Hızlıca Hızlanmak! (HIIT Antrenmanı)

Konu, Sağlık - Antrenman - Beslenme kategorisinde Edip Dinçer tarafından 30 Eylül 2014 tarihinde paylaşıldı.

 1. Edip Dinçer

  Edip Dinçer HTFU!

  Kayıt:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  3.831
  Beğeniler:
  5.594
  Şehir:
  Sarıyer, İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Sponsorlu Kış geldi. Günler daha kısa. Sabah işe giderken olan soğuk neyse de, o yağmur yok mu? Akşam işten çıkıyorsunuz, hava kararmış oluyor. Araya bir yerlere bisikleti de sıkıştırmak gerekli.
  Bisiklet sporunda elde ettiğiniz şeyler, bu yolda harcadığınız enerji ile doğru orantılıdır. Kime sorarsanız sorun, size, “Performansını geliştirmek istiyorsan, sele üzerinde daha fazla zaman geçirmelisin” diyecektir. Peki, bu işin bir kısa yolu var desem?
  Birçok araştırma 15-20 dakikalık acı çekme ile -bu konuda maalesef eğlence diye bir şey yok- daha uzun süre daha hızlı gitmenizin mümkün olduğunu gösteriyor (Gibbes, 2014). Burada önemli olan kendinizi zorlamanız. Zorlama derken, daha önce hiç zorlamadığınız kadar zorlamanızdan bahsediyorum.

  HIIT Antrenmanının Mantığı
  Interval antrenmanlarıyla dayanıklılık antrenmanları arasındaki farkı anlamak için, ilk olarak anaerobik ve aerobik sistemler arasındaki farkı bilmek gerekir. Anaerobik kelime anlamı olarak, “oksijensiz ortamda yaşayabilme yetisi” olarak tanımlanır (Webster, 2014). Anaerobik sistem de bu bağlamda “enerjiyi oksijensiz ortamda üretebilme” olarak tanımlanabilir. Bu enerji bilimsel camiada, hidrolize edildiğinde enerji sağlayan yüksek-enerjili bir fosfat bileşeni olan adenozin trifosfat yani ATP olarak tanınır (Hirvonen ve diğ., 1987). Fosfajen sistem ve glikoliz, yüksek yoğunlukta ve kısa süreli antrenmanlarda enerji veya ATP üreten en temel iki anaerobik sistemdir (Hochachka, 1985). Aerobik sistem ise bunun tam tersi olan “enerjiyi oksijene dayalı üretebilme” yetisidir. Trikarboksilik asit döngüsü ve elektron taşınım dizisi ATP’yi bu şekilde sentezler ve uzun süreli aktivitelerde asıl kullanılan enerji kaynaklarıdır (Mailloux ve diğ., 2007).

  Örneğin, bisikletle gidiyorsunuz, yol kenarındaki köpekler bir anda sizi farketti ve havlayarak üzerinize doğru koşmaya başladı. Direk pedallara abanmaya başladınız. Bu kaçışınızın ilk 10 saniyesinde fosfokreatin sistemini kullanıyorsunuz. 10 saniye geçti ama köpekler peşinizi bırakmadı. Bu aşamada fosfokreatin seviyeniz düşmeye başlar ve glikoliz devreye girer. Devam ettiğiniz süre boyunca yavaş yavaş yavaşlamaya başlarsınız ve başka bir şey salgılamaya başlarsınız, laktik asit; nam-ı diğer “şeytan”.

  makale.gif

  Hiçbir sistemin diğerinden bir üstünlüğü olmadığını da unutılmamalıdır. İki enerji sistemi de ortaklaşa çalışır ve hiçbiri ATP üretimine katkıda bulunmayı durdurmaz. Sadece o anki aktiviteye veya vücudun ihtiyacına göre biri diğerine göre daha çok katkıda bulunabilir. Yukarıdaki görselde görüldüğü gibi enerji sistemlerinin kullanımı aktivitenin yoğunluğu ve süresi ile alakalıdır (MediBio, 2014).

