hidrolik fren performansi

Baran Özkan

Daimi Üye
Tepki
158
iyiakşamsar
arkadaşlar benim merak ettiğim şey her yerde hıdrolik frenlerin performansından ve parmaklarımız yorulmadan kullanıldığı şekilde
Fakat merak ettiğim nokta dısk frenlerde aniden durmamız gerekince frenlere sonuna kadar basarsak tekerler kayma yapıcakmı yapmıycakmı?
ve birde çamura girdiğimizde v frenli bisikletlerde sıkışıyor ve tekerlek dönmüyor aynı sorun disk frenlerdede varmı acaba yada varsa v frene göre miktarı nedir?
şimdiden teşekkür ediyorum :) :)

Scudo

Barış TOPÇU

Forum Demirbaşı
Tepki
323
aniden durman gerektiğinde frene sonuna kadar basarsan havada 7takla atarsın :) hidrolik bu az enerji ile çok iş.. disk frenin sebebi zaten çamuru-ıslak koşullar birde güçlü duruşlar için

iyi akşamlar ;)

Baran Özkan

Daimi Üye
Tepki
158
zaten çamurda karda ve yağışlı havalarda kullanmak için disk fren istiyorum :) fakat arka frene bastığımız zaman yada takla atmıyacak şekılde basınca frenlere acaba v frene göre duruş mesafesi değışıyormu yoksa yine aynımı kalıyor tabi bu tekerin cinsine göre değişiyordur ama ayni tekerlerde v fren ile hidrolik fren arasinda bi fark varmi acaba

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@brnozk

1-)yumuşaklık
2-)fren gücü
3-)her türlü hava şartında değişmez performans
4-)v-frene göre verdiği güven hissi

bu 4 nedenden dolayı bir daha vfren kullanmama kararı aldım, şuan avidin en alt seviye hidrolik frenlerini kullanıyorum, oldukça yeterli performansları var, kar çamur dinlemeden muazzam bir fren gücü sağlıyor. yakında alacağım shimano saint frenim ile hidrolik olayında son noktaya geleceğim umarım :)

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
eğer işe aşina değilsen bakımı biraz zor olabiliyor. ama sen bilirsin gene. hidrolik için diyorum tabi. yok hava yaptı mı yapmadı mı? falan fistan olayları...

Baran Özkan

Daimi Üye
Tepki
158
kesinlikle hidrolik fren alicagim :):)
tavsiyeleriniz icin tesekkur ederim ve verdiginiz bilgiler icin :):)

ali sevim

Üye
Tepki
2
Az enerji, çok iş, konfor ve güven de cabası.
Şu an biraz sorun yaşasam da Hidrolik freni tek geçerim.

CaPKıN_52

Üye
Tepki
2
alacağın hidroliklerde önemli jucy 3 faln alma paran varsa avıd elixer 5 alabilirsin bnm arkadaşda salcano ng 20 var frenleri deore xt bnmki avıd elixer 5 onunkilerden iyi tutuyor tavsiyem avıd elixer 5 forumda 350 ye satanı gördüm bence kaçırma adam ucuza satıyor normal fiyatı 420 ile 450 arasıdır şimdiden hayırlı olsun :)

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
arkadaşımda 2010 deore hidrolik set vardı hadi bi deniyim dedim eğer benim gibi vfrene alıştıysanız aman aman çok zor işmiş bu hidrolik harbiden serçe parmakla fren azdaha uçuyodum güçü ayarlamak çok zormuş ve yağmur olayına gelince acera fren ayakları , deore v fren kolları , baradine 3 renk kartuşlu pabuç disk fren performansı gibi fren verimi var ama serçe parmakta değilde işaret parmağında yağmur çamur dinlemiyor baradine pabuç denen şey :)

Alperen KIR

Forum Demirbaşı
Tepki
77
Bisiklet
Scott
disk fren gerçekten çok güvenli ve daha iyi tutuyor. geçen gün arkadaşımla fren testi yaptık.
aynı hızda giderken ikimizde aynı anda frenlere bakstık. ve ben ondan 1 metre mesafe kadar daha önce durdum. ve ben açıkçası bu kadar iyi tutacağını düşnmüyordum.
bi de bunu toprak yolda denedik toprak yolda biraz daha iyiydi. kesinlikle hidrolik disk reni tavsiye ediyorum ;)

