Hızlanma için vites değişimi

swat

Aktif Üye
Tepki
31
Evet 2 ay kadar önce benide beşiktaşta bi tane kovaladı.:D Normal yavaş giderken yanımda yatmakta bulunan köpek,biranda panik oldu bana saldırmaya çalıştı ne olduğunu anlamadım bastım zar zor kaçtm valla :D

Scudo

ressam61

Üye
Tepki
0
@encralis

tşk her vites değişiminde attığın anda pedalları hafif çevirirsen hem daha cabuk geçiş sağlayacaksın hemde parçalara zarar vermeyeceksin...zaten bir süre sonra bunu alışkanlık haliine getiriyorsun...ve hiç bir zamanda bundan şasmazsın bir kendinizi ve parçaları yormamak için ...yokuş yukarı çıkmadan vitesi değişin yokuşda ve yüksek vitesde isen yine aynı az devir ver ve hemen değiş ....tıpkı araba gibi..

toprakec

Daimi Üye
Tepki
69
Araba vites değiştiririr gibi zevk alıyorum.:D
Hızlanıyorum.vitesi attıryorum , 1/4 tur pedalı çeviriyorum.Sesiz sedasız değişim tamam.:D

yunus koç

Daimi Üye
Tepki
88
arkadaşlar aslında bu iş köpeklerin cinsine veya o anki psikoljisine bağlı olabilir.bazen kaçmak en iyi çözümken bazen durmak bazende kovalamak bizim için en iyisi olur.ama olduki karşımıza doberman gibi saldırgan,kaçması pek mümkün olmayan azılı bi köpek çıktı heralde böyle anlarda kadere razı olmak lazım.iyi yönünden düşünmek lazım.cins köpek.sahibi aşılarını yaptırmıştır.en azından kuduz olmayız :).yinede en iyi çözüm,bi köpeğin gözlerinin içine bakmayın ki korktuğunuzu anlamasın.anlarsa mutlaka kovalar.

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
@yunus koç

Aslında köpeklerin gözlerine hiç bişekilde bakmamalıyız bence:eek:.. "Korkmasak bile hayvanlar gazla çalışıyorlar resmen yaa:D" Aynı ADSL arkadaşımızın yaptıgı yoruma katılıyorum :)..

seqlayzer

Üye
Tepki
0
shimano eski tip(koldan değil) vites al anında değişiyor aynı şey benim de başıma geldi:)

Tepki
10
valla hizlanmanin en iyi yolu vites degil sanirim, kopek kovalamasi halinde aninda ayaga kalkip sprint

Tepki
6
en iyi hızlanma ve kalma vitesi vites 1'dir hızlandıkça vitesi arttır ve uçtuğunu görceksin ani hızlanmalarda vites 1 dir vitas 24'te fln kalkamassın

BF Okuru

Üye
Tepki
2
bu tür bir olayla şimdiye dek karşılaşmadım.ama eğer karşılaşırsam durup köpek veya köpekler bir şey yapmaz diye beklemek yerine hızla uzaklaşmayı tercih ederim.

nükleer kedi

Forum Bağımlısı
Tepki
453
Bu tip olaylarda eğer yeterince hızlıysanız hızınızı kesmeyin aynen devam edin. Köpeğin bölgesinden çıkınca sizi bırakıyor zaten. Ama eğer çok hızlı değilseniz yavaşalyın yavaş yavaş gidin eğer hala saldırma eğlimli ise biiskletten inin ve eğer ki üzerinize atılacak gibiyse bisikleti önünüze siper edin. O size soldan saldırmaya çalışırsa biiskleti sola çevirin sağdan saldırmaya çalışırsa sağa. Belli bir süre sonra bırakıyor zaten

• Beğen
Tepkiler: Selim Esener

Melike S. Ünver

Aktif Üye
Tepki
286
Bu köpek meselesiyle neredeyse her gün uğraştığım için kesin çözüme gittim. Köpek kaçıran diye satılan bir alet var. Köpeklerin duyabileceği frekansta bir ses çıkarıp köpeklerin sizden uzaklaşmalarını sağlıyor. Zarar da vermiyor. Kurtuldum artık her sabah kovalanmaktan :D

Veli Bahtiyar

Daimi Üye
Tepki
121
@yunus koç

Yunus, Doberman görüp görebileceğin en iyi huylu ve oyuncu köpeklerden biridir. PittBul, Dogoarjantino gibi köpeklerde saldırgan diye bilinir. Ama bunlar saldırgan olmalarının yanında pisikolojik açıdan sağlam köpeklerdir. Yani çoğunun bisikletle ilgilenmeyeceğini düşünüyorum. Ayrıca köpekler bisiklet, motosiklet, araba gibi şeyleri eğlenmek için kovalarlar. Bisiklete binip hangi hızlarla kaçarsanız kaçın sizi aynı hızda kovalar ve saldırmazlar. Çoğu köpeğin bisikletten indikten sonra bizimle işi olmayacağına eminim. Arabada da böyledir. Arabayı sürü halinde kovalarlar, içinden inersiniz, hiçbir şey olmamış gibi davranırlar. Köpekler kendilerinden büyük ve hızlı olan şeylerden kıl kaparlar. Örneğin, atada haylarlar ama atı ısırmazlar. Yemez yani :D

Köpektir ne yapacağı belli olmaz orası ayrı. Onları saldırgan yapan bizleriz. Sahibinin pisikolojisi bozuk köpeğin kendisininde pisikolojisi bozuk oluyor. Özgürlüğü engellenen tüm canlılar saldırganlaşır.

