Hidrolik disk frenim az tutuyor

sametduman

Üye
Tepki
4
arkadaslar servise verdim bisikletimi.ön diskim değişti fakat önceden ön freni tam sıktığımda anında duruyodu.ama suan tam durmuo gidio ileri doğru.yavas giderken cabuk duruyor fakat hızlı iken baya gec duruyor.yardımcı olursanız sevinirim:)

Scudo

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
Öncelikle frenin marka model ve pabuçlarının markası nedir arkadaşım?
1.si pabuçlarına mineral hidrolik yağı damlamış ve pabuçlarınla tepkimeye girip nları eritmiş olabilir...
2.si sisteminde yağ azalmış olabilir...
3.sü sistemin yğ kaçırmış olabilir...
4.sü rotorların yağlanmış olabilir...
daha çok bilgi verirseniz daha iyi yardımcı olabilirim...

sametduman

Üye
Tepki
4
shimano deore frenim fakat pabucların markasını bilmiyorum.bakımdan yeni cıktı.disk değişince biraz sürsem alışma gibi durum olur mu.tekrar götürücem zaten servise teşekkür ederim .

ErdincAydin78

Forum Demirbaşı
Tepki
102
Bisiklet
Sedona
@sametduman

Bende yeni xt rotor aldığımda sizinkinne benzer bir durum olmuştu, yani yavaş giderken ani frende sıkı tutuyordu, hızlı iken durdurması yavaş oluyordu, zamanla bu durum değişiyor, balata ve rotorlar birbirine alışıyor.

Ama yiğit beyinde dedikleride ihtimal dahilinde..

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
Ayrıca frenlerini çok iyi öğrenmelisin çünkü bisikletinin en hassas noktaları oralar turlarda falan bozulursa tamir edebilmelisin bu yüzden frenlerle ilgili çok şey okuyup izlemeni tavsiye ederim...
Frenlerin erdinç beyin dediği gibi alışma sürecinde olabilir eğer düzelmezse ozaman tekrar yazarsın...

Cem Kılınç

Daimi Üye
Tepki
201
hidrolik diskin dezavantajlarından biride bu . mekanik diskin gözünü seveyim.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Samet merak etme geçecektir.Büyük ihtimal eski diskin iyi kötü balatanda bir iz bırakmıştır veya eğim yeni disk pürüzsüz olduğu için alışma süreci yaşıyorsun.Bu birinci olasılık :) ikinci olasılık yeni diskin daha kalitesiz görmem lazım ama küçük bir olasılık bu :) son olasılık da disk yada balatada yağlanma ama bu olsaydı ses yapardı demekki değil :) son olarak da bisikletinde bir şey değiştireceğin zaman Hüseyinede söylüyorum ben olmam şart değil bir bilen abinize arkadaşınıza sorun en azından iyi kötü anlayana kadar :)

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
aynı sorunu bende yaşadım , balataların diske alışması gerek yanlız temelin ayakkabı fıkrası gibi ilk 2 hafta sıkar olayı , iki hafta sonra tekrar binmeyin :D sürekli 1. viteste hafif frenli binin ve hergün şelalenin tepesine çık ve aşağı salmadan frenli in hatta pedal çevirecek kadar 1 haftaya geçer :)

Osman Şen

Daimi Üye
Tepki
32
Aynı sorun benim başımada gelmişti hidrolik yağ damlamıştı balatalara bende bisikleti sürerken hafif şekilde frene basarak sürdüm bazende yokuş aşağı biraz daha fazla basarak sürdüm (durdurmayacak kadar sadece yavaşlatsın az miktarda) ve bir ay sonunda mükemmel bir fren sistemine sahip oldum hatta arada sırada ine hafif frene basarak balataları temizliyorum

• Beğen
Tepkiler: Cem AKINCIOGLU

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
Evet normalde benimde tepkiyi az veren freni çankayadan bağırta bağırta indikten sonra tek parmakla kilitler oldu :D bu arada bu olay metal balatalar için geçerlidir , organik balatalarda yağ durumu çok farklı onu tencerede kaynatmak gerek diye biliyorum

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
normalde renginden anlayadilirsin organik olanların rengi daha açık renk ve sarımsı kahverengine dönüktür ama metal olanlar metalik koyu bir renktedir...
ama anlayamazsan marka ve model yazarsan yardımcı olabilirim...

sametduman

Üye
Tepki
4
teşekkür ederim arkadaslar ben biraz frenli bineyim alışmazsa tekrar yazarım.teşekkürler...

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
Samet eğer balatalar organikse frenli binmen sadece seni yormakla kalır :)

Özgür Tunalı

Forum Bağımlısı
Tepki
600
Bisiklet
Specialized
Organik padlere yağ bulaşmışsa direk çöpe atın.Hiç uğraşmayın.Çünki yağ en derinlerinde kadar işliyor.Yüzeyini aşındırma, temizleme falan işe yaramıyor.

mehmet özbay

Forum Bağımlısı
Tepki
296
Bisiklet
Specialized
birde fren pedlerinde tebeşirleme olayı vardır bu her ne kadarda kısa zamanlı bir çözüm olsada frenin daha iyi alışmasına neden oluyor fren ve rotor uyuşmasına kadar geçen süreyi kısaltıyor birde eğer hidrolik disk frenlerde yeni değişen pedler veya rotor uyumsuzluğu varsa temiz bir topraktan biraz ince çamur yapılır ve rotora sürülür o zaman uyuşmazlık gidererilir bir deneyin ben bunu her zaman yapıyorum

atakibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
302
@Barış Birlik

Alışma süreci değil aslında arkdaşlar bu konu, rotora elle dahi dokunmayınız insan dokusunda yağ vardır.Bu yağ rotor yüzeyinin yağlanması ve fren performansının düşmesine neden olabilir.Havadaki nem dahi balatanızı azda olsa yağlayabilir.Bisikletinizi yıkadıktan sonra belki bu aynı durumla karşılaşabilirsiniz.Bunun nedeni balatanın yüzeyine ve rotorların ıslanarak bisiklet üzerindeki parçalardan gelen yağların rotorun azda olsa yağlanmasıdır.Yıkamada bulaşık vb. deterjan kullanıyorsanız ne kadar durularsanız durulayın bisiklet üzerinden gelen yağlar ve deterjan içerisindeki bulunan katkı maddeleri balatada ve rotorda birmiktar kalabiliyor.Yıkama sonunda bisikletinizi kullanmaya başlayınca ilk aşamada frenler iyi tutmayabilir.Frenlemede rotorlar ısınarak yabancı maddeler yanıyor ve atmosfere karşıyor.Yıkama saonunda rotor ve kalper temızleyıcı sprey kullanırsanız bu durumla karşılaşma oranınız azalabilir.Hatta ara sıra balataları yerınden çıkararak üzerindeki rotor talaşı ve toz parçacıklarını temızlemenızı tavsiye ederim.Bu balata talaşını temızleyerek balata ve rotorun ömrü uzattığı gibi fren performansını artırmaktadır... ;)

mustafa-38

Forum Demirbaşı
Tepki
187
ama dersen ki bunların hiç birini yapamam ben cık bi dag basına aşa dogru in inerkende frene bas aşaya indiginde diske az bi su dök bak bakalım en ufak bi yağ zerresi kalıyor mu?

Emirhan Kocamaz

Forum Bağımlısı
Tepki
397
@mustafa-38

tabi boyle yaparsa yağ kalmaz rotor diye de bir şeyde kalmaz sakın boyle bir şey denemeyin sıcakken rotoro su dokmek sadece rotoru yamultur...