Hibrid bisiklet seçimi

hangi hibrid/tur bisikleti?

• Scott Sportster serisi

• Scott SUB serisi

• Corratec X-Trail Cross serisi

• Corratec Shape serisi

• Cannondale Bad Boy serisi

• Trek Fx serisi

• Trek Soho serisi

• Trek SU serisi

• Trek 7500

• MTB al, slick lastik tak

• Toplam katılım
    179

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
Dördüncü fotoğraftaki toprak çok gevşek ve yumuşaksa amortisörsüz olmaktan değilde 32-37 C gibi ince ve-veya dişsiz lastik kullanma nedeni ile zor ilerlersiniz . Diğer fotoğraflarda 10-15km/s gibi hızlarda keyfiniz kaçmadan gidersiniz.
Sizin fotoğralarda yok ama iri taşlı bir asfalt çeşidi var ki (link) biraz hızlanınca titreşim rahatsız edici boyutlarda oluyor. Bu tip asfalt her yerde yok neyseki . Bu yollarda titreşimi azaltan elcik, "selle İ. srl 135" gibi karbon materyal de kullanılmış sele oldukça etkili.
Birde şuna dikkat çekeyim forumdaki tur gezi fotoğraflarının olduğu başlık altındakilere benzer gruplara katılıp gezmeyi düşünüyorsanız herkezin bisikleti geniş lastikli amortisörlü ince lastik düz maşalı bir modelle kendinizi garip hissedebilirsiniz. Forumdaki arkadaşların büyük bölümü dağ bisikletini tercih ediyor. yol bisikletinede geçenler de var. Benim kullanım alanıma "hibrit" bisikletler uygun düşüyor. İzmirdeki bisikletçilerin gezi yazılarını takip ediyorum 1-2 hafta sonrada tek başıma aynı rotaları geçiyorum. keşke dağ bisikleti olsaydı dediğim pek olmadı.
( (link) bu rotanın vericilerin-antenlerin olduğu yerin çıkış başlangıcında bir bölümü var dere yatağı zemini gibi iri , şekilsiz , gevşek taşlardan oluşmuştu ve geri döndüm ancak verdiğim linkte yolun o bölümünün fotoğrafı yok ne kadar daha o şekilde devam ediyor merak ediyorum aslında! )

• Beğen
Tepkiler: dantelk
Scudo
Tepki
3
Arkadaşlar sitede uzun süreden beri varım ama çok faal değilim ve cahiliyetimi mazur görün.Hibrid bisikletin nasıl işlediğini bilmemekteyim.Hibrid bisiklet hk. bilgilendirme yapabilirseniz sevinirim.(Hibrid Bisiklet Nedir ? Nasıl çalışır ? ... vb.)

laciverti

Forum Demirbaşı
Tepki
587
Bisiklet
Cannondale
Kadro açıları , tekerleri ve sağlamlığı dağ ile yol arasında bulunan bisikletler.
Hem araziye çıkabileyim hem asfaltta kullanabileyim, dağ bisikleti kadar hantal görünüşlü ve kalın tekerli olmasın ama yol bisikleti kadar da narin ve ince tekerli olmasın deyince HİBRİD ler ortaya çıkıyor.
Bunların "dağ" a yakın ve "yol" a yakın modelleri var.

Şimdilerde elektrik enerjisi ile takviyeli bisikletlere de hibrid dense de bu kullanım yanlış.

Dostlukla.

Mustafa Ozler

Daimi Üye
Tepki
198
Dağ bisikleti ile şehir bisikleti (yol bisikleti kesinlikle değil) arasında açıları bulunan bisikletlerdir. Yol bisikleti posture olarak çok farklı. Hibrid bisikletlerin kullanım amacı araziye çıkmak değil, bozuk, toprak, engebeli yollarda rahatça yol alabilmektir. Hibridlerin sağlamlık olarak dağ bisikletlerinden farkı yoktur yanlızca irilikleri nedeniyle zemindeki hareketlere olan response'unuz aşırı düşer.