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
@Alperen KIR

Alperen KIR

Forum Demirbaşı
Tepki
77
Bisiklet
Scott
evet bende schwalbe lastikler vardı. arkadaşta ise cst vardı. sanırım bu yüzden fark oluştu. bu ayrıntıyı belirtmem gerekirdi :)

Ahmet Turan BABACAN

Daimi Üye
Tepki
245
Bisiklet
Colnago
@Alperen KIR

Burda sadece lastik farkı önemli değil, arkadaşınızın bisikleti ile sizin bisikletiniz arasındaki ağırlık farkı, sizin ağırlığınızla arkadaşınızın ağırlığı arasındaki fark, bisiklet üzerindeki pozisyonunuz. Bir çok etken var.

Mesela ani fren yaparken ağırlığınızın çoğu ön tekere biner. Ön tekerdeki ağırlık ön tekerin eksen dışında kayma riskini artırır ve düşmenize sebep olur. Zaten ani frende düşüşler ya bu şekilde olur ya da ön teker kilitlenerek takla atma şeklinde olur.
Kısa mesafede çabuk durmak istiyorsanız, kendinizi sele arkasına biraz atın ağırlığınızı 2 tekere eşit yaymaya çalışın. bu size ön freni biraz daha fazla sıkma imkanı verir.

Ben de disk fren kullanıcısıyım. En büyük avantajı çamurda hiç bir performans kaybetmemesi; sürüşünüze engel olmaması.
Ancak xtr ve xt'nin parallel baskı frenlerinin çamur dışında disklerden aşağı kalır tarafı yok.
Bir not; avid disklerde (Juicy 5) 2 kişide gördüm, çamur ve kum tanecikleri kaliperlerin içine giriyor. Balatarı ayıran seperatör yaylarını tahrib ediyor. bu yaylar yerinden çıkarak diske sürtüp iğrenç bir ses çıkarıyor. O yayları düzetip idare edebilirsiniz ama bu aynı şeyin tekrar olmayacağı anlamına gelmiyor. O yayların disk deliklerinden içeri girip tekeri kilitleme ihtimali bile tüylerimi ürpertiyor. Avid'i olan dikkat etsin derim. Pek çamura bulaşmasın :)

• Beğen
Tepkiler: Alperen KIR

Alperen KIR

Forum Demirbaşı
Tepki
77
Bisiklet
Scott
:) avid gibi büyük bir markanın böyle bir sorunu ortadan kaldırması gerekiyor bence :) bu çok rahatsız verici. insanın moralini bozar o sesi duya duya :) tavsiyeleriniz içinde teşekkür ederim. uygulacağım bu dediklerinizi ;)

Serkan Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
309
Bisiklet
Salcano
@barış topcu

valla hiçte oyle değil. ben arabaya arkadan carptıgımda saglam sıktım hatta deli gibi asıldım on arka frene arkada en ufak bi kalkma olmadı (bunda benim agırlıgımda onemli tabi ozaman 90 kilo civarındaydım) ama adım gibi eminim v fren olmus olsaydı o arabaya carpmak yerine ustunden ucar giderdim.

bu arada hidrolik disk frenli salcano igman kullanıyorum.

MehmetErtuğrul

Daimi Üye
Tepki
65
@Ahmet Turan BABACAN
fren yapınca ağırlık ön tekere biner demişsiniz.benim bisiklette ön ve arka tekerlerin havası farklı iniyor.ön çabucak iner arka neredeyse çok az iner.bunda benim arka freni hiç kullanayıp fren yaparken %95 ön freni kullanmam etkili olabilirmi?

bir sorum daha olacaktı.yağmurda çamurda v-frene göre etkili olanlar sadece hidrolik disklerimi yoksa mekanik disklerde çamurda vb. zorlu koşullarda v-frenlere göre daha iyi performans veriyormu?

son bir soru en ucuz hidrolik diskler kaç paradan başlar ve rotoru değiştirmeden sadece sistemi değiştirebilirmiyiz mekanikten hidroliğe geçmek için???