Hidrolik disk frenin avantajları

Tepki
23
Yağmur,kar,çamur gibi koşullarda iyi tutmasının dışında v frene göre bir artısı var mı? :)

Scudo
Tepki
68
V-frenli bir bisikletle 30 km dik bir yokuşu inerseniz jantın ısınmasından dolayı lastik bile patlayabilir bunun dışında bana çok güven veriyor 45 km/h la giderken (düz yol) 20 m de durduğumu bilirim fakat hidroliğinde modeli önemli. İyi günler :)

Faruk ONUK

Daimi Üye
Tepki
56
Bazı arkadaşlar bana kızabilir ama bana göre eğer sporcu değilseniz hidrolik fren bir lükstür.Yağmurlu çamurlu alanlarda eğer ona göre pabuç kullanırsan pek bir performans kaybı olmaz.Tabi ki hidrolik fren daha kısa mesafede durur ama ani frenlemeleri baz alırsak zaten arka tekerlek kızaklıcağı için en fazla birkaç metre önce durursun.Yani kısacası frenlerine dikkat edip sürüş sitilinide biraz ona göre belirlersen hidrolik frene ihtiyaç duymazsın hayatın boyunca

• Beğen
Tepkiler: Kadir Özkan

Ferhat Öz

Daimi Üye
Tepki
211
Bisiklet
Salcano
Arazide sürüyorsan Hidrolik disk fren gerekli.Fren kollarına daha az kuvvet uygulayarak durmanı sağlar.Özellikle arazi inişlerinde bileğinizin ve parmağınızın freni sıkmaktan ağrımasını istemiyorsanız hidrolik disk fren almalısınız.

• Beğen
Tepkiler: Cebrail Tunç
Tepki
20
İsim
Mehmet Akif ERSOY
Bisiklet
Salcano
Merhabalar. Bu gün NG 650 HD aldım. Aklımda şu var. Ben bu disk freni yağmur da ıslanmasın diye aldım. V frenleri biliyorsunuz yağmurda iğrenç bir ses çıkarırlar. Ekstra olarak daha güvenli geldi. Benim aklıma saçma soru geldi. Kim dedi hatırlamıyorum ama bisikleti yağmurda bırakma yağı akar dedi. Bunu hidrolik frenler için mi dedi yoksa zincirde ki yağı mı kast etti bilmiyorum. Benim de aklıma bu takıldı. Uzun lafın kısası hidrolik disk fren yağmurda sıkıntı çıkarır mı? Birde bakımı kaç ayda yapmak gerekir. Bir kaç mesaja baktım sorun çıkarmadığı sürece gerek yok gibi duruyor. Yoksa bir kaç ayda bakım lazım mı?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Hayırlı olsun. HD fren tamamen kapalı bir sistem olduğu için yağmurdan etkilenmez. Kişiye göre değişebilir ama bana göre en güvenli fren sistemidir. Yağmur çamur farketmez. Ara sıra(mesela 3 ayda 1) yağını kontrol edip eksiği tamamlayın yeter..

NomadCRY

Aktif Üye
Tepki
133
İsim
Emin Demircan
Bisiklet
Ghost
Hidrolik disk fren zaten ıslak zeminden, yağmurdan vs. etkilenmemesiyle bilinir en bilindik özelliği budur :) Yağını kontrol etmek ve bisikleti ters çevirmemek yeterli. Çok ekstrem bir olayı yok. Bazen sürtme sesi gelirse hava kabarcığı girmiş olabiliyor o da çok nadir bir durum.

Hayırlı olsun.

• Beğen
Tepkiler: akifersoy26
Tepki
20
İsim
Mehmet Akif ERSOY
Bisiklet
Salcano
Teşekkürler. Ön fren az tutuyor oranın yağı eksik sanırsam. Orayı aylık kontrolde söyliyeceğim. Servise götürdüğümde yağa bir bakar mısınız derim o zaman.

tameryc

Aktif Üye
Tepki
207
İsim
Tamer
Bisiklet
Scott
Artı olarak şunu söyleyebilirim, kışın soğuk havalardaki sürüşlerde normalde sessiz çalışan sistem kulak tırmalayan bir ses çıkarabilir, ondan korkma soğuktan dolayı olan bir ses. Hidrolik fren yağmurdan çamurdan etkilenmez. Arkadaşının bahsettiği konu zincir ile alakalı olabilir. Yağmur yiyen zinciri temizleyip tekrar yağlaman daha makul olacaktır.

kaskreis

Forum Bağımlısı
Tepki
468
İsim
Ulaş
Bisiklet
Kron
Yağı nasıl ekliyoruz onuda söylerseniz :)