  Özetlemek gerekirse, sahilde dolaşma gibi düşük yoğunluklu ve uzun süreli aktivitelerde aerobik enerji sistemlerini kullanırız. Oksijeni kullanarak karbonhidrat ve yağların yıkımı ile elde edilen enerjiyi kullanırız.
  Fakat sprintlerde veya yüksek yoğunluktaki antrenmanlarda anaerobik enerji sistemlerini kullanırız. Enerji, oksijene bağımlı olarak üretilmediği için bu tip bir eforu uzun süre sürdüremeyiz.

  HIIT (Yüksek Yoğunluklu Interval Antrenmanı)
  Yüksek yoğunluklu aralıklı egzersiz (high-intensity intermittent exercise [HIIE]) veya sprint interval antrenmanı (SIT) olarak da adlandırılan yüksek yoğunluklu interval antrenmanı, kısa ve ağır anaerobik egzersizi takip eden daha kısa ve daha hafif toparlanma (recovery) periyotlarını içeren gelişmiş bir interval antrenmanıdır (Wikipedia, 2014). Bisiklet için genellikle trainer üzerinde kısa ve sert antrenmanlardır. Hatta çoğu 4 dakika ile 30 dakika arasında değişmektedir.
  HIIT antrenmanlarının birçok artısı vardır. Bunların başlıcaları;
  1. Laktak eşiğin arttırılması: Kısa ve ağır HIIT antrenmanları, uzun ve daha yavaş olan dayanıklılık antrenmanlarına oranla laktak eşiğin arttırılması yönünden daha başarılıdır (Esferjani ve Laursen, 2007). Bu da performansın yanında dayanıklılığın artması anlamına gelmektedir.
  2. Daha fazla yağ yakımı: King (2001), yaptığı araştırmada, HIIT antrenmanı yapanların, uzun süren dayanıklılık antrenmanı yapanlardan daha çok yağ kaybettiğini göstermiştir. Bunun nedeni HIIT antrenmanlarının, antrenmandan sonraki 24 saat içindeki dinlenme metabolizma hızını diğer tip antrenmanlara göre daha yüksek tutabiliyor olmasıdır. Ki 48 saat sonunda dahi dinlenme metabolizma hızı normalden daha yüksek olduğu görülebilmektedir (Schlinger, 2013).
  3. İnsülin hassaslığı gelişimi: Sadece 250kcal harcanan bir HIIT antrenmanının, sedantif yaşayan genç bünyelerde glisemik kontrolün sağlanabilmesi için yeterli olduğu görülmüştür (Babraj ve diğ., 2009).

  Fakat bu tip antrenmanlar;
  • Kardiyovasküler sorunu olan kişiler,
  • Çok yoğun antrenman yapmasına engel olabilecek sağlık sorunu olan kişiler,
  • Aerobik antrenmanlara yeni başlamış ve vücudu bu tip antrenmanları kaldıramayacak olan kişiler için önerilmemektedir (Goel, 2013).

  Nereden geldi? Nasıl Yapılır?
  HIIT antrenmanları genellikle 3-4 dakikalık ısınmanın ardından belli sayıda yüksek yoğunluklu setler ve bu setlerin arasında daha düşük yoğunluklu recovery setleri ve ardından 3-4 dakikalık bir soğumadan oluşur. Bu tip antrenmanların herhangi bir formülü olmasa da genellikle 2:1 oranı uygulanır, örneğin 40-50 saniyelik yüksek yoğunlukta sürüşün ardından 20-25 saniyelik recovery sürüşleri gibi (Wikipedia, 2014). HIIT antrenmanları için 4 ana kategori bulunmaktadır (Wikipedia, 2014):

