hıdrolık fren sorunu

yıldızlevent

Daimi Üye
Tepki
43
slm arkadaslar on frenım anında frenleme yapmıyor yanı fren mesafesı uzuyor avıd juıly 5 kullandımdada boyleydı su an 7 kullanıyorum yıne aynı neden olabılr cevaplarınızı beklıyorum saygılar

Scudo

müjdat dede

Forum Bağımlısı
Tepki
422
Bisiklet
Giant
hidrolikte hava yapmış yada padların bitiyor olabilirmi:)

Eren AYDIN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.279
başıma gelen bi olay olduğu için balatalarına yağ bulaşmış olabilir:) freni sıkıyorum sıkıyorum tam tutmuyor kaçırıyor. balataları ne kadar silersen sil çıkmıyor. balataları değiştireceğim mecburen. varsa güzel bir fikri olan deneriz.

yıldızlevent

Daimi Üye
Tepki
43
balatalar yenı 1 ay oldu alalı ydeklerıde var hatta soyle bıle yaptım arkadakılerı one taktım arkada tutan on tarafta tutmuyor nedendır anlamadım rotoru degıstırmenın faydası olurmu mesala 185 taksam saygılar

boxtubing

Daimi Üye
Tepki
257
şuanki kullandığın rotor kaçlık önce onu belirt arkadaşım birde rotor büyüdükçe frenın tutuşu daha iyi olur ama rotoru değiştirmen senin için bir + özellik sağlamaz ya frenin yağ kaçırıyordur yada frenın yag kacırdıgından arkadakı balatayı öne taktıgındada yag bulaşmıştır bu yüzden tutmuyordur saygılar ii forumlar

Eren AYDIN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.279
her balata değiştirişinde rotorlarında iyice temizlenmesi gerekir. Şayet rotorlara sinmiş olan yağ balataların üzerine toplanır diye düşünüyorum. yada fren tutmayan kısımdaki pistonlarda yağ kaçağıda olabilir.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@boxtubing

bilinçsiz önerilerde bulunmayalım. rotor büyüdükçe frenleme güçü artar fakat büyük rotor kullanmak için kullanılan amortisörün bu rotor boyunu desteklemesi gerekir.

ayrıca hidrolik sistemler öyle zırt pırt yağ kaçırmaz. arkadaş daha yeni almış frenlerini. benim düşüncem ayar kaçmasıdır. çünkü ayar bozulduğunda sadece rotor balatalara sürtme yapmaz aynı zamanda frenlemeyide zorlaştırır. ayar yapmadan önce frenlerinizi söküp balataları çıkartın. pistonları bulaşık süngerinin sarı kısmıyla temizleyin. yeşil olan tarafıylada balataları yine bulaşık deterjanıyla ovalayarak temizleyin ve fön makinasıyla kurutun. rotorunuzuda süngerin sarı tarafıyla sildikten sonra montajı ve ayarı yapın.

ayar yaparkende kaliperleri taktıktan sonra vidaları kaliperler hareket edebilecek durumdayken fren kolunu 5-6 kez pompalayın en sonunda frene basılı tutarak vidaları biraz daha sıkın. bu şekilde kaliperler rotoru ortalamış olur.

bisikletinizi sürmeye başlatıyın. frenleriniz yine tam tutmayacak. bi süre frene basarak pedal basın. bi süre sonra performansın normale döndüğünü görürsünüz.

Emirhan Kocamaz

Forum Bağımlısı
Tepki
397
Ayrıca fren padleriniz yeni ise tam istediğiniz gibi tutma yapmaz.padlerin once acılması acılması lazım

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
@gurkankas

gurkaninkine ek olarak egerki frene basili vaziyette dolastiniz ve cok iyi tutmaya basladi ama 2 gun sonra yine az tutmaya baslarsa yag kacirma problemi var demektir. onu deneyin ilk once yag kacirip kacirmadigini anca oyle anlarsiniz.

Emre Ünlüyol

Daimi Üye
Tepki
104
Aynı sorunu bende yaşamıştım..elinizde bulunan hidrolik sistem çift pistonluysa pistonlardan birisi tam çalışmıyor olabilir..böylelikle gerekli basıncı yapmayıp tutmayı sağlamıyor olabilir..ses yapıyormu..ya da herhangi bir titreşim yapıyormu?

yıldızlevent

Daimi Üye
Tepki
43
evt arkadaslatr ama juıly 5 dede atnı sorun vardı juıly lerdede anlamadım konu ıkısındedemı yag kacırıo kulandım masa recon 130 mm