Hollanda'da göçmenlerin bisiklet kültürüne adapte edilmesi

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Dun gece euronews'de avrupa ile ilgili haberleri izlerken, ortadogulu gocmenlerin avrupa kulturune uyum surecleri ile ilgili bir programa denk geldim.
Gelen gocmenler, dil egitimi ve mesleki egitimin yanisira trafik egitimi de aliyorlarmis ve bu egitim agirlikli olarak bisiklet temelli uygulaniyormus. Iclerinde bisiklete kullananlar var ise, bu kisileri gelen gocmenlere bisiklet kullanmayi ogretmek ve kulturu asilamak icin egitmen olarak degerlendiriyor ve bisiklet kullanimina yonlendiriyorlarmis.
Gocmenler, bisikletin maliyetsiz bir ulasim modeli oldugunu, hem de saglikli oldugunu, kendi ulkelerinde boyle bir kulturun olmadigini ifade ediyorlar ve ulkelerinde de bu sistemin gelismesini istiyorlar.
Program ile ilgili herhangi bir link video vs bulamadim ancak tekrar denk gelirim diye surekli takip ediyorum, videoya cekip paylasacagim.
Insanin hollandada multeci olasi geliyor, simdi biz turk olarak gidelim desek milyon tane kriter isterler, denedim ordan biliyorum, acaba suriye vatandasi olup magdurum da magdurum diyerek hollandaya goc mu etsek?

Scudo

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bi bisiklet icin suriyeli taklidi yapmak biraz abartili olmus

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Kuzey Ege

Senin şu batı hayranlığından baygınlık geldi artık. Bence şu yolu izle kendine bi erkek sevgili yap. Türkiye'de evlenmemize izin vermiyorlar mağduruz de hemen seni alır hollanda.

Kriter falanda gerekmez

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Cem Unden dostum bu bati hayranligi degil. Adamlarin multeci prosedurundeki hassaslik ve bisiklete bakis acilari.
Bizde multeciler alinip hic kontrolsuz sokaklara salindi napalim, ulkemizdeki multeci uygulamalarina mi hayran olalim?
Erkek sevgili konusuna ise hic girmiyorum, girmeyecegim.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Kuzey Ege
Ya sen batıya bi şekilde kapak atmak istiyorsun . Kriterlerin uymadığı için suriyeli bile olmayı göze alacak hale gelmişsin işte al sana kolay yol :)

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Cem Unden
Ben zamaninda batiya kapagi attim, hem de fazlasiyla. Bu nedenle mukayese etme sansina yeterince sahibim. Ayrica kriterlerim fazlasiyla uyuyor ve turkiyede kalmak zorundayim, evlilik aile coluk cocuk vs yani tercihimizi heterosexualtyden yana kullandik kardes, burada bahsetmek istedigim ise adamlarin gocmen politikasina dikkat cekmekti. Bizim gibi saldim cayira degiller.
Son kisimda bahsettigim ise tabii ki bu vatana hizmet ettik ve etmeye devam edecegiz, ama yeni nesil ironiden anlamiyorsa yapacak birsey yok.
Alintilarina ve yorumlarina ise cevap vermeyecegim, zira cok rahatsizsan bati ile ilgili dusuncelerimizden, engellersin olur biter.

• Beğen
Tepkiler: çimtay

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Kuzey Ege

Sen başka Türkiye de yaşıyorsun bense başka... yeni nesil değilim ben ayrıca , yaş kırk. Bakış açılarımız farklı. Adam suriyeden savaştan kaçmış öğrenilecek şeyler bunlar mı ?

Bana kalırsa avrupalıların çoğu avrupa standartlarında değil. Bunu ne yapacaz ?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu evropalılar hakketen çok komik ve bir o kadarda saf insanlar. Bu insanların arasından niels bohr lar, Nikola teslalar, albert Einsteinlar nasıl çıkmış yeminle hayret ediyorum. Şu cnbc de bir zaman bir dizi oynuyordu ismini bilen hatırlatsın. Daha az evropalı bir İtalyanın Norveçteki üçkağıtlarını konu alıyordu. Diziyi izlerken anlıyorsunuzki Avrupalı bile aslında kendilerinin bu naifliğini çözmüş.
Sözün özü evropalıya sesleniyorum: Adanaya her gittiğimde bacanağın yapacağı emsalsiz adana kebabın hayali ile giderim. Peki bu bacanak bir gün benim önüme o cennet taamı kebab yerine kuşkonmaz haşlama koyarsa ne olur. Tabiki bana hakaret etmiş olur. Eyyyy evropalılar siz göçmenlere hakaretmi ediyorsunuz. Adamlar evropaya ter içinde bırakan bisikletler yerine BMW 7 serisinin hayalini kurarak gidiyorlar. Bu evropalı Resmen göçmenlere hakaret ediyor.