  • Peter Coe antrenmanı (Medical Collage, 2014): Interval antrenmanlarını literatüre katan kişi Peter Coe’dur. Kendisi, ünlü Olimpiyatçı Sebastia Coe’nun antrenman koçuydu. Peter Coe oğlunu, yarışlarda ve antrenmanlarda 200 metre boyunca her şeyini vererek koşması ve ardından 30 saniye boyunca dinlenerek koşması yönünde eğitmiştir. VO2max, bireylerin, artan efor gerektiren aktivitelerde, kaslarının iletebileceği ve kullanabileceği azami kandır. Bir kişinin VO2max’ı onun kişisel sağlık durumunu gösterir. Bu antrenmanlar, vücudu, kişinin VO2max’ını anlık olarak aşacak şekilde zorlar ve recovery sırasında kasların bir sonraki yoğun aktivitede kullanabileceği oksijeni tekrar depolamasını sağlar. Bu metot sayesinde Sebastian Coe 1980 ve 1984’teki altın madalyaları da dahil olmak üzere birçok madalya kazanmıştır. Vücudu VO2max’ı aşacak şekilde zorlamak VO2max sınırını da yükseltmektedir.
  • Tabata antrenmanı (Medical Collage, 2014): Profesör Izumi Tabata HIIT antrenmanlarını Tabata metodunu geliştirerek bir adım ileri taşımıştır. Bu antrenman 20 saniye boyunca VO2max’ı %70 oranında aşan (%170) çok ağır intervalleri takiben yapılan 10 saniyelik recovery sürüşlerinden oluşan, 8 sete sahip, 4 dakikalık bir antrenmandır. Antrenmanlı bir sporcu bu metodu haftada 3 gün uygulayarak, 7 hafta içinde performansının %2 oranında arttırabilir.
  • Gibala antrenmanı (Wikipedia, 2014): Profesör Martin Gibala ve takımı Kanada’daki McMaster Universitesi’nde yıllardır HIIT antrenmanları üzerine çalışmalar yapmaktadır. Yaptıkları araştırmalar aktif sporculardan ziyade koltuk patatesi (couch potato) olarak tabir edilen tembel insanlara yöneliktir (Gibala ve diğ., 2012). 2009 yılında öğrencileri üzerine yaptıkları bir çalışmada 3 dakikalık ısınma ardından 8-12 set halinde 60 saniyelik yoğun antrenman (VO2max’ın %95’i) ve bunu takip eden 75 saniyelik aktif dinlenme antrenmanı yaptırmışlardır (Little ve diğ., 2009). Haftada 3 gün bu antrenmanı yapan deneklerin performans çıktıları, haftada 5 gün daha durağan antrenman yapan (%50-%70 VO2max) deneklerin performans çıktılarına çok yakın olarak ölçülmüştür (Little ve diğ., 2009). Bu antrenmanın güzelliği olarak evinde egzersiz bisikleti olan herkesin yapabilmesi olarak belirtmişlerdir.
  • Timmons antrenmanı (Wikipedia, 2014): Loughborough Üniversitesi’nde Sistemler Biyolojisi Profesörü olan Jammie Timmons, 2012 Şubat’ında Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.nda program sunucusuna, egzersiz bisikleti üzerinde 2 dakikalık yavaş sürüşün ardından 20 saniyelik maksimum eforlar bisiklet sürdürdü. Bu antrenmanın haftada 3 kere, ısınma ve soğumayı da içerecek şekilde, 3 dakika boyunca yapılmasının ardından sağlık açısından yarar sağladığı, özellikle insülin duyarlılığını geliştirdiği belirtilmiştir (Paddock, 2012).

  HIIT Antrenmanı Örnekleri
  Dr Niels Vollaard - Yarım Saatlik Yokuş HIIT (Gibbes, 2014)
  30 saniyede çıkabileceğiniz bir tırmanış bulun veya direncini anlık olarak değiştirebileceğiniz bir egzersiz bisikleti kullanın. Düşük bir viteste başlayın ki tırmanışa geldiğinizde hızlanabilesiniz ve tırmanırken vites arttırabilesiniz, böylece bütün gücünüzü harcamış olacaksınız. Mutlaka yavaşlayacaksınız ama önemli değil, sadece gidebildiğiniz kadar hızlı gidin.
  • Isınma: 3 dk.
  • 6 x 30 saniye maksimum efor
  • Aralarda 4 dakika recovery

  Prof. Izumi Tabata - 20 Dakikalık HIIT (Gibbes, 2014)
  Bisikletiniz olmasa dahi HIIT antrenmanı yapabilirsiniz. Bisiklet ile benzer kasları kullanan Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız., zıplama ipi ve hatta koşu bu antrenman için kullanılabilir.
  • Isınma: 10 dk. (Kalp ritmini yavaş yavaş arttırarak)
  • 8 x 20 saniye maksimum efor
  • Aralarda 10 saniye recovery
  • Soğuma: 5 dakika (hafif tempo)

