hidrolik disk fren yag sizdirma sorunu

murty

Forum Bağımlısı
Tepki
1.185
Bisiklet
Giant
Merhabalar, magura hidrolik disk (louise) arka frenimde yag degisimi sonrasi yaz sizdirmasi meydana geldi yag ekledim ama sizdirma devam ediyor ,yag sizan yer ise tam olarak gidondaki fren kolu yanindaki yag haznesinden azar azar geliyor ,bisikletci degistirip farkli bir yere gittim onlarin elindede sadece shimano icin yag varmis bugun tekrar yag gelcek yag ekliycez ama hazne yerini ne kadar SIKARSAK SIKALIM yine yag sizdiriyor,ayrica hazne kapaginin altinda ufak bir delik var oncede vardi bu delik onunla alakasi oldugunu sanmiyorum cunku daha oncede vardi sorun yoktu ,orjinal magura yagi kullandik ama sizinti durmadi bunun sebebini bilen bir arkadas varsa durum acildir 1 haftadir on frenle suruyorum :(
Magura alcak arkadaslara kesinlikle tavsiye etmiyorum,avidde kullandim ama shimanodan vazgecilmez
ha ayrica dun bi arkadasimin basina geldi avid frenlerine shimano yagi ile degistirdi ve avidler vefat etti,yani fren kollarinda his kalmadi tas gibi bas cek bile yapilamiyor bunun caresi varmi ?
Ne kadar cok soru sordugumun farkindayim ama ustum basim bir haftadir yag icinde cildircam

Scudo

Fırat Ayanyan

Forum Bağımlısı
Tepki
259
rastgele yağ kullanılmaz ki muhtemelen siz öyle yapmışsınız shimano sentetik yağ kullanmaz organik yağ kulllanır avidler ise sentetik yağ magurayı bilmiorum ama ona da mutemelen yanlış yağ koymuşlar ne tür yağ kullanılması gerektiği mutlaka fren tertibatının biryerlerinde yazar yani boşuna maguraya veya avide çamur atmaya gerek yok düşünsenize :D magura alanların hepsi yolda kalıyor :D sihmanolar ise yola devam :D

Nevzat KÖSEOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
593
ha ayrica dun bi arkadasimin basina geldi avid frenlerine shimano yagi ile degistirdi ve avidler vefat etti,yani fren kollarinda his kalmadi tas gibi bas cek bile yapilamiyor bunun caresi varmi ?

bak sende diyorsun avid frenine mineral yağ koyulmaz dot 4 yada dot 5.1 koymanız gerekir aksi taktirde doğaldır yani

exen

Daimi Üye
Tepki
44
ben avidin her modelini kullandim su anda avid ultimade carbon kullaniyorum magurada kullandim bir cok model shimano da ama sunu belirteyim birincisi ne amacla kullaniyon ikincisi eger nasil sokuldugunu ve ne kullancagini bilmeyen bir servise gitmen
yag konusu cok onemli unutmayalim lutfen ne kullannilmasi gerekiyorsa onu kullanin ve isi bilen kisilere yaptiralim

Tepki
1
İsim
emil alverdiyev
Bisiklet
Cube
Merhaba arkadaslar hidrolik frenin yag degisimi zaman siringanin ucundaki metalin ismi ne (frene baglanan)

ALİ@

Tech Support Technician
Tepki
163
İsim
Ali
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba,

Nippel vidası diye biliriz. Kod olarak : Y8CL24000

@emil alverdiyev

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin Odabaş
Tepki
22
İsim
Cemal
Bisiklet
Carraro
Merhaba arkadaşlar bu disk frenli bisikletlerdeki mineral hidrolik yağların komple değişim aralığı kaç yıl yada kaç km.de bir ?

ALİ@

Tech Support Technician
Tepki
163
İsim
Ali
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@predator82d

Merhaba Cemal Bey,

Hidrolik frenlerde mineral yağ değişimini özel durumlar dışında değiştirmeniz gerekmez. Yıllarca perfomanslı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Peki nedir bu özel durumlar;
-Kaza sonucu oluşan kaçaklarda, teker tamir esnasında pistonların sıkışması gibi durumlarda ekleme yapılabilir.
-Bir süre kullanımdan sonra perfomans düşüklüğünü farkettiğiniz durumlarda ekleme veya yeniden doldurma gibi işlemler yapılabilir.

Bu seçenekleri arttırmak mümkündür fakat genel olarak bu durumlar dışında pek bişey yapmanız gerekmez.

• Beğen
Tepkiler: Yusuf !!WOW!!
Tepki
22
İsim
Cemal
Bisiklet
Carraro
@ALİ@ Eyvallah çok sağol yanıtın için çok iyi oldu, kiside 3000km.de bir değişir diyor forumda neyse gittiği yere kadar dursun şimdilik.