Hidrolik Disk Fren Konusunu Hortlatıyorum

Konu, 'Frenler' kısmında Çağatay Y. tarafından paylaşıldı.

 1. Çağatay Y.

  Çağatay Y. Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  5 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  616
  Beğeniler:
  138
  Şehir:
  Malatya
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Bu aralar hd bir bisiklet alma çabasındayım bazı sorularım var sorduğum soruların benzeri hatta aynıları sorulmuş ama bir daha hortlatayım.

  Soru 1:Hidrolik disk frenli bir bisiklet ikinci el alınırmı sorunlar çıkarırmı?
  Soru 2:Bildiğim kadarıyla disk frende balata diye bir parça değişiyor değişme süresi ortalama olarak kaç zamanda bir değişir?Fiyatı nedir 1 rotor için kaç tane gereklidir?(fren kullanımına göre değişebilirmiş)
  Soru 3:Hidrolik frenin rotor balataya sürtüyor rotor janta sürüyor vs. gibi sorunlar görüyorum çözümleri kolaymıdır?
  Soru 4:İkinci el veya sıfır olarak f/p bir bisiklet hangisidir?

  Soruların daha önce sorulduğunu biliyorum ama yeni bir cevap istiyorum.
  İyi pedallamalar.
   
 2. Y. Serdar Güler

  Y. Serdar Güler Aktif Üye

  Kayıt:
  10 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  189
  Beğeniler:
  229
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  Carraro 227 kullanıyorum, öneririm. (CARRARO BİSİKLET)

  Donanım olarak iyi bir bisiklet. Bu sebeple biraz ağır gelebilir ilk etapta ama akıcılığı çok iyi. Sıkı pedalayınca 51 km hıza ulaşabiliyorum düz yolda. Sürünce ağırlık konusu aklınızı kurcalamaz muhtemelen. Ben nakit aldım ama 1200 TL'ye 9 taksitle almak da mümkündü.

  İlk zamanlar bahsettiğin sürtme olayından yana canım çok sıkılmıştı hatta pişman olmuştum hidrolik freni tercih ettiğim için ama işini bilen biri tarafından ayarlamalar yapıldıktan sonra bağlantı vidaları iyice sıkılınca herhangi bir problemle karşılaşmıyorsunuz.
   
 3. chnkrmz

  chnkrmz cimi cimi qua qua

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  16 Şubat 2014
  Mesajlar:
  6.083
  Beğeniler:
  6.520
  Şehir:
  54karya
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  1. hidrolik frenli ikinci el bisiklet alınır. ama sorunlarıda çıkabilir/çıkmayabilir. ( ilk sahibinin kullanımına bağlı. bkz. benim bisiklet 2. el hidrolik fren. hiç bir sıkıntısı yok )
  2. balata değişme süresi. senin aldığın balataya göre değişir ( metalik veya organik ) fiyatı değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 20 liradır. ön ve arka için 40 lira bayılırsın. ( evet kullanıma göre metalik te hızlı bitebilir. )
  3. sorunlar kolay çözülür. yeterki hidroliğin yağıyla oynama
  4. araştırmak lazım.
   
 4. BFOkuru

  BFOkuru Onursal Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2013
  Mesajlar:
  2.902
  Beğeniler:
  4.053
  Seviye:
  1: birinci elde bile üretimden kaynaklı sorunlar çıkabiliyorken haliyle ikinci elde de doğal olarak sorunlar çıkabilir. bazıları çözümsüz bile olabilir. kimi ikinci eller birinci el gibi de olabilir. bunun rasyonel bir cevabı yok.
  2: değişkendir. metalik balata daha uzun ömürlü ama daha az performanslıdır; organik balata daha iyi tutar ama daha çabuk biter. çabuk kavramı bile değişkendir. DH yapıyorsan çok çabuktur, sürekli asfaltta sürüyor ve az fren kullanıyorsan azdır.
  fiyatını google dan aratırsan kolayca bulursun.
  her kalipere modele göre bir çift veya iki çift takılır.
  3: kendin kolayca halledebilirsin
  4: bütçe meselesi.....
   
 5. Özer Koç

  Özer Koç Kıdemli Üye

  Kayıt:
  9 Nisan 2014
  Mesajlar:
  268
  Beğeniler:
  101
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Özer Koç
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Cevap 1: Hidrolik disk frenli 2. el bisiklet alınır da alınmaz da. Bu tamamen kullanan arkadaşın, kullanma süresi, bakıma verdiği öneme ve düzgün kullanımına bağlıdır. Ama v fren ikinci el daha az sorunlu çıkabilir. Çünkü v fren basit bir sistem hd ye göre. Hd'nin bakımı kendi başına yapılamayabilirken v fren yapılabilir.
  Cevap 2: Balata değişim süresi sizin kullanmanıza göre ve balatanın tipine (Resin yani organik ve metal balata) göre değişiklik gösterir. 2500-5000 km arasında değişiyor diye biliyorum. Yanlışım varsa düzeltin. Tıpkı papuç gibi bir öne ve arkaya ikişer tane balata konur.
  Cevap 3: Rotor çarpma, düşme vs. durumlarda yamulabiliyor veya jant tam takılamıyor. Bu gibi durumlarda rotor sürtmesi oluyor. Rotor yamulması halinde yenisi alınmalıdır.
  Cevap 4: 404 not found :)