• Beğen
Tepkiler: Erman Kurban
Tepki
6
ya onun yerine yokuştaysanız yokuş çıkıyorsanız bırakın bisikletten (Allah korusun çalınır malınır diye böyle söyledim :D ) inmeyi dönün 180 derece cevirin pedalı geberip gider köpekler nefessizlikten en kolayı bu düz yolsa o zaman basın cevirin pedalı aynı zamanda bağırın köpeklere üstlerine sürmeye kalkısın olur biter.

Tepki
21
aklınızda olsun köpeklerin sizinle bir alaıp vermediği yok onlar aslında tekerleğe haflıyorlar araba ile geçerkende aynene bu şekilde yandan koşarlar harekt eden tekerler köpekleri cezbediyor ve onu kovalıyorlar

globaldriver

Daimi Üye
Tepki
259
İsim
Ugur Bilgili
Bisiklet
Trek
@güven şengönül

Aklınızda olsun köpeklerin sizinle bir alıp veremediği yok, onlar aslında tekerleğe havlıyorlar. Araba ile geçerken de aynen bu şekilde koşarlar. Hareket eden tekerler köpekleri cezp ediyor.

Cycleone

Forum Bağımlısı
Tepki
552
Caddebostan sahilinde Migrosu geçtikten sonra Kadıköy tarafına doğru giderken ilk keskin viraj'ın orda her akşam bisikletleri kovalamayı kendine meslek edinmiş bir köpek var.Köpek bisikletin geldiğini uzaktan gördüğü an süzmeye başlıyo ve yaklaştığında belli bir yere kadar kovalayıp bırakıyor.Birde köpek bisikleti kovalarken olaya bakıp yorum yapan bi tayfa var.Bilmeyen arkadaşlar için söylüyorum o köpekten kesinlikle korkmayın son derece zararsızdır :D Korkarsanız hem köpeği bi sonraki bisikletliyi kovalamak için motive etmiş olursunuz hemde orda olayı izleyen tayfanın kısa süreli alay konusu olursunuz :D

• Beğen

Okan Bozkurt

Aktif Üye
Tepki
119
Salı günü arkadaşlarla yaptığımız Polonezköy gezisinden dönerken hızım 25-30 km/h civarında biranda önüme akbaş cinsi uzun boylu bir köpek çıktı, bir anda önümde belirince ne yapacağımı şaşırdım kendimi yolun yanındaki çalıların içinde buldum ne varki o heyecanla çalıların içinde bile asvalt yolda gittiğimden daha hızlı gitmeyi başardım, gerçekten can sıkıcı oluyor bu köpek kovalamaları. Bir de ormanda bisiklet sürerken sahibinin ortalığa saldığı köpekler de problem olabiliyor ben genelde bu duurmlarda kaçmayı tercih ediyorum.

bellamy

Üye
Tepki
18
ben duruma göre davranıyorum. köpek görüş açımda uzakta bir yerdeyse rotamı değiştiriyorum. riske girmeye değmez. bir anda çıkarsa da pedala kuvvet.:vroam:
yalnız birgün şöyle bir şey yaşadım. yayan eve dönerken abartısız 10dan fazla köpeğin saldırısına uğradım. bu köpekleri sahiplenmiş serseri bir çocuk bana saldırttı bu köpekleri. ben olayın şokuyla mıdır nedir:eek: hiçbir şey yapmadım. ne hızlandım ne durdum, aynı tempoda yürümüye devam ettim. dibime kadar geldiler hiçbir şey yapmadan çekip gittiler sonra da. allahtan ki.:D havlayan köpek gerçekten ısırmıyor sanırım.
geçen de kangal mı bilmiyorum iri cüsseli bir köpek tam karşıdan bana doğru yavaşça geliyordu. bu sefer de yolun kenarına koydum bisikleti ve kaldırıma oturdum. köpek ortamı kokladı, süzdü sonra çekip gitti.
nedir bu çektiğimiz.saldırmayan köpek istiyoruz.:D

• Beğen
Tepki
39
Bursa yunuselinde terminale giden güzel bi yol vardı.Birgün yol kenarndaki meyve satıcılarının köpeği olsa gerek sağ taraftan saldırdı . Ayak sallayarak uzaklaştırdım ama o an herhangi bir hız azaltma çoğaltma yapamadım korkudan :] sprinte kalksam ayağımdan yakalayıp düşürebilirdi.Dönerkende başka bir köpek yola uzanmış yatıyodu , arkamdanda araba geldiğinden yolun sol kısmındaki sazlara yapışarak ilerlemeye başladım.yolu görmeden ilerlerken iyiki karşıya geçmedim çünkü bayağı hızlı iki araba yanımdan öyle hızlı ve yakın geçtilerki söförlerin korkudan böbrekleri döküleyazmıştır.Velhasıl orda bir vuruşma yaşasaydık en iyi ihtimalle sazların arasına salvoyla dalardım.Şimdi o yolu kullanmıyorum . Köpekler içinde su tabancası mı alsak ne :]