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
Hocam her büyük ve derin konuda taraf olmak zorunda değiliz. Avrupalılar şöyle, türkler böyle gibi her genellemeyi boşa çıkaracak milyonlarca farklı insan var.
Şimdi geçmişe bakarsak, bugünün gelişmiş Almanyasını Almanya yapan baş aktörlerden olan büyüklerimiz, zamanında çokça ihmal edilmiş. 2 kelime almanca öğretilmeden en ağır işlerde çalışmışlar. On yıllar sonra da doktora, postaneye vs. gidip de dil yüzünden zorluklar yaşayınca da küçük düşmüşler. Kimi almanların soğuk tavırlarına maruz kalmışlar.
Keşke avrupaliların kafaları o zaman da çalışsaymış da, kendi toplumlarına entegre süreci daha etkili ilerleseymiş.
Gel gelelim, 3 yıldır türk kardeşlerime matematik anlatıyorum. Bu 3 sene içinde dershaneye 1 kere dahi bisikletle gelen olmadı. Tanıdığım yüzlerce Türkten bisiklete binen sayısı bir elin parmaklarını geçmez.
Diyeceğim o ki, yılda 150.000 euro kazanan alman bile bisiklete biniyor. Ama yılda 15.000 euro kazanan ya da işsizlik maaşı alan adamlar arabadan inmiyor. Bu insanlar ayni ülkede yaşıyor halbuki. Hani diğer konu da dediğimiz, başka ülkelerin kaynaklarını sömürerek zengin olan bir ülkede. Onlar spor sevgisi ve alışkanlığı ile cocuk büyütürken, bizim çocukların yaninda en cok konusulan sey araba, futbol ve siyaset oluyor. Bu sebeple 3 nesil geçmesine rağmen, ayni ülkede yaşadığımız almanlarla olan farkımız hala çok fazla.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Kuzey Ege Amaç "ironi" yapmaksa şayet; bunu yapmaya çalışırken kullandığınız dil -özellikle yazınızın son kısmında- sorunlu maalesef, sonraki mesajlarınızda bahsettiğiniz amacınıza hizmet etmiyor fikrimce. Allah hiç kimseyi yaşadıkları korkunç savaştan dolayı sahip oldukları her şeyi (vatanları dahil) geride bırakmak zorunda kalan Suriye vatandaşları gibi "mağdur" etmesin derim ben. (Niyetinizi sorgulamıyorum lütfen yanlış anlamayın, sadece yazınızdan anlaşılan şeyi kendimce vurgulamak istedim.) Haberle ilgili adaptasyon/asimilasyon tartışmalarına girmiyorum bile!

@Cem Unden sizinse eleştiri getirirken takındığınız "cinsiyetçi" tutum çok çirkin bence, alaycı üslubunuz geyet net okunabiliyor, lafı dolandırmaya gerek yok yani ve bu forumda bu başlık altında oldukça gereksiz. Tabii ki verdiğiniz örnekteki yaşam tarzını benimsemeyebilirsiniz ancak bunu ifade ederken kullandığınız üslup oldukça önemli diye düşünüyorum. Hele de halihazırda eleştirdiğiniz bakış açısının yansımalarını savununuzda görmek oldukça ilginçken; "Suriyeli olmayı bile göze almak", ne demekse artık? Gerçi siz de "ironi"yi anlamadığımı söyleyebilirsiniz ama olsun, ben hatırlatayım istedim.

Not: 78'liyim, umarım yaş konusunda sıkıntı yoktur, selamlar.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@ÖmerMurat
Bi insan sırf hollanda tarafından kabul edilmek için göçmenlerin sefil haline özeniyorsa kendini hiç yormasın daha farklı yolları var demek istedim.

Bunların hepsi geçmişte avrupaya kabul edilmek için kimi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından denenmiş şeyler. Kürdüm Türkiye de baskı görüyorum. Homoyum baskı görüyorum. Müslüman dım hristiyan oldum baskı görüyorum ateistim baskı görüyorum diyerek birçok insan geçmişte sığınma aldı.

Bizde her fırsatta memleketi şikayet edenlere yol gösterdik.