Hidrolik Disk Frende Dikkat Edilmesi Gerekenler

Miriel

Üye
Tepki
26
İsim
Enes
Bisiklet
Sedona
Merhaba,

Hidrolik disk fren kullanmaya yeni başlayan biri olarak temizliği ve sürüşü sırasında nelere dikkat etmeliyim?

Teşekkürler.

Scudo

Keya

Üye
Tepki
5
İsim
Kemal y
Bisiklet
b'Twin
@Miriel merhaba, başlangıç olarak zincire sprey sıkarsan kalipere ve balatalara gelmemesine dikkat edebilirsin, temizlenemediği için değiştirmen gerekir.

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
bisikleti temizlik sırasında rotorlara ve balatalar mazot,yağ kesinlikle bulaştırma. sabunlu su ve normal su ile yıkayabilirsin sıkıntı olmaz
sürüş sırasında rotorlara elini kesinlikle değdirme özellikle iniş sonrasında üstüne yumurta koy pişsin kıvamına geliyor rotorlar :)

• Beğen
Tepkiler: ziyainal

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.307
Bisiklet
Scott
Rotorlara kesinlikle yağ bulaştırmayın.

Rotora yağ bulaşırsa temizliği mümkündür, ancak rotordaki yağ kaliper içindeki fren balatalarına bulaşırsa işiniz zor. Organik tipte balata kullanıyorsanız, balataları değiştirmeniz gerekir zira organik malzeme yağı emer ve bunun temizliği mümkün değildir. Metal tipte balatalarıysa yağ çözücü ile temizleyebilirsiniz.

Bisikletinizin tekerleklerini söktüğünüz zaman, fren kollarını sıkmayın. Eğer sıkarsanız kaliper içindeki pistonlar birbirine yapışır ve bunları eski haline getirmekle uğraşırsınız. Böyle durumlar için kaliper içine, pistonların arasına konulan plastik takozlardan edinip bunları kullanabilirsiniz.

Bisikletinizi ters çevirip uzun süre bu şekilde bırakmayın. Sistemin hava yapmasına sebep olursunuz ve sistemde hava varsa frenleme gücü azalır.

• Beğen
Tepkiler: Ersin savaş

Miriel

Üye
Tepki
26
İsim
Enes
Bisiklet
Sedona
@Keya @Mehmet Altuğ @Melih Çolak Öncelikle hepinize teşekkürler. Fakat şöyle bir problemimiz var ki malesef ben rotor, kaliper balata hakkında hiç bilgim sahibi değilim. :( Ancak ne yapmamam gerektiğini anladım, zincir temizleme ve yağlamada kullanılan maddeler kesinlikle frenden uzak durmalı. Şimdi sıra rotor, kaliper, ve organik/inorganik balata nedir onu öğrenmemde .. :)

Tuzlu_Fıstık

Kendin ol Sonradan Görme olma
Tepki
1.276
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
temizlik için bir süre ters yatırdım şimdi hava aldı sanırım frenlemem yumuşadı

Miriel

Üye
Tepki
26
İsim
Enes
Bisiklet
Sedona
@Mehmet Altuğ Çok teşekkür ederim, peki balatalar organik mi metal mi nasıl anlıyoruz ? Bisikletim Sedona 345 fren modeli SHIMANO ALIVIO BR-M4050 160/160MM.

Ayrıca fren temizliğinde Wd 40 ve mazot gibi ürünler problem, su fren balata temizleyicisi ise doğru ürünler. Doğru mudur ?

F

Ferhat Fırat

Misafir
Rotorun üzerinde hangi balata tipi gerektiği genelde yazar. Evet temizlik için doğrudan bir oto yıkama istasyonuna götür, köpük sıkıp basınçlı su ile yıkasınlar. Sonra zindiri bir parça sprey yağ. bitti gitti.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.307
Bisiklet
Scott
Organik-metal balata farkını çıplak gözle anlamak zor. Genelde balataların ambalajında yazar bu bilgi. Ama benim görebildiğim kadarıyla, organik balataların yüzeyi gözenekli bir görünümde. Metal balatalar ise daha pürüzsüz yapıdalar.

AliG.

Aktif Üye
Tepki
163
Bisiklet
Diğer
disk ve balata için bauhausenin oto bölümünden mastercare isimli disk fren temizleyici sprey aldım 9tl gibi bir fiyatı var geçen hafta yağmurda sürmek zorunda kaldığımda fren tutuş performansımda düşme olmuştu araya sıçrayan su ve toz zerreciklerinin etkisi sanırım bu ürünü kullandım 15-20 dakika kurumasını bekledik zaten hemen kuruyup uçuyor kiride temizliyor fren performansım eski haline geldi.

• Beğen
Tepkiler: therkut

ismail.yüksel

Forum Demirbaşı
Tepki
276
Metal balata fren sikinca metalin metale surtmesi gibi ses cikarir ve bisikleti hafif sarsar. Organik balatada ise ses cikmaz ve sarsmaz.

Hangi balatayi kullanacaginiz rotor uzerinde yazar.

Tuzlu_Fıstık

Kendin ol Sonradan Görme olma
Tepki
1.276
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
benim arka hd fren ses yapıyor ara sıra aynı v fren fren sesi gibi başına gelen varmı