hidrolik fren ötme sorunu..yardım!

kefallica

Daimi Üye
Tepki
61
selamlar, ve yardım edebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
2. el mtb aldım, sıkıntı şu.. ön hidrolik LX dual kol ve XT kaliperden oluşmakta..freni sıktığımda normal süratle giderken sorun yok ama durmak üzereyken yüksek bir gıcırtı sesi cereyan ediyor:) bisikleti aldığım arkadaş balataları değiştirmem gerektiğini söyledi , sağolsun anlattı yardım etti..ama kafamın karıştığı nokta, bazı başlıklarda yağ bulaşmasından kaynaklı olabileceği de yazıyor. bi şekilde rotor ve balataları (eğer bulaşmışsa) yağdan arındırmam sizce yeterli olur mu, yada balataları komple değiştirsem sorun kökten hallolur mu merak ediyorum. veya bu probleme yol açıcak benzer durumlar nedir ve çözümleri ne olabilir kendi başıma halledebilir miyim...bu arada hidrolik konusunda da acemiyim!...

Scudo

Kerim BEŞER

Forum Demirbaşı
Tepki
414
Merhaba,

Rotorlarınız uzun süre temizlenmediyse kirlenmiş veya bi şekilde az da olsa yağ bulaşmış olabilir öncelikle onları temizlemelisiniz ben Petrochem (Fren balata temizleme spreyi) kullanıyorum piyasa muadilinde bi çok ürün var... ama şunu da söyleyeyim hız ile gıcırtı ters orantılı bi durum. Eğer temizlerseniz gıcırtı sesi muhtemelen düşecektir.

• Beğen
Tepkiler: kefallica

Cengiz Gökalp

Forum Bağımlısı
Tepki
326
Bisiklet
Scott
metalimsi ses geliyorsa balataların bitmesinden dolayı olabilir. balataları önce kontrol ettirin.eğer bitmişse değiştirin, balataların ömrü hala varsa balataları çıkarıp biraz zımparalayın.daha sonra rotorları da zımparala sorun kalmayacaktır :)

not:yeni balata alacaksan yine rotorları zımparalasan daha çok verim alırsın.en azından yağ varsa onları temizlersin

• Beğen
Tepkiler: kefallica

kefallica

Daimi Üye
Tepki
61
tavsiyeler için teşekkürler bugün deneyeceğim işe yararsa size minnet borcum olacak :D

no_education

Daimi Üye
Tepki
64
Bugün zincirindeki arıza için tamirciye gittim. Jantları mazotla temizleyeyim diye rotorlarada mazot sürmüş. Ondan sonra arkadaşın bahsettiği ses bende de çıkmaya başladı, öncesinde yoktu bu ses. Temizliğini güzelce bir yaparsam bu ses gider mi acaba?

no_education

Daimi Üye
Tepki
64
Evet arkadaşlar tavsiyenize ihtiyacım var. Forumda ilgili link varsa kopyalarsanız buraya çok sevinirim.

Osman D.

Forum Bağımlısı
Tepki
261
Bisiklet
Cube
mazot bir süre sonra kaybolur (ucar ) diye tahmin ediyorum o zaman da ses kaybolur muhtemelen .

• Beğen
Tepkiler: no_education

no_education

Daimi Üye
Tepki
64
Umarım dediğiniz gibi olur. Ben de öyle ümit ediyorum. Bugün temizleyebildiğim kadar temizledim bakalım.

no_education

Daimi Üye
Tepki
64
Diğer başlıklarda arkadaşların bulaşık süngeri ve deterjanı ile temizleme tavsiyesini az önce hayata geçirdim ve temizlikten hemen sonraki fren denemelerimde sesin ortadan kaybolduğunu gördüm.Çok mutluyum umarım tekrar sorun çıkmaz :)

Ekrem Yılmaztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
477
Bisiklet
Cube
@no_education
Ses bende de var, frenler iyi tutmuyor, muhtemelen yag kacti, nereyi nasilmtemizlediniz anlatabilir misiniz?

no_education

Daimi Üye
Tepki
64
Bende fren tutmama sorunu yoktu sadece ses geliyordu. Diskleri bulaşık deterjanı ile köpürttum sonra da kuruladım. Ses kayboldu, şimdi sorunsuz.

• Beğen
Tepkiler: Ekrem Yılmaztürk
Tepki
7
Bende de aynı sorun var hatta bulaşık sabunuyla köpürttüp sildim ve kolonya ile temizledim ses kesildi.
Fakat frenlerin havasını alırken karşılaştığım şey kaliper pistonlarının kenarlarından hidrolik yağ sızması ve yarım saat sonra sesin tekrar ortaya çıkması..
Acaba önceden bu durumla karşılaşan oldu mu ? Nasıl gidere bilirim sızıntı sorununu ? arka ve ön frende de var aynı sorun daha 7 aylık bisiklet. bu sorunu shimano garanti kapsamında düzeltir mi ... ?

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
sorunlar genelde yagdan oluyor.mazot yerine benzin daha iyi olur.tiner ve limon karısımlı yag sokuculerde iyi oluyor.bazı bisikletciler zincir yaglamayı cok gelisiguzel yapiyor her tarafı batiriyor.jant olsun dikkat etmek lazim. zincir temizlemeyi de diş fırcası+tiner+bez gayet cok temiz oluyor.onun alet alma gereksiz.