Tercihen Kilitli Süspansiyonlu, genellikle 28" tekerleri olan, düz gidonlu, treking jant çemberi ve slick değil kenarları dişli ortası düz lastikleri olan, vites için de dağ bisikleti komponentleri kullanan bisikletler diye genel bir tanım var.

• Beğen
Tepkiler: FatihDokmeci

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
Aşağıdaki linkte en yenilerden bir tanesi var.
(link)

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
Yukardaki foto küçük...Bu daha büyüğü...
http://img88.imageshack.us/img88/5862/710pxhybridbicycle1.jpg

lordarren

Üye
Tepki
12
Merhaba,

Tavsiye edebileceğim güzel bir bisiklet var: Giant x-sport serisi
HTML:
http://www.kackarbisiklet.com/tr/kategori.asp?catID=1&subcatID=3
veya
HTML:
http://www.erdoganlarbisiklet.com/store/index.php?cPath=24_198
Şu aralar %20 indirim var ve fiyat/performans oranı oldukça iyi.

Hem amortisörlü, hem 28 inch, hem de oldukça iyi komponentlere sahipler.

Ben bir ay kadar önce x-sport 2 disk modelini aldım ve oldukça memnunum.

• Beğen
Tepkiler: dantelk

dantelk

Üye
Tepki
28
@lordarren

Teşekkürler, gönderdiğiniz bisiklet serisi gerçekten başarılı. Ancak maalesef, yılbaşına kadar satışta yok.. :( Kaçkar'da hiç bisiklet kalmamış.

Jet Bey, detaylı gönderiminiz için ayrıca teşekkür ederim! :)

Ayrıca, Sedona 311'in hybrid bir bisiklet olmadığını da sizlerin sayesinde öğrendim.

dantelk

Üye
Tepki
28
"Jet" Bey yazmışım; bu kadar da eşeklik olmaz :) kusuruma bakmayın.

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
Hiç sorun değil , yine de gösterdiğiniz hassasiyete teşekkür ederim

lordarren

Üye
Tepki
12
@dantelk

Ben Erdoğanlar Bisikletten aldım. Kaçkar'da boyuma göre kalmamıştı.

Ne alırsanız alın güzel günlerde kullanın.

hknbykl

Daimi Üye
Tepki
269
Konu açılalı baya olmuş ama siz hala canlı tutuyorsunuz ben de 1.5 sene aradan sonra P1' rime yeniden kavuştum.(Jef bey sizin dediğiniz karagölden Bornova kurudere üzeri parkuru da gerçekleştirdik bu pazar çok güzel yerler miş ama nerdeyse donuyorduk.)Oylamadan da görüldüğü gibi P lerin güzelliği bir başka...:)

hknbykl

Daimi Üye
Tepki
269
Uzun turlara çıkacaksanız hibrid (sportsterP2) ama fazla uzun tur yapmıcam bazen de dağlarda inip çıkacam diyorsanız mtb (scale)... Bu biraz yaşla kanın kaynamasıyla da ilgili...Hibridlerle de çoğu yere gidilir ama inerken uzun süspansiyonlar kadar hızlı inilemez...Yaş kemale erdikçe hibride doğru gidiliyor gibi....Ama bende üçü de var sadece hardtaili fulle çevirmek kaldı...Hepsinin zevki başka...

five

Part time turcu
Tepki
3.958
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba,

Artık bu ankette Giant X-Sport'unda yer alması gerekiyor. Hibritlere ilgi gösterenler için çok iyi bir alternatif çünkü.

Yaşın kemale ermesi konusuna da sonuna kadar katııyorum. :)

Selamlar.

five

• Beğen

iCg

Aktif Üye
Tepki
33
Ben 28 yaşındayım ve hibrit bisiklet kullanıyorum, soy ismim de genç :)

Hibrit bisikletlerin toprak yollardaki kullanımıyla ilgili bazı arkadaşların kafaları ilk başlarda herkesde olacağı üzere karışık olduğu için kendi kullanımımla ilgili tecrübelerimi aktarmak isterim. Başka bir konuyada bunları yazmıştım.

