doğru yere açtığımı umuyorum:)

Hollowtech aynakolun octalinke göre içi boş ,daha hafif daha sağlamlaştırılmış olmasının yanında ne gibi "+" ve "-" leri var, merak ettim. Bi kaç yerden duyumlar aldım fakat tam anlamıyla açıklayabilen olmadı bile. Merak eden arkadaşlarda olabilir. Bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim.Tşk.

• Beğen
Tepkiler: rasim 1071
Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Hollowtech ayna kollarin, kollarinin ic kismi bostur. Bu hem esnemezligi artirir (bir boru gibi düsünün) hem de agirligi azaltir.

Hollowtech II ayna kollarda orta mil da ayna kola bütünlesiktir, göbek sistemi farklidir. Bu sayede milin capi artar ve artan capla beraber esnemezlik artar. Ayni zamanda milin ici bosaltilarak agirliktan da tasarruf edilir.

Ek:

2008 öncesi bir XT ayna kol kesiti, 175 mm.

http://si6.mtb-news.de/fotos/data/9838/medium/IMGP2357.JPG

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@HaliliOzturk

Buna ek olarak Octalink aynakol un değil aynakol göbek bağlantısının türüdür.

Ortamiller Kare mil Octalink (Shimano) ve ISIS (diğer tüm markalar) olarak özetlenebilir...

• Beğen
Tepkiler: Burak Özen

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@Hasan Çağrı

Cagri benim gözden kacirdigim bir hatayi farketmis soruda.

Evet, Octalink milin 8 cikintili olan tipine denir. Kare mil ve onun disinda bir standart da ISIS baglantidir (10 cikintili).

Fakat bu terimlerin hic birisinin "Hollowtech"le bir baglantisi yoktur. Sadece Hollowtech II'de milin ayna kola sabit olma durumu var. Onun disinda Hollowtech bir ayna kol gayet kare milli veya Octalink baglantili olabilir.

Burak Özen

Forum Bağımlısı
Tepki
601
Bisiklet
Corratec
Teşekkürler abilerim. yani hollowtech olayı sadece yapı itibarı ile bi yenilik.hafiflik ve esnemezlik(sağlamlık) yönünden avantaj.İyi forumlar.

ErzincanLee

İnsanı Ayakta Tutan Tek Şey , Ayakları dır. =))
Tepki
2.321
İsim
Halil Ekinci
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba arkadaşlar, Instagram'da gezerken bir bisiklet sayfasında Shimano'nun bazı ayna kol modellerini geri toplatmaya başladığı yazısına denk geldim, önemli bir konu olduğunu düşündüğüm için sizlerle paylaşmak istedim.

Shimano;
Güvenlik ve kaliteye olan bağlılığımızı göz önünde bulundurarak Shimano, olası bir bağlantı ayrılması sorunu nedeniyle Temmuz 2019'dan önce üretilen bazı bağlı 11 vitesli Hollowtech yol aynakollarını gönüllü olarak geri çağırıyor.

İnternet sitesi;

(link)

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.066
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benimkisi RG serisi ve listede yok :hhhhhh:

Düzeltme: Temmuz 2019 öncesi üretim olanları geri çağırdığını sonradan okudum, benimkisi yeni model listede olmaması gayet doğal.

Son düzenleme:

MrEddieTercury

Aktif Üye
Tepki
217
İsim
Eddie M.
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Öyle bir liste paylaşmışlar ki maşallah olmamak için çok şanslı olmak gerekiyor. Iki aynakolun birinde yakalandık ama bulunduğum bölgede Inspection Point yok. Hadi bakalım nolcak.

Teşekkürler bilgilendirme için.

Not: Yöneticiler belki başlığı biraz daha dikkat çekici yapabilirler. "[Dikkat] Shimano 11 vites aynakollarının geri çağırılması" gibi

• Beğen
Tepkiler: ErzincanLee

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.066
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öyle bir liste paylaşmışlar ki maşallah olmamak için çok şanslı olmak gerekiyor. Iki aynakolun birinde yakalandık ama bulunduğum bölgede Inspection Point yok. Hadi bakalım nolcak.

