Hibrit bisiklet yardım

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Ben yol bisikleti için amortisör kullanılmasından veya disk fren kullanılmasından bahsetmedim. Genel olarak amortisör ve disk fren gereksiz diyenlerin düşüncesini eleştirdim. Olay bundan ibaret...

Scudo
Tepki
17
hazır maşadan,amortisörden konu açılmışken karbon maşaların konforu hakkında bilgi verebilir misiniz? karbon maşalar amortisörlüler kadar konforlu olabilirler mi.teşekkürler!

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@ugurkavcakar

Karbon maşa kullanıyorum ve çok başarılı. Çok yumuşak bir kullanım sağlıyor. Ama amortisörün görevi daha farklı. İkisi birbirinin tam olarak eşdeğeri değil. Amortisörü yoldaki hafif titreşimleri emmek için kullanıyorsanız karbon maşa da bu görevi görür. Ama daha büyük engelleri amortisör gibi sönümlemez.

• Beğen
Tepkiler: ugurkavcakar

İbrahim Yurtseven

Forum Demirbaşı
Tepki
1.370
İsim
İbrahim YURTSEVEN
Bisiklet
Specialized
Çağrı merhaba. Soruna karşılık çok cevap ve öneri var. Ben aradaki soru ve önerilere göre değil ilk soruna göre birşeyler yazayım. Tur bisikleti (Hybrit)istiyorsun doğrumu. Doğru.
Yani şehirler arası yollarda kullanacaksın. Örneğin Aydın dan çıktın, Afyon'a veya Çanakkaleye gidiyorsun, kaç kilometre toprak yolda gideceksin.?? Hadi afyona vardın dağda bir göl veya şelaleyi görmek istedin en fazla asfalt yoldan belki 10-15 km toprak yol olur. O da sürülü tarla değilya.:) yani 500 veya 1000 km.'lik bir turda kaç km. toprak yol olcaktır. Amortisörün ve 26 jant geniş lastiklerin yüzlerce km. hamallığını yapmak mantıklı değil. Binlerce km.lik tecrübeyle sabittir. TREK FX 7.0, 7.1, 7.2, 7.3 bunların üzeri yanılmıyorsam karbon maşadır. Tur için tavsiye etmem. Ama tur bisikleti dersen bunlardan biri veya başka markaların eş değerleri olmalı bence. Şimdiden hayırlı olsun. Ha unutmadan forumda yaptığım turlardan ikisi mevcut (birinde AYDIN'da var) bilgi amaçlı incelemeni tavsiye ederim. Sağlıkla kal.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Amortisör olayının çok fazla abartıldığını düşünüyorum. Tur bisikleti için amortisörün kesinlikle bisikletten soğutucu bir etken olacağını düşünmüyorum. Aldığı bisikletin ön amortisörü olduğu için bisiklet sporundan soğuyan adam zaten bisikleti spor için değil anlık heves için almış demektir. Kitlenebilir amortisör tur bisikletine hiç bir eksi değer katmayacaktır. Düzgün yolda hız yapmak için amortisörü kitlersiniz, bozuk yoldaysa konfor için açarsınız. Yeri geldimi tur bisikletine yüklenen ağırlıkla amortisörün yaratacağı ağırlık karşılaştırıldığında bu yöndende sorun olmayacağı ortada. Amaç sadece hız ve hafiflikse tur bisikleti değil yol bisikleti tercih edilmeli diye düşünüyorum. Scott sportster 40 bisikletimle hergün hemen hemen 40 km kadar yol yapıyorum ve hiç bir sıkıntı yaşamadım. Tabiki gidin bu bisikleti alın demiyorum elbet ki buna eşdeğer daha uygun fiyatlı bisikletler vardır onlarada bakabilirsiniz. Bana göre trek, giant, scott hepsi aynı scottu tercih etmemin sebebi bu markaya duyduğum sempatiden ileri geliyor.

Murat Ceyhan

Aktif Üye
Tepki
31
ben de aynı düşüncedeyim bu yaz almak istiyorum.MTB sürmek yetti artık :D
scott sportster 40 veya merida crossway serisinden kilitlemeli maşalı bir model düşünün bence.
Bütçeniz el vermiyorsa 28" jant kron tourerler da idare edebilir. Mesela ben o kadar para çıkaramazsam kron aklımda olacak.

Çalınma olayından ben de korkuyorum onun için şehir içinde bir yere bırakmam kilitlemem gerektiğinde eski MTBmi sürmeye devam edicem slick lastik takıp.
Eğer çok uzun turlar v.s. düşünmüyorsanız çok da uçmanıza gerek yok bence. O kadar para verip sadece şehir içinde kısa mesafelere sürmek pek mantıklı değil

GoMMeS

Daimi Üye
Tepki
143
Bisiklet
Salcano
çağrı bey hangi bisiklette karar kıldınız acaba?

Çağrı Cantürk

Aktif Üye
Tepki
12
Bisiklet
Giant
sedona 341 almıştım ama arkadaş ortramım beni dağa sürükledi ve şu an o bisiklet satılık. Sedona ile İzmir'e kadar gittim hiç bir problem yaşamadım ama herkesin dediği gibi disk fren ve amortisörlü maşa çok da bir işime yaramadı bu yolda. Arkadaşlarla bu bisikletle araziye girsem beni sapasağlam çıkarırdı bunu biliyorum çünkü bu yollara bir arkadaşım amortisörsüz bir tur biskletiyle girdi ve hiç bir problem yaşamadı ama ben bu bisiklete kıyamadım ve kendime rahat olmak için bir mtb topladım. Şimdi mtb ile çok iyi geçiniyoruz eğer sedona 341 satılırsa uygun bir ikinci el yol alabilirim.