Hidrolik Frenin Hava Yapması

Furkan Çınar

Forum Bağımlısı
Tepki
217
Bisiklet
GT
İlk defa hidrolik frenli bir bisiklete sahip olacağım dolayısıyla pek bilgim yok, satıcı yağını yeni koydum hava yapabilir dedi. Ben de ufak bir sorun mu diye sordum ama ufak bir sorun değil ilk defa kullanıyorsan büyük bir sorun olabilir , tabi bu dediklerim şehir içinde kullanırsan olmaz çok fazla araziye girersen hava yapar dedi. Nedir bu frenin hava yapması ? Nasıl çözülür ?

Scudo

Deniz Caz

Daimi Üye
Tepki
63
Bisiklet
Salcano
frenin hava yapması genellikle avid frenlerde oluyor avidlerde hava almak yağ değiştirmek biraz zahmetli shimanolarda çok kolay yağ değişimide öyle hava yapma olayı şöyle arazide çok hızlı ve dik inişler olur frene basa basa çok ısınır ve içinde yağ kaynar bu nedenle hava yapar frenler hava yaparsada frende sürtme gibi frenin iyi tutmaması gibi olumsuz şeyler olur

• Beğen
Tepkiler: Mesut C.

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Frenlerin hava yapması şu anlama gelir;
fren sisteminden herhangi bir sızdırmazlık sağlayan parçaların zamanla aynı görevi yapamamalarıdır.
Örnek:ön tekerleğinizden ön fren koluna bağlanan borunun birleştiği yerlerde zamanla rakor dediğimiz parçaların bozulması veya fren hidrolik deposunun kapağının bozulması sonucu frenlerde hava yapma olayı gerçekleşir.
Eğerki frenlerinizde böyle bir sorun varsa şöyle çözülür:Fren koluna üç sefer basıp çekin ve bu hareketin sonunda fren kolunu tek elinizle basılı tutup diğer elinizle hava alma rakorunu ( bu rakor ya hidrolik deposunun etrafında veya tekerlekte kaliper üzerindedir.)açın.Hava alma rakorunu açtığınızda ilk başta hava daha sonra hidrolik gelir.En sonda da fren kolunu serbest bırakıp,hidroliği hidrolik deposunda tamamlayın.
Size satıcının söylediği gibi " ben yağını koydum hava yapabilir. " ve/veya "arazide,eğimde hava yapar." bunlar saçma düşüncelerdir ve bir işi yapmamak için bahanelerdir.