Hieronymus Bosch

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Recep Volkan ÇETİNCEVİZ tarafından paylaşıldı.

 1. Recep Volkan ÇETİNCEVİZ

  Recep Volkan ÇETİNCEVİZ Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  14 Haziran 2008
  Mesajlar:
  650
  Beğeniler:
  210
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Herkeze selam madem kültür sanat bölümü o zaman sizlere en sevdiğim ve en iyi surrealist ressam "Hieronymus bosch" Vikipedi'de bulabilirsiniz belki ama burada sizler ile paylaşmanın daha iyi olucağını düşündüğüm için burada paylaşmak istedim;

  YAŞAMI

  [​IMG]


  Hieronymus Bosch (Jeroen Anthoniszoon van Aken), 15. ve 16. yy Hollandalı ressam. Rönesans' ın kuzeydeki temsilcilerinden biri sayılır. Yaşadığı dönemde eserleri kral ve asiller tarafından satın alınan ünlü bir ressam olmasına rağmen, günümüzde hakkında çok az şey bilinmektedir.


  Jeroen Anthoniszoon van Aken adıyla ressam Anthonis van Aken' in (ö. 1478) oğlu olarak 1450 senesinde Kuzey Brabant, Hollanda' da dünyaya geldi. Hayatının büyük bir kısmını 's-Hertogenbosch kenti ve çevresinde geçirecek olan Bosch'un resmi kayıtlarda adı ilk kez 1474 yılında, iki erkek ve bir kız kardeşi ile birlikte geçmektedir.


  Bossche Markt 'ta bulunan De Kleine Winst adlı evde doğduğu sanılmaktadır ve bugün evin dış duvarında buranın Bosch' un doğduğu yer olduğunu gösteren bir tabela bulunur.Babası Meryem Ana Kardeşlik Örgütü 'nde genç ressamlara sanatsal danışmanlık yapan bir ressamdı.Kayıtlarda adı ilk kez 1430'da geçen büyükbabası Jan van Aken (ö. 1454), üç amcası ve kardeşi Goossen de ressam olan Bosch' un ilk eğitimini ailesinden aldığı düşünülmektedir. Babası gibi amcalarından birinin de aynı örgütte danışmanlık yaptığı farzedilmektedir; ancak onların çalışmalarından günümüze kalan olmamıştır.


  [​IMG]


  Bocsh'un yaşamı ve aldığı eğitim konusunda çok az şey bilinir. Ardında herhangi bir günlük ya da mektup bırakmadığından hakkındaki kısa ve öz bilgiler de 's-Hertogenbosch kentinin belediye kayıtlarından ve üyesi olduğu Meryem Ana Kardeşlik Örgütü 'nden kalan bazı hesap defterlerinden alınmıştır. Kişiliği ya da sanat görüşü hakkında hiçbir şey bilinmemektedir. Doğum tarihi bile ölümünden kısa bir süre önce yapılmış - otoportre olduğu sanılan- bir resmin incelenmesi ile tahmini olarak saptanmış; Bosch' un bu resimde altmışına yakın olmasından yola çıkılarak 1450 tarihinde doğduğunda karar kılınmıştır.


  Aslında aile adı Van Aken olan Bocsh, doğduğu ve yaşamının hatırı sayılır bir kısmın geçirdiği yer olan 's-Hertogenbosch ( Den Bosch olarak da anılır) kentinin adından esinlerek 1495'ten sonraki resimlerini Bosch adıyla imzaladı.[1]

  Günümüzde Güney Hollanda' da yer alan 's-Hertogenbosch, 15. yy' da gelişmekte olan bayındır bir kentti. Ancak 1463' te , 13 yaaşında olan Bosch' un da tanıklık edeceği büyük bir yangın felaketinde 4000' den fazla ev yok olacaktı. Bu olay Bosch' un çalışmalarında yanan kentleri resmetmesiyle yerini alacaktır.  Döneminde oldukça ünlü bir ressam olan Bosch, zaman zaman yurt dışında görevler de alıyordu. İspanyollar ona El Bosco adını vermişti.[5] 1488' de toplumda oldukça saygın bir yere sahip olan Meryem Ana Kardeşlik Örgütü'ne katıldı. Bu örgüt oldukça muhafazakar, dindar ve bir o kadar da nüfuzlu olan kişilerden oluşuyor; 's-Hertogenbosch' ta 40, Avrupa çapında ise 7000 dolayında üye barındıryordu.


