Hızlı giderken fark edilen sorunlar için ne yapmalı

Eray Ç.

Üye
Tepki
13
İsim
Eray
Bisiklet
b'Twin
Merhaba arkadaşlar.

Şimdi ben genelde işi bilenler varken asla kendim çözmeye çalışmam parası neyse verir sorunsuz bi şekilde teslim alırım fakat bu Adana'da nasıl bir ticaret anlayışı varsa bisiklete bakım yapması için para verdiğim yer test sürüşü dahi yapmadan (tekerlerin temizliğinden, maşadaki yağdan anladım) teslim ediyor ve dalga geçer gibi "epey uğraştırdı" diyorlar. Şimdi ben bu bisikletçiye güvenip bu akşam cadde boyu trafikte tehlikeli bir sürüş gerçekleştirdim ve az kalsın ölüyordum. Sebebi ise anlayamadığım bi şekilde arka teker tarafından bi sürtünme sesiyle beraber kaybolan dengeden kaynaklandı frenleyerek durumdan kurtuldum ve yoluma yavaşça devam etmek zorunda kaldım.

Şimdi bu bisikletçilerden benim hiçbir zaman yüzüm gülmedi eğer onların bisiklet grubuna dahil değilsen muamele çok farklı oluyor yani grup dışındaki kimsenin yaşamasını istemiyorlar. Çok ilginçtir hep bu muameleyi görmüşümdür bu yüzden sevmem bisiklet gruplarını.

Sonuç olarak bisikletçiye sorunsuz teslim etmesi için verdiğim bisiklet sorunlu olarak çıktı ve şimdi tekrar sorun çıkartıyor diye giderek teslim etmek istemiyorum aynı bisikletçiye. Bu sorun bisiklet hızlanınca ortaya çıkan bir sorun ve ben bu zamana kadar bisikleti asfaltta uzunca test eden bisikletçi görmedim ve bu sebepten dolayı sorunu tam anlamıyla tarif edemiyorum kendisi yaşayıp görmesi gerekiyor.

Çözüm önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar. Şimdiden çok teşekkürler.

Scudo

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Eray Ç.
Sevgili Eray,
maalesef ülkemizdeki bisikletçi esnafının geneli böyle. Forumda bu tip sorun ve şikayetleri sıkça duyuyoruz. Bu nedenle bir çok kullanıcı artık işlerini kendileri halletmek için sorun yaşayacakları muhtemel konularda pratikler yaparak uzmanlaşmaya başladılar. Bisiklet zor bir mekanik değil, kendin deneme yanılma yoluyla her şeyini rahatlıkla öğrenebilirsin. Bu anlamda internette birçok video ve forumda yardımcı olabilecek birçok arkadaşımız mevcut. Ayrıca her konuda açılmış bir çok konu var. Arama yaparak her türlü bilgiye ulaşman mümkün.
Ancak bisiklet gruplarına yaptıklarını düşündüğün ayrıcalık ve bu gruplara bakış açın kesinlikle yanlış. Böyle bir uygulama veya ayrımcılık asla söz konusu değil, ki bu tür grupların içerisinde bir çok konuda uzmanlaşmış bir kaç arkadaşımız mutlaka bulunur.
Ön yargılardan sıyrıl ve öğrenmeye bak. İşe bisikletini tanımakla başla mesela...
Sevgiler.

Eray Ç.

Üye
Tepki
13
İsim
Eray
Bisiklet
b'Twin
@Kuzey Ege

Teşekkürler vakit ayırıp yazdığınız için fakat bisiklet gruplarına yaptığım eleştiri bir ön yargı değil, tespittir. tabi ki her bisiklet grubu öyle değildir ama bana denk gelenler özellikle seçilmiş ve konumlandırılmış gruplardan oluşuyor. Kader işte.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Eray Ç.
Sevgili dostum neden kadere bağladın, bu gruplardaki insanları kim seçti ve kim konumlandırdı, bu gruplar kişiler arası iletişim ve paylaşımlar neticesinde kendiliğinden oluşmuş gruplar, zamanla çevrendeki kullanıcı sayısı arttıkça senin de bir grubun olacak :) zaman her şeyin ilacı. :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Eray Ç. Burada sorun var diyorsun ama sorunu daha tespit edememişsin.
Bisikleti tamirciye verdiğinde net olarak sıkıntılarını anlatmazsan bu adamlarda evliya, embiya değilki şakkada bulsun arızayı. Empati kurmak her daim iyidir. Tamam bende iyi bir tamirciye denk gelmedim ama denenlerini, niçinlerini ben kendi içinde çözdüm:) şimdi ise ayarlarını kendim yapıyorum. Zaten bisiklet elektronik, mekanik devasa nano teknolojik bir alet değil. Bisikletçi tamir bile etse kontrolünü yapmayı bilmek lazım.

