Hız için dağ mı şehir bisikletimi ?

Tepki
23
Önceleri Peugeot bisikletim vardı.(21 vites).Amartisörsüz.

Hergün ortalama 30km hızla 60km civarında yol katederdim.
Dağ tepe demeden(İçerenköy-Kayışdağı-Bostancı-Maltepe-Kadıköy-Tekrar Bostancı ve İçerenköy eve dönüş.) Her gün bu serüveni hızla yaşardım.

Bisiklet aşkıma uzun bir süre ara verdim.
Oğlum 4 yaşına geldi ve ona bianchi aldım.
Ve tabi kendimede Bianchi Magnum.İki Amortisörü var.
Dün sahile çıktık fakat oda ne bisiklet gücüme yetmiyor.
Düz yolda bile bana yetişemiyor ayriyeten yorucu

Ben eskiden yokuş aşağı bile hız alırdım bisikletimden.

Bisikleti değitirmeyi düşünüyorum. Daha hızlı ve yormayan bisiklet almayı tasarlıyorum. Şehir bisikleti.28 jant 21 vites bianchi esprit.
Tavsiye edermisiniz acaba ? Bu sabah bisikleti değiştireceğim ama doğru kararı mı veriyorum. Acil yardıma ihtiyacım var. Sizden çok acil yanıt bekliyorum. Teşekkürler.

Scudo
Tepki
23
Siteyi araştırdım bianchi tutulmuyormuş, gıcır gıcır bisikleti ne yapacağım şimdi. Allahtan 300 ytl lik.

Demek durum üst modellerde de aynı.
Yeterince hızlı değil ve yoruyor.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Merhaba, öncelikle muhtemelen bisikletiniz oldukça ağır ve çift amortisörlü olduğundan çok enerjinizi alıyor. Tavsiyem Geotech Sedona Corratec gibi markalara bakmanız Bianchi markasına göre çok daha kaliteli ve fiyat performansı yüksek bisikletler alabilirsiniz bu markalarda. Yine Dağ veya şehir bisikleti secebilirsiniz kullanım amacınıza göre ama ne olursa olsun arka amortisörlü bir bisiklet almayınız. Yine Delta bisikletin sitesinde hazırladığım ayrıntılı bir bisiklet seçim yazısı var onu da mutlaka okumanızı öneririm...

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Specialized Sirrius ta şehir ve Fitness bisikleti olarak güzel bir tercih olabilir... 28 jant 21 vitesli...

• Beğen
Tepkiler: çiğdemtgürkan

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
scott markasının sportster serisinden bir bisiklet seçebilrisiniz. hibrit bisiklet olarak kullanıma uygun. P 5,6,7 ... olarak devam eden bu bisikletlerden , fiyat performans dengesine kendinizin karar vereceği bir bisiklet seçebilirsiniz.

Tepki
3
@çiğdemtgürkan

üst modellerin aynı olmadığını belirtmek isterim ;) iki amortisör olması insanı yorar DH ta çift amortisör faydalıdır. Onun dışında düz yol veya tepe çıkmak için sadece ön taraf süspansiyonlu modeller tercih edilebiriz Örn: Bianchi Ultimate 08 :cool:

• Beğen

Barış Kılınç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
Trek'in Soho ve FX modellerine de bir göz atın. Hız için her ikisi de değil yol bisikleti lazım da, süspansiyonsuz bir hybrid uygun olur sizin için... :)

• Beğen
Tepki
23
TREK hybrid ler gerçekten aradığım gibi modeller var, aldığım bisikleti takas edebilir isem almayı düşündüğüm model trek hybrid olacak galiba.

Hem sağlam hem hızlı

Ahmet Miura

Forum Demirbaşı
Tepki
845
İsim
Ahmet Cemiloglu
Bisiklet
Diğer
Öncelikle sorunuza cevap vereyim. Şehir içinde kullanacaksanız bir "şehir bisikleti" ya da "yol bisikleti" almalısınız. Büyük ve ince tekerleri sayesinde daha az enerji sarfederek uzun mesafe yol katedebilirsiniz. Şehir bisikletleri daha konforlu oturma pozisyonuna sahip oldukları için tercih edilmeli bence. Dağ bisikletlerine de yol lastiği takmazsanız çok enerji sarfedersiniz ve daha önemlisi asfaltta yol tutuşları tehlikeli olabildiği için virajlarda ya da ani manevralarda kaza yapma riskiniz yükselir. Çok güvenilir markaların güzel modelleri var fakat fiyatları 700 YTL ve üzerinde olabiliyor.

Örneğin:

TREK FX 7.0 340 Euro
(link)

SCOTT Sporster P6 Lady 390 Euro
(link)

Bianchi konusuna gelince;

Türkiye'deki Bianchi'ler bildiğiniz, bildiğimiz Bianchi değil...

