Hızlı boy uzaması içi ne yapmak gerekir ?

Alp Efe Atılgan

Aktif Üye
Tepki
20
Bisiklet
Sedona
Merhaba arkadaşlar,boyum 1.72 ve bana çok kısa geliyor.Günlük 1.5 2 bardak süt içiyorum yiyeceklerime dikkat ediyorum ve tabiki de en az 20 km bisiklet sürüyorum.Hızla boyumun uzaması için ne yapmalııyım ?Yardımlarınızı bekliyorum teşekürler.

Scudo

Cengiz Gökalp

Forum Bağımlısı
Tepki
326
Bisiklet
Scott
basketbol ve voleybol boy uzaması için etkili sporlardandır. buna koşu da dahil edilebilir :) aynı boydayız ben çok memnunum. Birşey daha söyleyeyim :) bisiklet sürmek için en ideal boydasın ;) uzun boylulara bisiklet yakışmıyor

• Beğen
Tepkiler: Alp Efe Atılgan

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Protein ve kalsiyum kemik oluşumu için önemli maddeler. Genetik etki de var tabi ama kesin bir sınırlayıcı değil. Basketbolun etkisini görmüştüm zamanında baya. Ayrıca uyku düzenine de dikkat etmen gerekiyor. 19-20 yaşlarında kemik uçları kapanıyor ve boy uzaması duruyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
dna da ne kodlanmışsa o kadar uzarsın. sütle kalsiyumla basketbol ile olacak işler değil maalesef.

HakanAydın55

Forum Demirbaşı
Tepki
381
Bisiklet
Mosso
valla benim bildiğim boy uzaması 20 li yaşlardan sonra durur....

illa ben uzamak istiyorum diyorsan fizik tedavi uzmanı bir doktora danışamda fayda var....

gerisi yalan.. :)

• Beğen
Tepkiler: Alp Efe Atılgan

Alp Efe Atılgan

Aktif Üye
Tepki
20
Bisiklet
Sedona
Profilde yaşımı yanlış yazmışım kusura bakmayın yaşım şu an 16.5 ve ailede 1.80 1.85 1.70 her türlü kişiler var.Ben tutupta 20 cm uzamak istemiyorum. 8-10 cm yeter.Bu aralar futbol kulübüne başladım bir sorun olur mu ? Birde bir demire asılı durmak boy uzatırmı ?

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Alp Efe Atılgan

Sen daha uzarsın dert etme. O kadar çok süt içmeye gerek yok. Hatta süt içmene hiç gerek yok. Sütlü mamuller yemen daha uygun olur. Yoğurt gibi.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
küçük yaşlardan beri basketbolla ilgilenenlerin olması gerekenden 5-10 cm daha fazla uzadığı ispat edildi diye biliyorum ben. bir araştırma sonucu bu.
uzamanız gereken miktar aşağı yukarı anne-babanızın boyudur. basketle bunu bikaç santim daha arttırabilirsiniz. ama 2 zıplamayla olcak iş değil. yıllarca, aktif olarak oynamaktan bahsediyorum

kalsiyum,beslenme, uyku da önemli tabiki.

Emre123

Aktif Üye
Tepki
1
Bisiklet
Carraro
@Cengiz Gökalp
Çok yanlıs 6 /7 senedır lısansım var çok ta ıyı oynarım yazın tatıl bıle yapamıyorum ıdman yüzüne basketbolun boy uzaması falan fıln yalan onlar 1 cm fılan fark edıyor sadece

Msgl

Forum Bağımlısı
Tepki
293
İsim
Musa
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@M.Rauf

Dış etkenler, bu kadar göz ardımedemezsiniz, örneği tek yumurta ikizlerinin arasında bile 8 m farklar olabiliyor :in:

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
@M.Rauf

Söylediğinize katılmıyorum . Erken yaşta başlanmış basketbol kesinlikle boy uzamasını sağlar . Ama geç kalınmamamışsa 18 den sonra boy uzaması kısmen durur 1-2 cm farkeder.Alp efe arkadaşım elbette umut kesilmez sen bol bol zıplamalı sporlar oyna basketbol-voleybol gibi birşey kaybetmessin.

Cengiz Gökalp

Forum Bağımlısı
Tepki
326
Bisiklet
Scott
@Emre123
profildeki yaşın doğru ise eğer daha ergenliğe büyük ihtimal girmedin demektir.Girmediğin için çok büyük bir gelişme bekleyemezsin. Ergenlik döneminde tüm kaslar , yüz hatları ve kemikler gelişir değişir. Benim söylediğim kanıtlanmış birşey.Kendim de 18 li yaşlarda basketbola basladım. 1.60 lı boyum 1.72 ye çıktı ..