Not: Yöneticiler belki başlığı biraz daha dikkat çekici yapabilirler. "[Dikkat] Shimano 11 vites aynakollarının geri çağırılması" gibi
Direk olarak 11 vites yazılması yanlış olur, zira shimano sadece temmuz 2019 yılından önce üretilmiş olan Ultegra ve Dura-Ace aymakollar için yaptı bu açıklamayı.

ErzincanLee

Tepki
2.321
İsim
Halil Ekinci
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Rica ederim. Ne demek forumun amacı bu zaten 105 setler buna dahil mi ben o kısmı çözemedim paylaşan arkadaş 105 sistemlerde dahil diye yazmıştı ama ben göremedim yada gözümden kaçtı.

MrEddieTercury

Aktif Üye
Tepki
217
İsim
Eddie M.
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Rica ederim. Ne demek forumun amacı bu zaten 105 setler buna dahil mi ben o kısmı çözemedim paylaşan arkadaş 105 sistemlerde dahil diye yazmıştı ama ben göremedim yada gözümden kaçtı.
Yok hayır, Ultegra ve Dura-Ace sadece.

• Beğen
Tepkiler: ErzincanLee

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.133
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Başlığı dediğiniz sekilde denedim ama yapamadim. @cazci adminim ilgilenir diye umuyorum.

İYİ forumlar
Çünkü konu 2009 altındaki bir konuya taşınmış.

İçinde bulunduğum bir wp grubunda da paylaşıldı, şu şekilde paylaşım yapıldı.
(link)

11112222333.JPGfb7c34fc-548b-49a0-83fb-c2449afbb317.jpg

Dosyalar

MrEddieTercury

Aktif Üye
Tepki
217
İsim
Eddie M.
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Harika bir başlık taşıma işlemi daha. Insanların güvenliği için açılan başlığı "Hollowtech aynakol nedir" başlığına taşımak inanılmaz bir zekanın ürünü cidden. "shimano???" diye bir başlık var oraya taşısaydınız @cazci

• Beğen
Tepkiler: Kerem Tarık

theGenius

Aktif Üye
Tepki
998
İsim
Hüseyin S.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Harika bir başlık taşıma işlemi daha. Insanların güvenliği için açılan başlığı "Hollowtech aynakol nedir" başlığına taşımak inanılmaz bir zekanın ürünü cidden. "shimano???" diye bir başlık var oraya taşısaydınız @cazci
İyi tarafından bakalım. İlk mesajda herhangi bir aynakol görseli kullanılsaydı, yazılanları "Günün Fotoğrafı" başlığı altında da görebilirdik :)

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.371
Bisiklet
Scott
Arkadaşım sen bu sunucular ne kadar elektrik yakıyor biliyor musun? :) Açılan her başlık, sunucudaki işlemci yükünü ve disk aktivitesini arttırıyor. Bu da enerji sarfiyatını yükseltiyor.

ErzincanLee

Tepki
2.321
İsim
Halil Ekinci
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Modum yoğun galiba yazı fonuyla felan ilgilenmek istememiş direk temizlik 😂🤣 Şuana kadar konu taşıma işlerini hep desteklerdim, başıma geleceğini hiç düşünemedim. 😂 @cazci modum itirazım var efem, konumuz hollowtech ayna kol nedir? Değil ki, bir güvenlik sorunudur, madem buraya taşıdınız başlık ismini değiştirmenizi rica ediyorum.

ErzincanLee

Tepki
2.321
İsim
Halil Ekinci
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Başlık yalan oldu vayy be 🤔

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.585
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sen şu ergenliğini forum dışında yaşasan da, biz de biraz rahat etsek.
Olmaz mı, ha amcam?

• Beğen
Tepkiler: MakRo

M.İhsan

Love Mountains!
Tepki
3.204
İsim
Muhammed İhsan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sen şu ergenliğini forum dışında yaşasan da, biz de biraz rahat etsek.
Olmaz mı, ha amcam?
Kullanici adinizin altinda yer alan "Antagonist" terim anlamiyla tam olarak da sizi tarif ediyor.

• Hahaha
Tepkiler: Adil ÜNALDI