Hidrolik...

kdRuNL

Üye
Tepki
63
Slm arkadaşlar.. 6 - 7 yıldır düzgün şekilde bisiklet sürüyorum. Yani düzgün derken bisikletle iki yer arası gitmek değil zevk almak anlamında : )
Herneyse şimdiye kadar hep V - Brake kullandım. Shimano'nun en düşük parçasıydı (üstünde yanlızca shimano yazan:p) yinede 360 fln güzel oluyordu.Şimdi ise bisikletimi değiştiriyorum ve bu bisikleti ya da Scott Voltage düşünüyorum.. Ve yeni bisiklettede hidroliğe geçmiş oluyorum.

Bi arkadaşa söyledim işte Giant ya da Scott Voltage alcam hidrolik felan var dedim. O da dedi çok düşersin:D Nasıl yani dedim. Tutmaz tutmaz birden tutar takla atarsın gibi şeyler söyledi kafam karıştı: ))
Sitedeki üyelerin çoğu hidrolik kullanıyor. Ama Çoğuda hareket fln yapmıyor Xc tarzı fln genelde..
Yinede sizler geçerken nasıl oldu? Deneyimleriniz nasıl? Ya da tavsiyeleriniz??? Ona göre karar vereyim bende..

Scudo

M.Cilasun Bayülgen

Daimi Üye
Tepki
254
Hidrolik disk yada jant frenleri hakkında her türlü konuşmaya şahit olduğumu zannediyordum ama bu duyduğum yorum en absürdü oldu.

İçiniz rahat olsun en ucuz ve düşük kaliteli olanında bile öyle "tutmaz, tutmaz sonra birden kilitler..." gibi birşey hiç görmedim/duymadım...

• Beğen
Tepkiler: kdRuNL

müjdat dede

Forum Bağımlısı
Tepki
422
Bisiklet
Giant
arkadaşın hidrolik fren hakkında sallamış geçmiş ozaman forumda birtarafı kırılmamış adam kalmaması lazım ilk başta benim :D
yok öyle tutmaz diye birşey eğer balatalara yağ kaçırmadıkdan sonra tutmama gibi bir şansı yok yağıda sen bulaştırmadıktan sonra bulaşma gibi bir problemi olmaz sen korkmadan al hidrolik frenli bisikleti güle güle kullan

• Beğen

Efrahim ÖZCAN

Forum Bağımlısı
Tepki
358
Bisiklet
Trek
O Arkadaşın disk frenlar hakkında bizim bilmediğimiz bambaşka teknik bilgilere sahip herhalde. Söyle eğer foruma üye değilse üye olsun o engin bilgilerinden bizde yararlanalım.

• Beğen

müjdat dede

Forum Bağımlısı
Tepki
422
Bisiklet
Giant
@Efrahim ÖZCAN

kesinlikle katılıyorum bilgilerinden yararlanmak lazım
o arkadaşa sormak lazım mavic crossmax slr jant için bir yorum yaparmı acaba onunda rulmanları kitlenirmi :D:p

• Beğen

buğra kuddaş

Daimi Üye
Tepki
64
biraz alakasız olabilir galiba ama street tarzı kullanımlarda disk fren yerine v frenlerin daha fazla tercih edildiğini duymuştum...yanılıyor olabilirim ama...

• Beğen

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Arkadaşın kaç senedir disk fren kullanıyor acaba? Ya da şöyle sorayım, bu fikri edinecek kadar bilgisi var mı gerçekten?

Disk frende, özellikle hidrolik disk frende dozajlama V frene göre çok daha kolaydır. Parmaklarına daha az yük bindirerek daha kuvvetli fren yapabilirsin. Diğer taraftan, arada esneyecek tel, kablo vs olmadığı için verdiğin güç de olduğu gibi gider kalipere.

Street değil ama, trial tarzı biniş için disk, özellikle arkada pek tercih edilmez. Onlar hidrolik jant freni (bildiğimiz Magura) kullanıyorlar daha çok. Ama street, DJ için disk ideal.

Efrahim ÖZCAN

Forum Bağımlısı
Tepki
358
Bisiklet
Trek
@müjdat dede

Onun yerine ben cevap verim. Kitlenmez kitlenmez bi kitlenirse takla atarsın allah muhafaza.:D

• Beğen

kdRuNL

Üye
Tepki
63
Yorumlar için teşekkür ederm. Kafamdaki karışıklığı giderdiniz bu arada : )
Ya arkadaşımda edindiği yanlış bilgilerden dolayı öyle söylemiştir. Çünkü onu da genelde V-Brake kullanırken görüyordum. Yani oda başkasından duymuş olmalı:D