  1479 ile 1481 arasındaki dönemde kendisinden birkaç yaş büyük olan Aleyt Goyaertsvan der Meervenne ile evlenmiştir. Ressam daha sonra karısıyla birlikte, karısının zengin ailesinden ev ve bir miktar toprağın miras kaldığı yakınlardaki bir diğer kasaba olan Oirschot' a taşınmıştır.


  Bosch Meryem Ana Kardeşlik Örgütü kayıtlarına göre 9 Ağustos 1516'da hayatın kaybetmiş ve düzenlenen ayinin ardından Saint John Kilisesi' nde toprağa verilmiştir.


  [​IMG]


  SANATI


  Bosch, en ünlüsü Dünyevi Zevkler Bahçesi olmak üzere pek çok triptik resimlemiştir. Adı geçen ünlü tablonun sol panelinde, Adem - Havva ve harikulâde hayvanlar eşliğinde cennet tasvir edilir. Orta panelde pek çok çıplak figür, eşsiz güzellikte meyveler ve kuşlarla birlikte dünyevi zevkler; sağ panelde ise günahkârların değişik biçimlerde cezalandırılışının gösteridiği cehennem resmedilmiştir. Dış paneller kapatıldığında ise rölyef (kabartma) üzerinde tanrının dünyayı yaratışı konulu eser görülmektedir. Bosch bu eserde resmin yapıldığı tablo yüzeyini oldukça pürüzlü seçmiştir. Bu durum o dönemin Flaman ressamları arasında yaygın olan ve resmin pürüzsüz bir yüzey üzerine uygulanıp esere insan eli değmiş hissini hafifletmek için kullanılan geleneksel resim tekniği ile tam bir karşıtlık oluşturur.


  [​IMG]


  Bosch bir tanesi dışında tablolarının hiçbirine tarih atmamıştır. Bugün ona ait olduğu sanılan tabloların sayısı yirmi beşten daha azdır. İspanya kralı II. Philip' in, Bosch' un ölümünden sonra onun bazı tablolarını edinmek istemesine bağlı olarak Prado Müzesi günümüzde Dünyevi Zevkler Bahçesi de dahil olmak üzere onun eserlerinin önemli bir kısmına sahiptir.

  [​IMG]


  Günümüzde Köln şehrindeki Wallraf-Richartz Müzesi'nde bulunmaktadır.Bosch' un pek çok diğer tablosunda da görüldüğü üzere tabloda çocuk İsa ve annesi Meryem tasvir edilmektedir.

  [​IMG]


  Kutsanmışın Göğe Yükselişi Ahşap zemin üzerine yağlıboya tekniği ile yapılmıştır. Bosch tablolarına tarih atmadığından tablonun kesin tarihi bilenmese de 1490 sonrası bir tarihte yapıldığı tahmin edilmektedir. Günümüzde Venedik' te bulunan Palazzo Ducale' de korunmaktadır.Bu resim dört bölümden oluşan bir poliptik' in parçasıdır. Eserin diğer parçaları ise Terrestrial Paradise ve Fall of the Damned and Hell adlı eserlerdir.

  [​IMG]


  Oburluk ve şehvetin alegorisi ahşap zemin üzerine yağlıboya tekniği ile yapılmış olan eserin 1490 - 1500 arasında yapıldığı sanılmaktadır. Günümüzde New Haven, Connecticut' ta Yale Üniversitesi' ne ait sanat galerisinde bulunmaktadır.Bu resim aslında zaman içinde parçalara ayrılmış bir triptik' in parçasıdır. Eserin diğer parçaları Paris, Louvre Müzesi' nde bulunan Ahmaklar Gemisi ile Washington D.C.' deki Ulusal Galeri'de yer alan Ölüm ve Cimri adlı eserlerdir.

  [​IMG]


  Dünyevi Zevkler Bahçesi 1503 ve 1504 yılları arasında yaptığı bir tablodur. Bir triptik olan eser 1939'dan beri Madrid'deki Prado Müzesi'nde bulunmaktadır.Bu ünlü tablonun sol panelinde, Adem ile Havva ve harikulâde hayvanlar eşliğinde cennet tasvir edilir. Orta panelde pek çok çıplak figür, eşsiz güzellikte meyveler ve kuşlarla birlikte dünyevi zevkler; sağ panelde ise günahkârların değişik biçimlerde cezalandırılışının gösteridiği cehennem resmedilmiştir.Dış paneller kapatıldığında ise rölyef (kabartma) üzerinde tanrının dünyayı yaratışı konulu eser görülmektedir. Bosch bu eserde resmin yapıldığı tablo yüzeyini oldukça pürüzlü seçmiştir. Bu durum o dönemin Flaman ressamları arasında yaygın olan ve resmin pürüzsüz bir yüzey üzerine uygulanarak esere insan eli değmiş hissini hafifletmek için kullanılan geleneksel resim tekniği ile tam bir karşıtlık oluşturur.
   
  Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
 2. Kudret Kurtcebe

  Kudret Kurtcebe Onursal Üye

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  33.125
  Beğeniler:
  43.642
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  mükemmel en sevdiğim ressamlardan birisidir diğerleri salvador dali ben ona deli diyorum ve eşer
  bosch gerçek üstücü sürrealist evet iyiki engizisyon onu yakmadı
  :in: :in:
   
 3. #3
  Recep Volkan ÇETİNCEVİZ

  Recep Volkan ÇETİNCEVİZ Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  14 Haziran 2008
  Mesajlar:
  650
  Beğeniler:
  210
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  1400 ve 1500'lü yıllardaki yaşanan olayların en büyük kanıtıdır Hieronymus Bosch ama Bosch daha ağır şekilde anlatmıştır ve daha acımasızdır resimleri yani o zamanlarda geçenleri iyi bir şekilde anlatıldığı söyleniyor ve Bosch'un yanına örnek olarak Desiderius Erasmus'u ekliyebiliriz aynı zamanın temsilcileridir kendileri birisi resim olarak bir diyeri ise sözler ile anlatmıştır ve mükemmel anlatmışlardır.
  Bu arada engizisyon dediğinizde anlamamştım araştırdıktan sonra tamam dedim =)
   
  Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
 4. Kudret Kurtcebe

  Kudret Kurtcebe Onursal Üye

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  33.125
  Beğeniler:
  43.642
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  o engizisyon yüzünden diri diri insanlar meydanlarada yakıldı avrupanın en büyük ayıbı gök bilimci brunoyu çok severim savunduğu doğrular uğruna yakıldı
  dünya yuvarlaktır ortada güneş ve gezegenler onun etrafında döner dediği için yakıldı ilkel düşüncelere sahipti o zamanın avrupası öküzün boynuzları ucunda dünyanın döndüğüne inananlar vardı
  gerek ressamlar gerekse gök blimciler insanlığın uyanmasında uyarıcı olmuşlardır amma biri varki o korkunç deha leonardo usta icadçı ilk dalgıç elbisesini düşünmüş ilk bisikleti düşünmüş düşünmediği hiç bir şey kalmamış
  o zamanlarda kadavralar üzerinde çalışma yapmak yasaktı engizisyon yakıyordu fakat leonardo usta cesetleri incelemiş kol kaslarını çizmiş gördüğünü fotoğraf makinesi gibi resmetmişdir
   
 5. #5
  Recep Volkan ÇETİNCEVİZ

  Recep Volkan ÇETİNCEVİZ Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  14 Haziran 2008
  Mesajlar:
  650
  Beğeniler:
  210
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Tekrar aydınlattığınız için teşekürler engizisyondan sonra Brunoyu detaylı bir biçimde incelemek şart oldu =) ve kadavra sözcüğünü duyduğum halde anlam bakımından gerçekten onuda bilmiyordum tekrar aydınlanmış oldum ve büyük usta evet büyük usta leonardo kadavralar üzerinde çalışması mantığa uygun olarak çalışmış olduğunu gösterir
   
  Kudret Kurtcebe bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2017-1-21_18-23-21.png
Geçen yıl Temmuz'da enerji kaynaklarımızı ve bunları nasıl geliştireceğimizi açıklayan bir konu açmıştım: Güç bölgeleri "anlayacağımız dilde" ne anlama geliyor? Aerobik dayanıklılık Laktat eşiği...
1.jpg
Bisiklet sürerken beni son derece rahatsız eden ve bir türlü çaresini bulamadığım hadiselerden biri de sürekli burnumun akması. Mevsim dinlemiyor, yaz-kış bisiklet üzerinde olduğum sürece burnum...
upload_2017-3-26_11-42-18.png
Her şey demek olmasa da, düzenli aralıklarla FTP tespiti yapıp, çalışma programını buna uyarlamak sistematik çalışmanın anahtarıdır, diyebilirim. Kaç çeşit FTP tespiti yapılabilir? 2004 yılında...