Hidrolik fren bakım zamanını anlamak

Burak Boralılar

Daimi Üye
Tepki
183
İsim
Burak B.
Bisiklet
Kron
Merhabalar. Bisikletim de Shimano BR-M446 fren mevcut ve son zamanlar da arka fren de sorun yaşamaktayım. Rotor da hafif yamukluk var ve pistonların bir tanesi balatayı daha çok itiyor sürtmeye sebep oluyor yamuklukla beraber. Merak ettiğim bu sorun için yağ değişimi mi yapmam gerek? Ayrıca yamukluğu çözemezsem eğer yeni rotoru internetten sipariş vermek istiyorum. 160mm olup her marka model rotor uygun olur mu yoksa fren sistemim de bulunan rotorun aynısını mı almam gerekir? Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Scudo

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.307
Bisiklet
Scott
Bazı bisiklet servislerinde, rotorları düzeltmek için aletler oluyor. Böyle bir servise uğrarsanız yeni rotor almak zorunda kalmazsınız.

Rotoru düzelltirdikten sonra, kalipere balatalar takılı haldeyken plastik bir levyeyi veya ucu kalın bir düz tornavidayı balatalar arasına sokarak, pistonları geri itmeye çalışın. Her iki pistonu tam olarak geriye hizaladığınızda, muhtemelen pistondan kaynaklı sorununuz da çözülecektir.

Burak Boralılar

Daimi Üye
Tepki
183
İsim
Burak B.
Bisiklet
Kron
@Mehmet Altuğ Pistonları bir kaç kez geri ittirdim ama yine kullandıkça biri diğerine göre daha yakın halde duruyor. Bir de fren koluna belli bir noktaya kadar basmadan fren hemen tutmuyor. Bisikleti ikinci el almıştım ve aldığımdan beri hiç frenlere balata değişimi dışında bakım yaptırmadım. Bakım istiyor olabilir mi acaba frenler?

ibdr

Üye
Tepki
13
Bisiklet
Cube
Balatalar yeni ise yağ değişimi yaptırmanı tavsiye ederim hiç bisikleti ters cevirdin mi eğer cevirdiysen hava yapmış olabilir... servisine git göster.

Ercan Cebeci

Forum Demirbaşı
Tepki
251
Bisiklet
Scott
Pistonun biri daha yakinsa kaliperi gevseterek diski ortalamayi deneyebilirsiniz. Yeni disk alacaksaniz jant gobeginin baglati sekline gore secim yapmalisiniz. 6 vida ile yada centerlock denilen 2 tip baglantili disk var.

Burak Boralılar

Daimi Üye
Tepki
183
İsim
Burak B.
Bisiklet
Kron
@ibdr Bisikletçi lastik değişimi yaparken ters çevirmişti ondan sonra biraz sorunlar başladı zaten. O yüzden kaynaklı olabilir demek ki.
@Ercan Cebeci Çok denedim o şekilde ama yine bir yerden sonra sürtme yapmaya başlıyor balatalar. Rotor işini de bisikletçiye götürüp sorucam bakalım düzeltebilir mi diye.

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
Benim bisikletler aylarca ters duruyor.
Bugüne kadar ne Avid ne de Shimano'da ters durduğu için hava yapması gibi bir durumla karşılaşmadım karşılaşanı da duymadım, görmedim arkadaşlar.
Hidrolik kapalı bir sistem içerde olmayan havayı dışardan nasıl alıyor?

• Beğen
Tepkiler: suat akman

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Burakb993
Eger HD sisteme olmasi gereken miktarda yag konulmussa ve hic hava birakilmamissa ters cevirmeyle birsey olmaz!
Ters cevirdiginde ciddi performans sorunu yasayan HD fren bisiklette zaten yag olmasi gerektigi kadar degildir. Icinde olan hava hazneden kalipere hareketlenip orada bir yerde sıkısır kalirsa "hava yapmis denilir"
ancak zaten varolan havadir buna sebep!
Kendiniz yapacak malzeme ve tecrubeye sahip degilseniz goturun servise, pistonlari yerlerine itsinler, rotoru duzeltsinler, icindeki yagi bosaltip yeniden doldursunlar ve havasini iyice alsinlar.
Hala surtme sorunu olursa ve kaynak rotorsa 160 mm sisteminize uygun (muhtemelen sizdeki centerlock) bir rotor siparis vermeniz yeterli olur.

Kendim yapabilirim diyorsaniz serum/akvaryum hortumu, şırınga, mineral yag, hazneyi acmak icin klasik alyan ve yıldız alyan (uygun boyda), kaliperdeki nippel(meme) gevsetmek icin pense veya kucuk ingiliz anahtari (uygun boyda) gerekli.
Siringa ve hortum iceren "tektro mineral yag seti" / "XLC mineral yag seti"olarak satilan uygun fiyatli malzemelerde var. Tek eksik shimano huni. Ama bu islemler hunisizde yapilabilir bir sekilde.
Internette ve shimano doc. lerde yeterli bilgiyi bulabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Halilibrahim

Burak Boralılar

Daimi Üye
Tepki
183
İsim
Burak B.
Bisiklet
Kron
Yağ az olduğu için demek ki bu sorunlarla karşılaşıyorum. Yakın zaman da servise götürüp detaylı bir bakım yaptırmak istiyorum bisiklete. Kendim değiştirme işine girişmem şimdilik hem malzemem yok hem de güvenemiyorum fren sonuçta bilen birisi yapsın daha iyi diye düşünüyorum. Cevaplar için teşekkür ederim herkese.