Aeoronsc

Daimi Üye
Tepki
75
Bisiklet
Colnago
18 yaş 1.72 çok kısa ben mesala 8,9 yaşımdayken günde 4,5 bardak süt içiyordum 15,16 yaşlarına gelince o kadar süt içmedim günde en fazla 1 tane içiyordum 17 yaşıma kadar günlük süt içtim tabi bundan sonrada dahad aiçmiyorum günlük olarak boyum 1.82 çok uzun değil amada idare eder sen genede günlük süt iç basketbol oyna yüzmekte boyu uzatır bunu unutma ama eğer ağırlık çalışırsan boyunun uzaması durar ondan dolayı fazla ağırlık çalışma

Emre123

Aktif Üye
Tepki
1
Bisiklet
Carraro
@Cengiz Gökalp
Yalnızca 1/2 cm fark oluyor

k.kartal

Üye
Tepki
25
Bisiklet
Kron
@Emre123

Basketbol ve yüzmenin boya etkisi 1/2 cmden çok ve çok daha fazla kesinlikle.
Kendimden örnek vermek gerekirse annem 158 cm babam 171cm ablam 165cm benim boyum ise 182cm. Ailedeki en uzun kişi benim.Bunda ilkokulda gittiğim basketbol ve ortaokulda basladığım yüzmenin etkisi çok büyük.

Baslığı açan arkadaşa futboldan ziyade basketbol ve yüzmeye yönelmesini tavsiye ediyorum.Basketbolun boy uzattığı herkesce bilinen bir gerçek buna ek olarak yüzme de en az basketbol kadar etkili.
Ayrıca çok fazla süt tüketmeni de tavsiye etmem gereğinden fazla tüketilen süt kemiklerde aşırı kalsiyum birikmesine sebep olup kemikleri sertleştirir.Bu da uzamayı olumsuz etkiler.

Tepki
7
Bisiklet
Salcano
Çok abartı süt içme 1 bardak yeter. İçeceksen tam yağlı süt içme kiloda aldırır çünkü. Ben 13 yıl basketbol oynadım 8 yılı profesyonel bir dönem günde 3-4 bardağı bulan şekilde süt içmiştim ve zorluk yaşamıştım. Basketbol oynayarak boyun uzar. Benim annem 1.70 babam 1.76 ben 1.86 yım :)

Alp Efe Atılgan

Aktif Üye
Tepki
20
Bisiklet
Sedona
O zaman yazın şöyle bir program yapsam iyi olur.Belli zamanlar havuza giderim.Düzenli basketbol oynayan bir gruba katılırım.Geri kalan kısmı bisiklet sürerek ve diğer işlerimi yaparım.Bu arada ben futbol kulübüne gidiyorum,boy uzamasına bir engeli varmı ?Birde profildeki gibi 18 değil 16 dır.İyi günler.

Furkan Çınar

Forum Bağımlısı
Tepki
217
Bisiklet
GT
4 yıldır basketbol oynuyorum 2 yıl kadar dışarıda kendi başıma, 2 yıl da kulüpte oynadım düzenli antrenmanlar yaptım. Dışarıda oynadığım zamanlarda boyumda pek bir değişiklik olmadı, beslenmeme de fazla dikkat etmiyordum. Kulüpte oynadığım zamanlarda düzenli antrenman + düzenli beslenme ile boyumda gözle görülür şekilde uzama oldu. Kulübe başladığım ilk yıl yaş 13 boy 158 cm, geçtiğimiz ay basketbolu bırakmamla yaş 15 boy 177 cm. İş basketbol oynamakta değil yani, basketbol antrenmanlarında ve protein ağırlıklı beslenmekte. Antrenmanlarda vücut kasları gelişir, protein alarak beslenmek kemikleri geliştirir bu iksi de boy uzaması demek. Tabi şöyle bir şey de var genetikte yoksa istediğin kadar beslen uzamazsın, tavsiyem ise yaz gelmişken bol bol yüz vücudu en çok geliştiren spor yüzmedir.

Tolga Can

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Salcano
Çok da dert edeceğin bir konu olmamalı, 1.50 de olabilirdin. iyi tarafından bak :islik:
Ben ilkokulda 1.60 boya sahiptim. diğer çocuklar yanımada pigme gibi kalıyordu. Herkes benim için Bu çocuk NBA de oynar diyordu.
Liseye kadar basket oynadım. Lisede güreş ve halter ile uğraşında boy 1.68 ile sabit kaldı. mm bile uzamadık.

Bol bol basket oyna, Asılı kalmakta işe yarar. Hazır asılmışsın barfiks çek, Üçgen vücuda sahip olursun. :in:
Bu arada annemin boyu 1.50 babamın 1.60 dır. Ben : 1.68 kardeşim 1.75 cm dir. Genetik kısalık çok nadir görülür.