  Dr. Michael Mosley - 10 Dakikalık HIIT (Gibbes, 2014)
  Bu antrenmanı yapmak için üzerinizi değiştirmeye bile gerek yok.
  • Isınma: 3-4 dk.
  • 3 x 20 saniye maksimum efor
  • Aralarda 60 saniye recovery
  • Soğuma: 2 dakika

  GCN - 20 Dakikalık HIIT (GCN, 2014)
  Bu diğerlerinden biraz daha farklı ve değişken
  • Isınma: 4 dakika (Kalp ritmini yavaş yavaş arttırarak)
  • 30 saniye maksimum efor, 90 saniye recovery
  • 45 saniye maksimum efor, 120 saniye recovery
  • 60 saniye maksimum efor, 120 saniye recovery
  • 45 saniye maksimum efor, 90 saniye recovery
  • 30 saniye maksimum efor, 90 saniye recovery
  • 10 saniye maksimum efordan fazlası
  • 50 saniye maksimum efor
  • 10 saniye maksimum efordan fazlası
  • Soğuma: 2.5 dakika

  Kaynaklar:

  Babraj J.A., Vollaard N.B.J., Keast C., Guppy F.M., Cottrell G., Timmons J.A., 2009. Extremely short duration high intensity interval training substantially improves insulin action in young healthy males. BMC Endocrine Disorders. 9:3-10.

  Esfarjani F., Laursen P.B., 2007. Manipulating high-intensity interval training: effects on VO2max, the lactate threshold and 3000 m running performance in moderately trained males. J Sci Med Sport. 10(1):27-35.

  Gibala M.J., Little J.P., MacDonal M.J., Hawley J.A., 2012. Physiological adaptations to low-volume, high-intensity interval training in health and disease. J Physiol. 590(5):1077–1084.

  GCN, 2014. 20 Minute High Intensity Indoor Cycling Workout. gGGvKt8vWho, Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız. (Son erişim tarihi: 30.09.2014).

  Gibbes E., 2014. Master Faster. Cycling Plus. 289:193-198.

  Goel M., HIIT : High Intensity Interval Training. Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız. (Son erişim tarihi: 30.09.2014).

  Hirvonen J., Rehunen S., Rusko H., Harkönen M., 1987. Breakdown of high-energy phosphate compounds and lactate accumulation during short supramaximal exercise. European Journal of Applied Physiology and Occupational Physiology. 56(3):253-259.

  Hochachka P.W., 1985. Fuels and Pathways as Designed Systems For Support of Muscle Work. J. exp. Biol. 115:149-16.

  King J. W., 2001. A Comparison of the Effects of Interval Training vs. Continuous Training on Weight Loss and Body Composition in Obese Pre-Menopausal Women. Electronic Theses and Dissertations. Paper 123.

  Little J.P., Safdar A., Wilkin G.P., Tarnopolsky M.A., Gibala M.J., 2009. A practical model of low-volume high-intensity interval training induces mitochondrial biogenesis in human skeletal muscle: potential mechanisms. Journal of Physiology. 588(6):11-22.

  MedBio, 2014. Work and Energy In Muscles. Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız. (Son erişim tarihi: 30.09.2014).

  Medical Collage, 2014. Why High Intensity Interval Training works so well HIIT. Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.. (Son erişim tarihi: 30.09.2014).

  Mailloux R.J., Beriault R., Lemire J., Singh R, Chenier D.R., Hamel R.D., Appanna V.D., 2007. The Tricarboxylic Acid Cycle, an Ancient Metabolic Network with a Novel Twist. PLoS ONE. 2(8): e690.

  Paddock C., 2012. How To Get Fit With 3 Minutes Of Exercise A Week: BBC Doc Tries "HIT". Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız. (Son erişim tarihi: 30.09.2014).

  Schlinger A., 2013. HIIT Workout: What It Is and Why It Works. Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.. (Son erişim tarihi: 30.09.2014).

