Hidrolik disk fren piston sorunu

Uçmakdereli

Daimi Üye
Tepki
212
Bisiklet
Claud Butler
Fren balatalarını iten pistonlar sanki milim ileri gelmiş. Birini içeri ittiğimde diğeri dışarı çıkıyor böylece balatalar diske sürtüyor akışı engelliyor. Her parçayı çıkartıp tiner ile sildim ama sorun pistonların ileri çıkmasında. Acaba nasıl aralığı açılır bu pistonların?

IMG_20150617_154429.jpg

Şu çizgili parça piston görevi görüyor galiba.

Scudo

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@M. Mert Babayiğit
Balatalari sokun. Araya plastik levye veya uzun tornavida alyan gibi bir sey sokun ama zedelemesin hic bir yeri. Pistona cubuk dayar gibi dayayip bastirin! Her iki pistonada bunu yaptiginizda pistonlar tamamen yerine oturana kadar kalipere gidecektir. Baska bir ariza yoksa, yag normalse, balatalari takip, tekeri yerlestirip, fren kolunu birkac kez pompaladiginizda saglikli calismasi gerekir. Kaliper ortalamasini da yaptiniz mi sorun kalmaz...

• Beğen
Tepkiler: Uçmakdereli

Uçmakdereli

Daimi Üye
Tepki
212
Bisiklet
Claud Butler
14345458215302090009233.jpg
Zar zor anahtar soktum oraya ama şuan açılacak mı bilmiyorum. Başka sorunu yok gibi zamanla bekleye bekleye açılış biraz galiba, teşekkürler

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@M. Mert Babayiğit
Anahtar veya bir sey sokup beklemeyeceksiniz. Pistona bastirararak bagli oldugu kaliper yanagina dogru iteceksiniz. Her iki pistonada bu islemi yapacaksiniz. Balata ve arada disk yokken frene basarsaniz pistonlarin ileri itilip geri donmeden kaldigini gorebilirsiniz. Bu tip durumlarda yapildigi gibi her iki pistonuda bagli oldugu kaliper yanagina dogru iterek yerlestirirsiniz. Sonra herseyi yerli yerine takar, baska sorun yoksa fren koluna birkac kez basarsiniz. Dogru sekilde calismasi gerekir. Eger calismiyor ve dengesiz olarak pistonlar itiliyorsa, yag yetersizdir veya hava olabilir.
Kaliper ortalamasi, yag kontrolu yapildiginda sorun devam ediyorsa pistonlar ve kaliperde sorun olup olmadigi incelenmeli...

• Beğen

Uçmakdereli

Daimi Üye
Tepki
212
Bisiklet
Claud Butler
Teşekkürler biraz daha deneyeyim o zaman.
Yalnız şöyle bir durum var bir bistonu içeri itersem diğeri dışarı çıkıyor şimdi çıkanı itsem de diğeri tekrar çıkıyor. Birini itince o orada kalmıyor yani, her ikisini birden itmeyi de beceremedim gibi:)

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Himmmm... En ideali yagi bosaltip pistonlari itip yeniden yag doldurun. Sifirdan guzel bir fren sayfasi acin diyecegim ama :)
Aslinda cok karmasik bir is degil fakat uzaktan kumandayla anlatmak, elinde yeterli malzeme olmadan yapmak zor :(
En iyisi simdilik ikisinide esit mesafeli olacagi sekilde itmek ve oyle denemek...

• Beğen

Uçmakdereli

Daimi Üye
Tepki
212
Bisiklet
Claud Butler
Aynen hava yapmış galiba:(
Aslında elimde yeterli malzeme olsa baştan her vidasına kadar ayar çekeceğim ama 2 haftaya anca oluşturacağım seti. Elimde baya takım var ama bisiklet için ek parçalara ihtiyaç olacak. Sizlerin ne tavsiyesi olur bu konuda , hangi aletleri almalıyım? Pedala yükleniyorum pat pat ses çıkıyor arka göbekten ses geliyor sanki bilyeler çın çın dönerken birbirine çarpıyor , gidondaki amortisör kilidi ise artık işe yaramıyor:) yani sil baştan öğrene öğrene bakım yapacağım bunun için set oluşturuyorum. Elimde gres yağı veya 10 numara kuyruk yağı var bunlar herhalde kalın kaçacak gibi , bir de yağ alacağım galiba.

Şuan iyice kötü oldu tekerlek dönmüyor , pistonun oradaki vidaları söküp biraz yağ boşaltacağım şuan parçalar gelene kadar idare etsin yeter hatta balataları takmasam sorun olur mu bilmiyorum.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Neyi ne yapacaginizi bilmeden, gereken aletleri toplamadan bisey yapmayin!
Frensiz kalirsiniz...
Hepi topu 20 ml. civari yag var o sistemlerde. 2 Damla fazla eksiltseniz, hava nedeniyle hic basmayiverir bir anda.

Hava alma islemi icin fren modelinize gore degisir malzeme. Shimano ise 1 siringa, 10 cm hortum, mineral yag, elcikteki kapagi sokecek uygun alyan ve altigen uclu tornavida yeter. Avid yapmadim ama, onun icin kaliper memesi bir cesit vidayla baglaniyor sanirim.

Arka gobek icin gobek anahtari ve ruble sokucuye ihtiyaciniz olacak.
Pedal ve orta gobek icin, pedal anahtari ile aynakol cektirme ve orta gobek cinsine gore orta gobek anahtarina ihtiyaciniz olacak.

Genel olarak alyan, pense, yan keski ve ingiliz anahtari, tornavida seti gerekecek.

Zincir yagi, gres yagi, HD fren icin mineral yag gerekecek...

Ilk akla gelenler bunlar. Bu arada lastik icin yama levye pompa, jant icin akort anahtari, zincir sokme aparati eklenebilecek diger malzemeler.

