Hidrolik Disk Fren - Telli Disk Fren

Bahadır Ustaoğlu

Daimi Üye
Tepki
187
Arkadaşlar gerçi bu aşamaya gelmeme daha var ama merak ettiğim nokta hidrolik disk frenin telli disk frenden ne gibi bir avantajı oldğunu merak ediyorum...

Aklımda Deore LX komple set var fakat hidrolik disk fren seçeneği ile telli disk fren arasında 175tl gibi bir rakam var... Bu fiyata değicek bir sistem mi...?

Bu iki set arasında ki avatantajları ve dezavantajları açıklarsanız sevinirim... :)

(link)

(link)

Scudo

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
İlk linkte görmüş olduğunuz set disk fren değil, V-frendir.
Ürün resmi temsili olduğu için yanıltmasın.

Disk frenli sette hidrolik disk fren sistemi ve centerlock göbekler vardır.
V-frenli sette ise normal yani disk uyumlu olmayan göbekler ve V-fren sistemi vardır.

Bahadır Ustaoğlu

Daimi Üye
Tepki
187
hımm disk almak için 975tl yi gözden çıkarıcaz... :)

Peki hidrolik disk fren ile telli disk fren arasında ne gibi farklar var? Ayrıca bunlarında aralarında fiyat farkı var mı?

Doruk Atay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.507
Disk fren sistemine geçmek için önce göbeklerinizi disk frene uygun (centerlock veya 6 vida) bir göbekle değiştirip daha sdonrasında fren setini monte etmek gerekir.
Hidrolik disk fren mekaniğe oranla çok daha iyi tutuş sağlıyor. ve bu tutuşu her ortamda (yağışlı, karlı, çamurlu,vs) hiç güç kaybetmeden uyguluyor.
diğer avantajları; tek parmağınızla kullanma sağlıyor. Ve sizi yormuyor.

Bahadır Ustaoğlu

Daimi Üye
Tepki
187
Bisikletim orjinalde sadece ön disk frenli zaten ama bisikletimi komple yeniliyorum ve vites fren gurubunu yeni set olarak olmak istediğimden arada kaldım...

Fiyat olarak ne kadar fark var...

Doruk Atay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.507
@Bahadır Ustaoğlu

Çok fazla model seçeneği olduğundan kesin birşey söyleyemem. Buna siz karar vereceksiniz:) Ama forumda satılan 2. el ürünlerede bakmanızı öneririm, aralarında çok temiz ürünlerde oluyor.

cannn3715

Forum Demirbaşı
Tepki
192
Bisiklet
Cube
@Doruk Atay

aslında pek katılmıyorum hayes mx 4 kullanıyordum mekanik disk fren 6 vidalı tek parmakla kitliyor resmen biraz sert basmanız durumunda,genel olarak hidrolik ler çift taraflı çalışır yani iki balata birden çalışır ama mekanikte balatanın biri çalışırken diğeri sabittir;)tabi eski hidroliklerdede bu şekilde yani mekanikteki gibi tek balata çalışanları vardır.ama avantarlar konusunda haklı hidrolik çalışması oldukça rahattır fakat mekanikte yayın vermiş olduğu sertlik vardır(kullandığına bağlı olarak değişir tabi;))

Bahadır Ustaoğlu

Daimi Üye
Tepki
187
Yani aslında rahatlığı dışında pek bi avantajı yok gibi... Peki anladım :)

Shimano Deore LX setin mekanik disk frenli olanı vardır herhalde... Onu düşüneyim o zaman...

Zaten aman aman bir artısı yoksa onun yağı ile falan uğraşmakta ayrı bir masraf artı sanırım hani olmazda olduda yağ kaçırmaya başladığında frenlerin tutmama ihtimali var sanırım, birde onun o şekilde bakımıda daha masraflı olur...

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
LX'in mekaniğini hiç görmedim ama daha alt marka ve modelleri düşünebilirsiniz mekanik için. Yine de eğer mekanik Lx bilen varsa düzeltsin yanlışımı.

Aslında bana sorarsanız; "yağmur-çamurdan etkilenmesi önemli değil ama normal şartlarda fren güzel tutsun yeter" diyorsanız V-freni düşünün derim. Baradine pabuç falan da takarsanız gayet memnun kalırsınız. Ama "yok, aradaki fiyatı vereyim de, karda-yağışta da süreyim ve bu şartlara rağmen yüksek performanslı olsun" diyorsanız hidrolik diski düşünün derim.

Bildiğiniz gibi yağışta jantlar ıslandığı için v-frenlerde performans düşüşü oluyor. Disklerin en büyük avantajı da burda devreye giriyor.

Bahadır Ustaoğlu

Daimi Üye
Tepki
187
@Serden Us

Evet bu zamana kadar hep v fren kullandım en son aldğım bisikletimin ön freni diskti arka v fren... Arkada disk pek fark etmiyo jant ıslansada ön kadar etkilenmiyo v fren ama önde zaman zaman işe yarıyo. Ayrıca uzun yolda da kullanıcağımdan rampa aşağı disk benim için daha iyi :)

Neyse dediğim gibi set alma aşmasına daha var ama bir ön araştırma yapıyım dedim :) Yinede bilgisi olan arkadaşlar, bilgilerini paylaşırsa sevinirim... :)

Doruk Atay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.507
@cannn3715

Ama yinede hiçbir mekanik fren arazide ve kötü hava koşulunda bir hidrolik fren kadar olamaz. ;)
Hayes MX4, Avid BB5-7 kendi sınıfında (mekanik) en iyi frenler ama dediğim gibi bir hidrolikle mekaniği karşılaştırmak olmaz

_kartal_

Forum Demirbaşı
Tepki
207
hidrolikle mekanik asla karşılaştırılmaz
hatta ben diyoruym ki
ya v fren ya hidrolik mekanik sadece şekil

• Beğen
Tepkiler: Tufan Yuzseven

cannn3715

Forum Demirbaşı
Tepki
192
Bisiklet
Cube
@_kartal_

iddalı bi konuşma:)ama senin düşüncen saygı duymak gerekir;)fakat mekanik kullandım v fren den yinede iyidir

• Beğen
Tepkiler: Nüvit Becan

kerembasaran

Aktif Üye
Tepki
190
@_kartal_

çok iyi mekanik diskler ve çok iyi kablolar var piyasada. bu sözler biraz desteksiz olmuş kusura bakma. mekanik diskler giriş seviyesi hidroliklere oldukça iyi alternatif olabiliyor.

• Beğen
Tepkiler: Nüvit Becan