  Webster Dictionary, 2014. Anaerobic. Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız. (Son erişim tarihi: 30.09.2014).

  Edip Dinçer, 2014.
  Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.
   
 2. emre özbay

  emre özbay Daimi Üye

  Kayıt:
  8 Aralık 2013
  Mesajlar:
  261
  Beğeniler:
  70
  Şehir:
  kırklareli
  Bisiklet:
  Carraro
  Genç ve fit kanalının paylaşmış olduğu video: Yazın ben de yapıyordum her gün ki gerçekten etkili bir egzersiz.Kendinizi dinç hissetmenizde yardımcı oluyor.Bisiklet üzerindeki etkilerini malesef bilmiyorum

   
  YSD ve Hami Bulut bunu beğendi.
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Ocak 2015
 3. #3
  Edip Dinçer

  Edip Dinçer HTFU!

  Kayıt:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  3.831
  Beğeniler:
  5.594
  Şehir:
  Sarıyer, İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Eğer Garmin ürününüz varsa, bilgisayara bağlayıp içindeki Workouts klasörüne aşağıdaki dosyaları açıp atarsanız, doğrudan hazır bir antrenman programınız olmuş olacak :).

  Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.

  Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.

  Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.

  Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.
   
 4. Sefa

  Sefa Alçılı Bünye

  Kayıt:
  9 Haziran 2013
  Mesajlar:
  1.039
  Beğeniler:
  840
  Bisiklet:
  Focus
  Bu hazır antrenman programları ilaç gibi geldi işte. :D
   
  Edip Dinçer bunu beğendi.
 5. #5
  Edip Dinçer

  Edip Dinçer HTFU!

  Kayıt:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  3.831
  Beğeniler:
  5.594
  Şehir:
  Sarıyer, İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Hep bir hazırcılık, hep bir hazırcılık... Nereye kadar Sefa :p .
   
  Hami Bulut bunu beğendi.
 6. BF Okuru Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  10
  Beğeniler:
  13
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
 7. #7
  Edip Dinçer

  Edip Dinçer HTFU!

  Kayıt:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  3.831
  Beğeniler:
  5.594
  Şehir:
  Sarıyer, İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Kaynaklara eklemeyi unutmuşum onu,
  Ekledim hemen..
  Teşekkürler İbrahim :).
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
 8. BF Okuru Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  10
  Beğeniler:
  13
  Ben de konuya abone olayım. :D
   
 9. ERTĞRL

  ERTĞRL Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2014
  Mesajlar:
  163
  Beğeniler:
  138
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Her şey çok güzel de, benim kafama takılan: "maksimum efor" ile "maksimum efordan fazlası" arasında nasıl bir fark olduğu. Eğer maksimum efordan fazla efor sarfedebiliyorsak, o zaman ilki maksimum efor değil demek oluyor. Paradoksa girmeyelim iki antreman yapacağız derken.
   
  Alprdnc10 ve Murat B. bunu beğendi.
 10. #10
  Edip Dinçer

  Edip Dinçer HTFU!

  Kayıt:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  3.831
  Beğeniler:
  5.594
  Şehir:
  Sarıyer, İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Şimdi sizin belirli bir VO2max değeriniz var. Bu değeri kendinizi zorladığınızda aşmıyorsunuz.
  Nasıl anlatacağımı bilemiyorum ama kendinizi, gerçekten zorlayıp (daha önce hiç zorlamadığınız kadar, kolum başım ağrayacak diye düşünmeden, laktak seviyenizi aşacak şekilde, bacaklarınız yanmaya başlasa da devam ederek ve sair) bu değeri aşabilirsiniz.
  Bu şekilde VO2max değerinizi geliştirirsiniz.
   
  Alprdnc10 bunu beğendi.
 11. MehmetAliB.

  MehmetAliB. VivaVelo

  Kayıt:
  20 Ekim 2013
  Mesajlar:
  2.267
  Beğeniler:
  5.924
  Şehir:
  Antalya
  Yazı için teşekkürler. Forumda antrenmanla ilgili eksiklik vardı. Bu başlık iyi oldu.
  Sabit yapılsa yeridir.
  ...
  Merak ettiğim bir şey var. Acaba vücuttaki laktik asit ne kadar zamanda yok oluyordur, laktik asitin azlığına çokluğuna göre değişir mi?
   