15 yıl önce Mecidiyeköy'de mağazası olan İtalyan Bianchi ile tek ortak noktası, ismi ve logosu. Uyanık Türk girişimciliği...

O marka tüm ihtişamıyla üretime devam ediyor. Bizimki Manisalı bir firma.

Siz de markanın bilinirliğine güvenip tuzağa düşen binlerce mağdurdan birisiniz bence. İsim hakları vs. alınmış olsa bile durum kandırmacadan başka birşey değil.

Bianchi yol bisikleti olarak alabileceğiniz en ucuz model "Via Nirone 7"
Satış fiyatı İngiltere'de 1365 YTL
(link)

Bizdekilere pek benzemiyor değil mi?

Ahmet Miura

Forum Demirbaşı
Tepki
845
İsim
Ahmet Cemiloglu
Bisiklet
Diğer
NOT: Orjinal modelleri de satılmakta, fakat fiyatları 500 YTL'nin altında olanlar değiller.

Aydın

Forum Bağımlısı
Tepki
940
Daha uygun fiyatlı bir Türk modeli de önerelim.

Sedona 311 - Bayanlar için de ayrı bir modeli 311 lady olarak mevcut. Ben de eşime bundan almayı düşünüyorum.

http://farm3.static.flickr.com/2103/2382606138_e15fd9eb4b.jpg

Aydın Işık

Tepki
23
Bianchi Mirage ile değiştirdim, gerçi gidonu biraz farklı ama daha az yoruyor ve hızlı. Gerçi yine bisikletçide denedim ama, yarın sabah sahilde performansını göreceğim.

Aydınlatıcı bilgileriniz için gerçekten çok teşekkür ederim.

Tepki
23
Yalnışlıkla mirage yazmışım, esprit ile değiştirdim.

Sahilde denedim sabah, hiç fena değil.

Eski Peugeot'um fiyatını öğrendim bugün yaklaşık 1.300 YTL imiş.

Umarım ileride yine eski formundaki bisikletime yaklaşan bir bisiklet bulurum.

Bisiklet almada çok aceleci davranmak iyi değilmiş.

Bisiklet Hayattır.

Tepki
23
Bu sabah ta bianchi espriti kullandım. Sahilde gayet iyi.

Eskiden 30 km sabit hızla rahat bisiklet kullanırken bu yolda şimdi 20 ile gidebilyorum. O zaman 60kg dım.şimdi 80 acaba kilo farkı hızı keser mi ?

Mithrelios

Daimi Üye
Tepki
167
kilo fazlası tabiki hız keser. yalnız sizin sorunun dişli oranlarında olduğunu düşünüyorum. eski ayna ve ruble dişlileriniz kaçlı ise ona yakın bir kombinasyonda dişlilere sahip bir bisiklet bakın derim. misal benim ruble 11 dişli en küçüğü 32 dişli en büyüğü ayna kolum da 22-32-44 dişe sahip. bu oranlar mtb için uygun ama yolda hızlı gitmeye yetmez. yol bisikletlerinin/tur bisikletlerinin hem rubleleri o kadar yüksek sayıda dişi olan halkası olmuyor hem de ayna dişlileri daha fazla diş sayısına sahip oluyor dolayısıyla maksimum hızınız bacağınız da o kombinasyonlari çevirecek denli güçlü ise artmış oluyor.

bianchi'ye 10 lira vereceğinize 6-7 liraya aynısını hatta daha iyisini alma imkanınız var, ayrıca alacağiniz bisikletin firması bu spora saygılı bir firma olur. bianchi kullandığı komponentleri bile adam gibi açiklamiyor sitesinde, kritik ama pek göz önünde olmayan parçaları maliyeti düşürmek için kötü seçiyor vb.

• Beğen
Tepki
23
Bu sabah 25km hızla sahilde yol kat ettim. 15km kadar.

Esprit ile, spor için iyi fakat, daha fazla gidebilirdim, bisiklet halen yeterli gelmiyor bana. Performansıma yetişemiyor. 8 yıl ara vermeme rağmen. Performansım artınca ne olacak acaba ? Çok merak ediyorum doğrusu.

Tepki
23
Bisiklet alacakken kesinlikle '' dişli sayısına '' dikkat etmeliyim.

Rüya gibi bir bisiklet olmalı.

Akıcı, hızlı, kullanımı yormayan rahat, kapasitesi fazla olmalı.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Specialized Sirrius... 28" latikler 26-36-48 aynakol 12-25 ruble

http://www.specialized.com/OA_MEDIA/2008/bikes/SIR_silver_kl_EL_9285-50.jpg

Yol bisikleti ile Şehir bisikletini tam karışımı bir alet bence...