hidrolik fren problem yardım

Emre DeNiZ

Üye
Tepki
6
meraba arkadaşlar.
bisikletim hidrolik disk frene sahip.sağ elim bi sağlık probleminden dolayı alçıya aldındı ama ben gene her gün bisikleti kullanmaya devam ediyorum.arka freni neredeyse hiç kullanmadım kolum alçıya alındığından beri.tam 1 hafta oldu alçıya alınalı.ön fren ilk aldığım günki gibi harika tutuyo.bisikleti alalı 4-5 ay olmuştur bu arada.cuma günü bisikleti bi arkadaşa verdim.daha önceden de kullanmıştı.arka frenin neredeyse hiç tutmadığını söyledi ve sebebini sordu.binip baktım önceden çok yumuşak ve güzel tepki veriyodu biraz sert bassam hemen kayıyodu şimdi ise çooook zor kayıyo sert basınca ses yapıyo çok geç tepki veriyo.bisikletçiye götürdüm adam ne var bunda normal bu dedi!!!!bende normal değil önceden böyle değildi dedim.zamanla böyle olur normal dedi.peki neden ön fren olmadıda arka oldu dedim ben ön freni daha çok kullanıyorum dedim ona da şu şekilde cevap verdi.ön frenin mesafesi kısa daha rahat tepki verir arka fren mesafesi uzun olduğu için normal.
bende daha konuşmadan çıktım.diski temizlememi söyledi.
size danışmak istiyorum ne önerirsiniz ?
bisiklet akşamları hep kapalı bi yerde duruyo gün içinde de sabit bi yerde duruyo yağ akıtsa farkederim.arkadaşımında bisiklete bişe yaptığını zannetmiyorum yapsa söyler.
bisikletim salcano ng 030 deore.ne olmuştur ne yapmalıyım ?

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Öncelikle durum normal değil. Arka fren emsafesi uzun diye daha kötü tutacak diye birşey yok. Diske yağ veya benzeri birşey bulaşmış olabilir. Ya da fren ayarın bir şekilde bozulmuş olabilir. Hidrolik konusunda çok tecrübeli olmadığınızı tahmin ediyorum, yazdıklarınızdan bunu anladım. :) Bu yüzden iyi bir tamirciye gidip, bu sorunu orada hallettirmek gerekiyor. Gerekli ayarı yaparlar, diske yağ gelmiş ise de balata temizleyici spreyler ve biraz da balatalar üzerinde zımpara işlemi ile sorun halledilebilir. Kendinize bu konuda güvenemiyorsanız, hiç uğraşmaya kalkışmayın derim. Bir yerlerden yardım almanız gerekiyor.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Fren ayarlarınızı kontrol edin.
Yağ illaki bir yere damlamak zorunda değil, kabloyu baştan sonra kontrol edin, kaçak olmadığına emin olun.
diski zarar vermeden temizleyin.
bilen birine gösterin,
yeteri kadar açıklamışsın ama yinede görmek başka olur.

Geçmiş olsun.

Gürkan Karataş

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Gürkan Karataş
Bisiklet
Specialized
eğer jant sökülüp takıldıysa ayar bozulmuş olabilir. forumda nasıl ayar yapılacağı hakkında konular var ona bakarak ayarını yap. eğer kabloda kaçak varsa ve yağ kaçırdıysa zaten anlarsın fren kolu elciğe dayanır.

Emre DeNiZ

Üye
Tepki
6
hidrolik diskten anladığım pek söylenemez haklısınız :)
erzincanda yaşıyorum.anlayan yok.erzincanın en iyi ustalarından birine götürdüm verdiği cevapları yazdım.başka iyi bisikletçi var mı bilmiyorum.güzel sağlam bisiklet kullanan turlara çıkanlar var.onlara danışmayı düşünüyorum.
jant en son bi kaç hafta önce lastiği değiştirmek için çıkarttırdım.düz taban lastik yerine dişli taktırdm.ondan sonra çok iyiydi.problem yaşamıyodum dha sonra ne olduysa oldu.
zımpara işini yapamam.eskisi gibi düz olmaz ve olması zaman alırmış.bişe sürülmüş olabilir.parlıyo çünkü.
aklıma geldi sprey ile zinciri dişlileri yağlıyodum.o ara diske gelmiş olma ihtimali yüksek.
ne yapabilirim ??