Kullandığım bisiklet P2.

Hibritlerde bulunan amortisörlerin amacının ne olduğunu ben çözebilmiş değilim. Zaten şehir içerinde kilitlediğim amortisörümü toprak yolarda açsam bile varlığını hissetmiyorum. Yani 4. sayfada dantelk in fotoğraflarını verdiği yollarda bu bisklette bulunan amortisörü sonuna kadar yumuşatmama rağmen; 25 km hızlarda, hafif çukurlarda varlığını hissetmiyorum. Bu yollar dışında zaten ben bisiklet sürmediğim için Mtb ler ile kıyaslama yapmaya gerek bile duymuyorum ki Hibrit almayı düşünen herkes zaten atlayıp zıplamayı sevmediği için bu biskletler üzerinde duruyordur.

P2 nin şehir içi ve toprak yol performansı çok iyi olmasına rağmen keşke diyorum SuB 20 alsaymışım. Üzerinde yol maşası bulunan bu bisklete P2 de bulunan lastiği takabilirsiniz. 2.0 kg amortisör yükünü de atmış olursunuz. Hatta SuP serisinin en ucuz 28" olanını alıp üzerindeki donanımı XT/Deore karışımı ile değiştirirseniz (Buna imkan veren satış mağazaları mevcut; üzerindeki donanımı söküyorlar ve parçaları sıfır fiyatına sizden satın alıyorlar) çok çok daha ucuza sub 10 unuz olur.

Kaldıkı ben şuan P2 deki amortisörü söküp yolmaşası bile takmayı düşünüyorum ama hiç bir yerde uygun maşa bulamadım. Alın size başka bir sorun; 28" amortisör/maşa kıtlığı. Birde alacağınız bisiklette hidrolikle ilgili bir şey olmasın. Kafanız rahat olur. Daha bisikleti alalı 3 ay olmadı sağ fren kolundan yağ sızıyor evt gerçekten iyi duruş sağlıyor ama bence P2 ye gereksiz.

• Beğen

FatihDokmeci

Aktif Üye
Tepki
144
Bisiklet
Giant
@iCg

Merhaba GEnç kardeşim,

Ben amatör "adayı" bisiklet kullanıcısıyım...Bu sitede çok üstad var,gerçi sadece yazılarını okuyabildik daha tanışma fırsatı olmadı,belki işin doğrusunu daha iyi bilirlerdir ama mevcut tecrüblerimi ben de aktarayım.

Bir süre mtb kullandıktan sonra tur hevesi başladı,birkaç tane yaptık, 500-600 km civarı,biraz eğlence maksatlı,gezelim görelim tarzı,performansa yönelik değil.
5-6 günlük turlarda mtb yoruyor, five arkadaşım hibrid alınca ben de niyeti bozdum...
Şehir içi için ön amortisör gereksiz olabilir ama turlarda çok yerde düzgün yol yok,çukur mukur,rampası var ,zangır zangır inişi var, toplam ağırlık bisiklet + kendim + eşya 140kg gelince amortisörün işe yaradığını düşünüyorum...

Sadece asfalt ve şehir içinde kullanılacaksa amortisörsüz sabit kadro daha iyi olabilir....Bu kapsamda da çok güzel aletler var..

Bu konuyu bu şekilde paylaşman çok hoşuma gitti, tecrübe edilmiş bir vaka var, genelde asfalt ve şehir içi kullanıcı arkdaşlar için iyi yol gösterir.

Teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: iCg ve five

FatihDokmeci

Aktif Üye
Tepki
144
Bisiklet
Giant
@five

Merhaba,
Hepsi güzel...Kimde ne varsa iyi günlerde kullansın,hakkını versin :)

+ Xsport iyi bir alternatif.
+ Düz maşalarda Specialized Sirrus da iyi bir seçenek olabilir.

five

Part time turcu
Tepki
3.958
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@hknbykl

Oylamada Giant'lar yok ki. :) Olsa 2 tane oy hazır zaten. :)

Şaka bir yana, bu konu daha çok mesaj kaldırır.

