Hidrolik fren, rotora sürtüyor

Murat T.

Aktif Üye
Tepki
34
Bisiklet
Kron
Merhaba arkadaşlar. Benim kron xc 750'nin ön ve arka rotoru balataya sürtüyor ancak öyle sürekli bir sürtme değil. Tekerlek dönerken belli bir noktada fıst fıst hafif hafif sürtüyor ve tekerleri de pek yavaşlattığı söylenemez. Araştırdığım kadarıyla(video da izledim) iki vidayı alyan ile gevşetip, frene basıp tekrar sıkıyoruz ve sıkıntı kalmıyor. Fakat benim sorunum böyle çözülmedi. Sürten yerde durdurup yine ayar çektim, yine olmadı. Ancak rotorun yamuk olmadığından eminim. İyice baktım, bisiklet zaten yeni ve rotor düzgün.
Yardımlarınızı bekliyorum, çok teşekkür ederim. Bu arada insanın kendi yoldaşını tamir etmesi gibisi yok :) En azından etmeye çalışması :)

Scudo

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Göz kararı yapmanız daha mantıklı olacaktır. Rotoru çevirin ve sütten yeri tespit etmeye çalışın yani kaliperin arasına bakmaya çalışın rotorun kaliperin icinde dönüşünü inceleyin ve tarafa sürüyorsa o ki vidadan gevşeterek saga sola bakarak ayar yapın. Rotora dikkat edin dönerken parmaklarınızı sıkıştırmayın!..

Eski model İphone' dan yazılmıştır..

Murtega

Daimi Üye
Tepki
519
İsim
Murat B.
Bisiklet
b'Twin
Klasik yöntem olan "kaliperi gevset, freni sık, vidalari geri sık" bu gibi durumlarda pek ise yaramiyor, cünkü ya rötorun sürtmeyen yerinden ayar yapiyorsunuz ve sürten yer sürtmeye devam ediyor, yada sürten yerden ayarliyorsunuz ve bu sefer önceden sürtmeyen yer sürtmeye basliyor. Yapmaniz gereken tekeri rötorun sürttügü konumda durdurdumak, vidalari kaliperi zorlukla hareket ettirebilecek kadar gevsetmek ve rötor sürtmeyecek sekilde milimetrik hareket ettirip tekrar vidalari sıkmak.

Murat T.

Aktif Üye
Tepki
34
Bisiklet
Kron
Bugün az aydınlatılmış ortamda tekrar gevşek-sık yaptım. Olmadı. Göz kararı yapmayı denedim, hiç kolay değil. Zaten balata ile rotor arasında milimetrik bir boşluk var. Balataların arasını açmanın bir yolu var mıdır acaba? Akşam sıcaklarında bile sıcak havada bu ince ayarı yapmaya çalışmak gerçekten zor.

Murtega

Daimi Üye
Tepki
519
İsim
Murat B.
Bisiklet
b'Twin
Pistonlari plastik bir levye vs kullanarak geri itebilirsiniz.

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.872
İsim
Hakan Engin
Daha önce şu konuda bir yöntem önermiştim :
(link)

İstersen bir bak. Bende işe yaradı. Dikkatli uygulanırsa bir zararı olmadığını düşünüyorum.
Umarım işe yarar..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Aynı sıkıntı benim astroda da var yalnız ses sadece arka rötordan geliyor önde bir sıkıntı yok, daha çok hızımı artırdığımda geliyor ve sürekli bir sürtme söz konusu değil ama oldukça rahatsız ediyor beni. Bu sorunun kesin çözümü mümkün müdür? Önerilen bazı yöntemlerin hiçbir işe yaramadığı aşikâr.

Murat T.

Aktif Üye
Tepki
34
Bisiklet
Kron
Arkadaşlar sürten neymiş biliyor musunuz? Rotorların merkezine yakın yerlerinde ufak ufak ''Tekerlek hareket ederken elinizi rotora yaklaştırmayın'' yazan birer sticker!! Geçtiğimiz gün, acaba bunlardan dolayı mı yahu dedim ve çıkardım dikkat ede ede. Arka teker düzelti. Fakat ön rotorumda halen ufak bir sıkıntı var o da tekerimi patladığı için çıkardığım zaman bana yardım eden dostum freni sıkmıştı. Balataların arasını açıp ayar çektim birkaç kere, büyük oranda düzeldi ama şimdi tık tık balatalara vuruyor çok az. Üşenmediğim vakit onu da düzeltecem :) Ancak düzeltirken en etkili yöntem:
1- İlk olarak kaliperi gevşet-sık.
2- Düzelmediyse sonra dikkatlice sürten yerden göz kararı ayar çek.
Bu vesileyle bu konuyu da öğrenmiş oldum. Çok teşekkür ederim :)

mersault

Daimi Üye
Tepki
285
İsim
İlhan G.
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar merhaba. Yeni Hidrolik Disk kullanıcısıyım. dün lastik değişikliği için söktüm ama tekrar takınca fren çok aşağıda kavrar oldu yani neredeyse sıktığımda fren kolu elcige kadar değiyor. Nasıl ayarlayabilirim ?