Gürkan Karataş

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Gürkan Karataş
Bisiklet
Specialized
@Emre DeNiZ

rotoru bildiğimiz sıvı bulaşık deterjanını bildiğimiz bulaşık süngerine damlatıyoruz, rotoru köpürte köpürte temizliyoruz, ince bi zımparaylada balataları zımparalıyoruz biraz, ondan sonra 1-2 saat bol frenli bir sürüş yapıyoruz. tertemiz oluyor rotor ve balatalar.

fren ayarınıda en basitinden açın kaliperin adaptörle bağlandığı vidaları kaliper rahat hareket edecek kadar, freni 3-4 kere pompalayıp en sonunda iyice sıkın kolu, kol sıkılıyken vidaları sıkın, büyük oranda ortalarsınız kaliperi. ufak tefek sürtmeler devam ediyorsa gözünüzle tespit edin ne tarafa sürttüğünü vidayı çok az gevşetip iyice ortalayın. oldu bitti.

kolay gelsin.

Emre DeNiZ

Üye
Tepki
6
@Gürkan Karataş

rotor dediğiniz disk olsa gerek diski temizliyoken ( bilmediğimden soruyorum ) diski çıkartmaya gerek var mı acaba ? yoksa tekeri çıkartıp temizlemem yeterli olur mu ?
zımpara kullanmak şart mı ?

Gürkan Karataş

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Gürkan Karataş
Bisiklet
Specialized
@Emre DeNiZ

tekeri çıkartman yeterli.

zımpara kullanarak balataları temizlemezsen eğer balatada yağ varsa rotora tekrar bulaşır. rotoru temizlemenin hiç anlamı kalmaz. seni kim bilgilendirdiyse yanlış bilgi vermiş. ince zımparayla balataları çok hafif zımparalarsan üstündeki yağ gider. yamulma felan olmaz, olsada düzelmesi problem çıkartmaz, frenlemeyi etkilemez.

Tepki
47
burada ilk yapılacak şey balatalara gelecek şekilde hypo denemedim daha ama şimdi aklıma gelen birşeyi yazayım birkaç damla lilon damlatıp frenin tutma kapasitesi kontrol et. eğer eskisi gibi tutuyorsa rotor u limonla sil. böylece yağ kaçtığını anlayıp ona göre temizlik yapabilirsin.

dogu gundogdu

Daimi Üye
Tepki
64
@Emre DeNiZ

anladığım kadarıyla eliniz alçıda olduğundan arka freni sıkmadınız bir süre boyunca bu sebepten dolayı bisikletçininde dediği gibi bu normal siz bisikletinize binin uzun bir rampadan frene basılı inin yani arka frenle uzun frenlemeler yapın hemen düzelecektir

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
balatas bitmiş olabilir, teknik yardım alamıyorsanız bir bisiklet servisi ile konuşup freni söküp kargo ile yollayabilirsiniz.

Arif Sami

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Sedona
mrb. aynısı benimde başıma geldi. yapacağın tek şey diskin balataların tam ortasında olup olmadığına bakıp düzeltmek ve 20 km sürmek. ben yaptım ve kesin sonuç aldım

Tepki
6
bence de büyük ihtimalle yağ damladı. bu konu da birçok yöntem var ama hiçbiri %100 sonuç vermiyor. çok denedim. en iyisi güzel bi disk temizleyici ile rotoru temzilemek ve yeni bir çift balata alarak eskisi gibi yola devam etmektir. balata temizlemek için ben de arkadaşların önerdiği yöntemleri önerebilrim ancak ama hiçbiri eskisi gibi yapmıyo haberin olsun.

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
eğer balataya birkez yağ deydiyse yeni balata almanı tavsiye ederim çünkü aynı şey benim başıma geldi