Ben de P1'e aşık olmuştum X-Sport 0 'dan önce. Ondan önce de Corrateck x-trail... Sportster Limtied hep aklımdaydı, şimdi de Giant X-roam 0 var. Hepsi çok güzel.

Sonuçta hibritlerin bir misyonu var ve bunu uzun turlarda (özellikle kaymak asfalt olmayan, inişli yokuşlu, hatta ara ara stabilize yollarda) daha iyi anlıyorsunuz. En azında ben, bir turu Bianchi 26" amortisörsüzle bir turu da Giant x-Sport'la yapınca farkı çok daha iyi hissettim. Sayın iCg'nin tespitlerine bu sebeple pek katılamıyorum. Hibritlerdeki (kilitli) amortisörün de, hidrolik disklerin de faydasını bizzat yaşayarak öğrendim. Hatta gezi yazılarımda da özellikle belirttim.

Fatih'in dediği gibi, kimde ne varsa iyi günlerde ve kazasız kullansın. Hakkını versin. (Yani binlerce €'luk makinalar yatmasın :) )

Herkese kazasız ve keyifli turlar

five

iCg

Aktif Üye
Tepki
33
Fatih bey ve five haklısınız. Bisikletin kullanımı kişisel bir mesele olduğu için kullanım tarzlarına göre ihtiyaçların belirlenmesi gerekiyor ki tecrübelere dayanılarak bisiket seçimini hibrit yönünde yapmış insanlar bile farklı kullanım alışkanlıkarından ötürü yorumları da değişebiliyor.

Ben de amotör bir bisiklet kullanıcısı olarak sizlerden (hibrit bisiklet kullananlardan) edindiğim tecrübelerle bu biskleti aldım. Ancak hiç bir zaman MTB lerin gittiği zor arazilerde gitmek zorunda kalmadığımdan ya da ağır yük taşımadığımdan amortisörlerin Hibrit biskletlere fazla olduğu yönünde fikir belirttim. :)

Hibrit biskletlerle bu tarz yollara giriliyorsa yada girilme ihtimali varsa amortisörün konfor için gerekli olacağını düşünüyordum. İleride eminim sizin yaşladığınız tecrübelerle karşılaştığımda bu konudaki fikrimi güncellemem gerekecek. :)

Aşağıdaki yorumum sanırım daha net olmuş. İlgilenen arkadaşlar için yol gösterici olacaktır.

(link)

Sevgiyle kalın.

Mephamd

Üye
Tepki
41
Hibitlerle ilgili bütün konuları okudum sanırım. Ama kafam çorba şu anda. Düz maşa, amortisörlü maşa,kilitli maşa,maşa çok işe yaramıyor kısımları allak bullak etti kafamdaki herşeyi.
Hibrit mantıklı tamam da hangisi. Hatta Trek fx aranıyor diye konu bile açmıştım ama şimdi düşününce acaba diyorum.Trek bile kendi içinde fx 7.2 ile 7200 diye iki model yapmış biri amortisörlü biri amortisörsüz olmak üzere.
Bundan sonra sadece fiyat etkili olsun diyorum seçimimde ama onlar da birbirine çok yakın.Scottlar pahalı tamam ama fx 7.0 ile giant x-sport4 aynı fiyata neredeyse. Birinde amortisör yok,ömür boyu kadro garantisi var ama diğerinde kilitli amortisör+ daha iyi komponentler var.(giantta kadro garantisi ne kadar?)
Herşey kafa karıştırmaya çalışıyor gibi.
Uzun yol,100km, bozuk asfalt bazen de köy yolu kullanımı için.Kaymak asfalt çok az kullanılacak!
Sizce hangisi...