hızı 15 km üzeri çıkmak ,vites önerisi

adnan kahveci

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Salcano
arkadaşlar güneye dogru bir tur düşünüyorum...o yüzden günlük 40-50 km ile antremanlara başladım...genelde düşük vites yüksek empedans ile sürmem söyleniyor...ancak 1-1,1-2,1-3 te sürerken pedal boşa dönüp ayağımdan fırlıyor...1-4,1-5,1-6 da ise normal şekilde sürüyorum..2-1,2-2,2-3 te yine normal sürüyorum..3-7,3-8,3-9 da ise ancak eğimli yollarda kolayca sürebiliyorum..

dün runtastic pro bike ile teste başladım..hedefim bahçeşehir-hadımköy(yassı ören) gidiş hadımköy-kıraç-esenyurt-bahçeşehir dönüş...
avarage hızım 15 km max hızım 21 km yokuş aşağı 27 vites ile...

uzun tur için ortalama 28 km/h öneriliyor...bu hıza çıkmam için ne yapmalıyım..bisikletim city sport 30,12,5 kg civarı ağırlığında kilitli maşalı...tekerlekleri 700*37c continental country plus..

donanım ve tekerlek değişikliği yapmam gerekiyormu

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Sibik
Scudo

Eray ADALI

Forum Bağımlısı
Tepki
705
Öncelikle vites kullanımında zinciri çaprazlamamaya özen göstermelisiniz.. yani ön dişli 1de iken arka ilk dislilerde, ön 2de iken arka orta dişlilerde, ön 3te iken arka son dişlilerde olmalı.. Yoksa aktarış sistemine zarar verebileceginiz gibi gücünüzü verimsiz kullanmıs olursunuz.. Tam bir capraz yapmasanızda biraz meyil var gibi geldi.

Düz yolda amortisorunuzu kilitlemek yine size avantaj saglayacaktır; yine gücünüzü tabiri caizse "yaylanmaya" harcamamıs olur, pedala uyguladıgınız tum kuvvetin pedalda kalmasını saglarsınız.

Lastikleriniz daha ince olursa turlarda ve Türkiye yollarında sıkıntı yaşama ihtimalini arttırırsınız; 700x35c 700x37c bence gayet uygun lastikler; özellikle orta kısmı olabildigince dişsiz ise asfaltta size serilik kazandırır. (sizin lastiginizin de oyle oldugunu dusunuyorum) Daha ince lastikler tabii ki de kullanabilirsiniz ama amortisorlu bir tur bisikleti icin (turda yükünüz de olacak sonucta) ilk tercihiniz olmamalı

Bence donanım ya da lastik degisikligine gitmenize gerek yok.. Bir de benim tavsiyem bisiklet sürerken viteslere ya da hızınıza cok fazla bakmadan pedal cevirişinizi otomatige baglamanız.. Kadansınıza dikkat edin.. Yani pedalınız 1 turu hep aynı surede tamamlasın.. yavas da gitseniz, hızlı da gitseniz pedalınız hep ritmik dönsün.. baktınız daha kısa sürede daha cabuk (veya bosa) donuyor o zaman kendinizi aynı ritimde tutmak icin vitesi agırlastırın; hız zaten kendiliginden gelecektir; ya da tersi; baktınız artık pedal daha yavas donuyor, biraz zorlanma yasadınız vitesinizi hafifleterek ritminizi koruyun.. Gerekirse bu ritmi arttırın zaman ilerledikce, ama tabiri caizse otomatige baglarsanız daha az yorulursunuz.. belli bir süre sonrası da zaten bu size hızlanma olarak geri donecektir..

• Beğen
Tepkiler: ms92

adnan kahveci

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Salcano
@GiciK eRay ADALI

cevabınız için teşekkürler...şu an yüksek kadansta çalışamıyorum..antreman kısımlarında uzun yol için avarage 28 km/h tutturmamız gerektiği yazılı..benim bisiklet ise 27 viteste ve yokuş aşağı bile 28 km/h görmüyor...bu değere bu bisikletle çıkmam için kadans çalışmam yeterli olacak mı

Tepki
17
Bisiklet
Merida
merhaba,
güney derken kastını neresidir. düz yolda gidecekseniz kadans önemli ama biraz dağ bayır gezeceğim diyorsanız tork daha önemli. akdeniz ve ege nin her yerini gezmiş biri olarak ege birazdaha rampası bol olan bir yer. ama akdeniz biraz daha düz. 27 vites de yokuş aşağı 28 görmüyor demişsiniz ama orayı anlamadım. ben yokuş aşağı 50km yi rahat geçiyroum.
eray arkadaşım olayı açıklamış. önemli olan düzde yokuşta rampada belli bir kadansı tutturmak. sonuç da zamanla aynı kadansta daha yüksek vitesde kullanmaya başlayacaksınız. dış lastikde bir okadar önemli. uzun yolculuk schwalbe marathon yada maxxis overdrive excel tarzı olursa rahat edersiniz hemde konforunuz artar. dişli lastik kullanılırsa hızınız düşebilir.
bu saat de bu kadar aklıma geldi.

adnan kahveci

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Salcano
@Abdulmecit Altınbaş
runtastic pro ile ölçüm yaptım..kaç dk kaç km/h hız ile gittiğimi gösteriyor...bu değerlere göre yokuş aşağı inerken hızım 21 km/h
güney derken egeden başlayıp hataya kadar uzanacak bir tur...
marathon serisi bildiğim kadarıyla 26" benim bisikletim 28" ve üzerinde continental touring plus var ..patlamaya dayanıklı marathon benzeri

adnan kahveci

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Salcano
@ÖmerFaruk Ünal

nereye açmam gerektiğini bulamadım...bu konuda uzman arkadaşlar takılır düşüncesiyle yazdım