Hidrolik Frenlerde Hava Problemi

recep mutluer

Aktif Üye
Tepki
36
Hidrolik disk frenlerde bir şekilde hidrolik kutusuna hava karışırsa frenleme azalır diye duydum.Ne gibi durumlarda olur?Çok etkiler mi acaba?Olursa nasıl çözülür?
Teşekkürler.

Scudo

Kürşat AKINCI

Forum Bağımlısı
Tepki
710
Bisiklet
Giant
Benim bildiğim kadarı ile dışardan hava girmez fakat ters çevirilirse bisiklet içindeki mevcut hava kabarcıklar halinde yağın içine gidiyor. böyle bir durumdada bisikleti düz çevirim 1-2 dk zıplatmak çözüm oluyor. benim başıma gelmişti düzeldi. saygılar bol pedallar.

recep mutluer

Aktif Üye
Tepki
36
Sadece bakımının pahalı olduğunu duydum.Ama sağlamlığında doğrusunuzdur.Teşekkürler.

Taner Rona

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Bianchi
tercihiniz dot yağ kullanan avid modellerinden olursa iyi olur ben sırf dot yağlar çokdaha ucuz olduğu için ve bakımı çok kolay olacağı için shimano frenlerimi satıp juicy 5 aldım ...yağ değiştirirken 5 tl verip birkaç kez komple sistemi yenileyeme yetecek kadar dot 4 yağ alabiliyorsunuz bunun dışında tek sorun avid yağ değiştirme kitleri ki 100 tl fiyatları var çevrenizde bunlardan olan bir tanıdığınız illaki vardır ödünç alıp kullanabilirsiniz....ve bu kitle yeni bile olsanız çok rahat şekilde yağ değiştirebiliyorsunuz...

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
Eğer mineral yağı bulabilirseniz Shimanonun yağ değişimi çok kolay :) Ve ne gibi etkileri olur demişsiniz kısacası sıfır fren gücüne düşer harbi hava yaptıysa :) Ben birkaç kere yaşadım , bisikletçiye gidip yaptırmak pahalı ki mahalle bisikletçisi ise %90 frenleriniz daha kötü birşekilde geri gelir ancak Avid ise bakım kiti , Shimano ise mineral yağı almak en kolay çözüm :) Ve ucuz ancak yağları karıştırır Shimanoya DOT koyarsanız bütün sistemi çöpe yollamak zorunda kalırsınız :) Buna dikkat edin yeter :) Gerisi biraz merak aslında :)

Bahadir.Karaca

Daimi Üye
Tepki
116
shimanonun yag değişiminde de bir sorun sıkıntı yok aslında ben birazcık hortum bir tane şırınga ile 15 liraya 100ml aldıgım yagla butun sistemin yagını değiştirdim bi kere değiştirmeye daha yag kaldı. abartılacak bir durum yok aslında.

Osman Şen

Daimi Üye
Tepki
32
geçen gün acilen yağ basmam gerektiğinden sanayiye gittim bir ustadan rica ettim abi bana en ince fren yağından verirmisin diye aldım shımano lx lere bastım taş gibi çalışıyor

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Osman Şen

çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook merak ettim..aldığın en ince fren yağı sanayide( motoisklet için bile olsa) mineral yağ olarakmı biliniyor...Valla bu durumla ilk defa karşılaştım sanayiye gidip bi şişe yağ ver shimanoya basayım diyenide ilk defa gördüm... sanayide dot yağlar kullanılıyor... Valla ben bu durumu anlamadım..bizi biraz bilgilendirirsen sevinirim..şimdi sen lx e dot yağ koyup taş gibi oldu o diyorsun demi..:) Nolur beni bilgilendir bu tavsiyeyi kim verdi valla merakımdan soruyorum shimanoda dot kullanıp taş gibi freni olup uzun süre kullanacak birini ilk defa gördüm..yok acemeliğinize denk geldiyse pahalıya mal olacak bu hata..:) o-ringlerinize ve contalarınıza kısaca yağ kaçaklarına dikkat edin sakın olaki dh yada fr yapmayın sizi aramızda görmek istiyoruz...:(