Alizee

Daimi Üye
Tepki
296
İsim
Ali
yani bisiklet aslinda cok basit bi alet illa ki yogunlasip arastirirsaniz cozersiniz kendiniz. bu olayin 2 cozumu var ya bisikletci bisikletci dolasip isini seven birilerini bulmak ya da kendiniz ogreneceksiniz hocam.

Eray Ç.

Üye
Tepki
13
İsim
Eray
Bisiklet
b'Twin
@Asusmune

benden ondan bahsediyorum işte. kontrolünü yapmayı bilmek lazım. Ben bisikletime bakım parası veriyorsam bi zahmet binip kontrol etmesini isterim evliya değil tabi ki kimse fakat para almayı biliyorsa kontrolünü insan gibi yapıp o bisikletin bir can taşıdığını unutmamasını beklerim çok sayın bisikletçilerin. Ben sorunu tespit edemediğim için bisikletçiye veriyorum zaten o tespit etsin diye de para veriyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kötü;):D:D
Bizde çok iyi ustalar var ama tamirden aldıkları para ile geçinmeleri büyük şehirlerde mümkün değil ( bu kış boyunca adamlar kirayı nasıl öderim derdinde ) onlarda işi farklı boyutlara taşıyorlar. Bu da hayatın gerçeği.

@Emre Yönlüer

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Bisikletiniz bT'win marka, Adana'da Decathlon da var. Size çok uzak değilse bir uğrayın.

Optimum Outlet Avm Hacı Sabancı Bulvarı ,28 Z.M03-B1 M18 Yüreğir/Adana

http://i66.tinypic.com/24l2yz5.png

• Beğen
Tepkiler: Eray Ç.

Eray Ç.

Üye
Tepki
13
İsim
Eray
Bisiklet
b'Twin
@Serkan Mıstınoğlu

Teşekkürler. Sanırım en mantıklı çözüm bu olacak gibi.

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci

Pallino

Üye
Tepki
29
İsim
Atahan
@Eray Ç. Bisiklete biniyorsan kendin tamir etmesini bileceksin ufak tefek işleri. Elbette her işini halleden arkadaşlarımız var fakat ufak işleri kendin çözebilmelisin. Yalpa yapan teker de o kadar denge kaybı yaratmaz diye düşünüyorum ama sürtme olayını tamircideyken fark etmen gerekirdi. Güvenli ve keyifli sürüşler. :)

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
sana gerekli tek şey sök tak malzemesi zincir için göbek için teker için akort için falan filan bisiklet için gereken tüm malzemeyi alırsan komple kendin söküp takarsın zaten nette videolu olarak gösteriliyor böylece bisikletçiye gerek kalmaz
ayrıca bisiklet basit bi mekanizma karışık bişey yok bi kaç kere yapınca anlarsın zaten ayriyetten kenin yapınca için daha rahat olur

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bi arkadaşım bakım için vermiş sağlam bisikletin anasını ağlatmışlar bisikkete binince dedim buna ne oldu dedi bakım yaptırdım desim keşke beni arasaydın resmen dalgalanıyor bisiklet
en iyi bakım kendi yaptığındır

• Beğen

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@Eray Ç. Diğer arkadaşlarında dediği gibi düşük maliyetli ekipmanlarla kendi bakım işlerini gerçekleştirebilirsinn.Elini korkak alıştırma.Bisiklet çok kafa karıştırıcı bir mekanık makine değil.Jant örme hariç(biraz ustalık ister) hepsini kendin yapabilirsin.

Gruplardaki ego ve kibir meselesine gelince..Bu her gurup için geçerli değil.Bazı sonradan görme bir kaç parazit yüzünden grupların tadı kaçabiliyor..Adam k.çını oturttuğu selenin fiyatını vurgulayarak söylüyor.Bisiklet fiyatına sele.Havalara baksan zanledersin tura değilde Marsa yolculuğa çıkmış:)Bir gün birine soracağım zaten bunda "moleküler transportasyon" varmı diye:)

Bisiklet dostluk ve kardeşliği bağdaştırması gerekir ötekileştirmeyi değil..Kullandığınız ister 100 tl lik single speed olsun isterse market bisikleti yada colnago fark etmez.Bu grup olaylarında herkez eşittir ve öyle olmalıdır.Baktın olmuyor bir kaç kafa dengi arkadaş küçük gir grup yaparsınız.
Her zaman "Dostluk ve Kardeşlik" için pedallayalım.

• Beğen
Tepkiler: Eray Ç.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
aynen katılıyorum benim bisikletimden pahalı sele kullanan arkadaşlar var demekki k.ç değerli

• Beğen

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@barış barış İmkanlar dahilinde en iyisinide alınabilir fakat bunu kibir ve ego tatmini olarak kullanan ve sadece üst segment kullananlarla muhattap olan ruhsuz parazitleredir sözüm:)

• Beğen
Tepkiler: Uçan Tospa