  Edip Dinçer bunu beğendi.
 12. #12
  Edip Dinçer

  Edip Dinçer HTFU!

  Kayıt:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  3.831
  Beğeniler:
  5.594
  Şehir:
  Sarıyer, İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Bu süre aslında bünyeden bünyeye değişir ama bu tip yüksek yoğunluklu antrenmanlar ve dayanıklılık antrenmanları ile bu sürenin kısaltılması mümkün.
   
  Cem Ç bunu beğendi.
 13. ERTĞRL

  ERTĞRL Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2014
  Mesajlar:
  163
  Beğeniler:
  138
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Teşekkür ederim, az çok kafamda canlandı gibi. Artık deneyerek göreceğim eşiklerimi.
   
 14. #14
  Edip Dinçer

  Edip Dinçer HTFU!

  Kayıt:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  3.831
  Beğeniler:
  5.594
  Şehir:
  Sarıyer, İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Şöyle söyleyeyim, geçen gün Tabata Interval'i yaptım.
  20 dakika olarak değil, ısınma ve soğumaları kısa tutarak 16 dakika yaptım..

  Bisikletten inince neredeyse düşecektim :). Bacaklarım titriyordu :).
   
  Alprdnc10 ve Hasan Saylık bunu beğendi.
 15. Tunç Tuncay

  Tunç Tuncay Forum Üyesi

  Kayıt:
  24 Haziran 2007
  Mesajlar:
  715
  Beğeniler:
  990
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Tunç Tuncay
  Bisiklet:
  Canyon
  Aslında bu tanımlama daha çok power meter kullanılan idmanlarda gereçlilik kazanıyor. Çünkü kalp atım hızınızı (BPM) bir noktaya kadar arttırabiliyorsunuz. Bu işte Maksimum efor diye geçiyor ancak güç ölçerle yapılan idmanlarda o maksimim kalp atışına ulaşıldığında ölçülen güç ile aynı kalp atışında mevcut üretilen güçten daha fazlasını üretmeye çalışmayı hedefleyen bir anlatım diyebilirim.
   
 16. Hamit E.

  Hamit E. Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  21 Eylül 2013
  Mesajlar:
  968
  Beğeniler:
  420
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Mosso
  değişik konu ama güzel :)
   
  Edip Dinçer bunu beğendi.
 17. K Ayhan Aktif Üye

  Kayıt:
  9 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  195
  Beğeniler:
  50
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Ayhan
  Bisiklet:
  Diğer
  yolcular için güzel program. hemen bir trainer alıp yapmak lazım.
   
  Edip Dinçer bunu beğendi.
 18. yucel gulesenoglu

  yucel gulesenoglu Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  15 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  520
  Beğeniler:
  365
  Şehir:
  karşıyaka
  Bisiklet:
  Pinarello
  forumun en faydalı konularından biri olmuş. teşekkürler :)
   
  Edip Dinçer bunu beğendi.
 19. Cem Ç

  Cem Ç Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  1 Kasım 2013
  Mesajlar:
  2.209
  Beğeniler:
  1.285
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Merida
  mesajım bulunsun tekrar tekrar okuyucam. teşekkürler..
   
  Edip Dinçer bunu beğendi.
 20. Ali Demir

  Ali Demir Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  1 Eylül 2009
  Mesajlar:
  732
  Beğeniler:
  1.678
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Specialized
  Sponsorlu Garmin dosyaları için ayrıca teşekkür ederim, çok güzel bir konu olmuş.
   
  Edip Dinçer ve Özgür R bunu beğendi.
 1. Daha güzel bir site kullanımı sağlamayı hedeflediğimizden dolayı, bu sitede çerezler kullanılmaktadır. Bu sebeple çerezlerden yararlanarak sitemizle nasıl bir etkileşimde bulunduğunuza dair ilişkili verileri kaydedecek araçlardan faydalanıyoruz. Bu siteye giriş yapıp kullanarak, çerez kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz.
  Duyuruyu Kapat