• Beğen

Uçmakdereli

Daimi Üye
Tepki
212
Bisiklet
Claud Butler
Şimdi açtım çok ince yağ aktı hava yapmış demekki ... Neyse şuan gidiyor ama fren tutmuyor.yalnız disk sanki göbeğe daha yakın gibi disk boşluğunu tam ortalamıyor yine de çok az ses çıkıyor, onu da ortalasam iki hafta idare edecek gibi.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@M. Mert Babayiğit
Yapmayin demistim ama gec kalmisim :)
Neyse! Umarim cok basinizi agritmaz. Gereken alet edavata sahip oldugunuzdan emin olmadan, yapacaginiz islem hakkinda yeterli bilgi edinmeden veya bilen birisi olmadan pek kurcalamayin! Yoksa yaya kalirsiniz bir sure ;)

• Beğen

Uçmakdereli

Daimi Üye
Tepki
212
Bisiklet
Claud Butler
Aynen olmadı galiba:)))
Şuan bilgisayar da yok yanımda telefon pek iş görmüyor:) diski biraz dışarı kaydırsam yine iş görecek gibi göbekteki mili oynatıyorum ama daha olmadı iki taraftan İngiliz anahtarı ile tutup döndürüyorum vidaları:)
Şuanlık bu kadar galiba.
Ekipmanlar bunlar göbeklere dokunamadım daha. aynen piston aşağıya, yayan kalıcaz bu gidişle... Bu arada buradan deneyimli bakım yapacak birisi olursa sağlam balık tutuyorum 2-3 kilo güzelinden sözüm olur:))

Dosyalar

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@M. Mert Babayiğit
Getir Bodrum'a balikta tutariz, bisikletide yapariz :p
Siz bu durumda duzgun bir bisikletcinin yolunu tutacaksiniz veya civardan isi bilen bir bisikletci kanka bulacaksiniz :)
Elinizdeki aletler ve su anki bilgi-deneyim durumunuzla pek olacak gibi gelmedi bana istekleriniz...
Once freninizi hallettirin, kafanizdaki diger isler icin acele etmeden adim adim gidin. Once aletleri edinin, o arada "ne-nasil" arastirmasini yapin ;)

• Beğen

Uçmakdereli

Daimi Üye
Tepki
212
Bisiklet
Claud Butler
Aynen öyle olacak teşekkürler . biraz baktım avid olduğu için shimano mineralli yağ yerine BP total tarzı ürünler oluyormuş, 500ml dot3 fren yağı aldım totaldan 10 liraya iş görür herhalde. Aletleri de alınca konulara baka baka yapacağız umarım. Bu arada bisikleti geçen yıl aldım dağdan aşağı son sürat inerken önüme tavuk koştu o an heyecan yapıp ön frene bastım basış o basış havada takla atmasam kafa üstü düşsem ölürdüm herhalde:) bisikletin de tekerleği filan fırladı ağır kaza geçirdi yani.:)

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.307
Bisiklet
Scott
AVID'ler DOT 4 veya 5.1 hidrolik sıvısı kullanıyor, DOT 3 sıvı koymayın frenlerinize.

Uçmakdereli

Daimi Üye
Tepki
212
Bisiklet
Claud Butler
Ben de öyle okudum ama biraz araştırınca dot3 daha eski hali imiş , dot4 ve dot5.1 i kapsıyormuş galiba.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.307
Bisiklet
Scott
AVID tüm hidrolik frenlerinde DOT 4 veya 5.1 sıvı kullanmanızı tavsiye ediyor. Üretici firmanın önerisi dışında bir sıvı kullanmayın.

• Beğen

Uçmakdereli

Daimi Üye
Tepki
212
Bisiklet
Claud Butler
@Mehmet Altuğ

Teşekkürler, ben de onu fark ettim zaten frenlerde o yazıyor sadece ufak bir düşünce ile dot3 eski yağ olduğu için yazmıyor olabilirler diye düşündüm.
Yabancı forumlarda dot3,dot4,dot5.1 olabilir demişler galiba arada 15-20 derece kaynama noktası değişiyor bu yağların..
Tabi şimdi almışken 5.1 alacağım bari o kadar uğraşa tam olsun.

Hiç uğraşmadan buradaki 17.51 dolarlık seti alsam mı diye düşünüyorum, bütün işimi görür herhalde.
(link)

Yalnız bu parçaları Karaköy hırdavatçılardan toplamaya kalksam 10 lira veririm ve hızlı hallederim.
Bu şırıngaların önü vidalı olanlarını bulabilir miyim hadi bulamadım diyelim normal 20 mm lik şırınga alsam frenlere takılacak vidaların ölçüsü nedir
onları nasıl ayarlayabilirim..1 metre şeffaf hortum alırım bir de bunun üzerindeki kilit mekanizması gerekli mi bilmiyorum..
Yani el emeği çalışmaları güzel yaparım ama parçaları toplayabilir miyim bilmiyorum, en azından frenlere giren vidaların ölçüsünü bilmem gerekiyor.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.307
Bisiklet
Scott
Daha önce forumda AVID frenler için el yapımı bleed kit'le ilgili bir konu açılmıştı, o konuyu bulup bir okuyun isterseniz.

AVID frenlerin kaliper ve rezervuarlarındaki dolum noktalarına vidalanan hortumların yiv çapı, yanılmıyorsam uzatmalı bisiklet pompalarının hortumlarının yiv çapı kadardı.

Ben yine de hazır bleed kit'lerden alınması gerektiğini düşünüyorum. Hem daha pratik, hem de sızdırmazlık açısından daha güvenli; belli noktalarda sızdırmayı önleyen o-ring'ler falan var.