HG,İG nedir?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Cüneyt Y. tarafından paylaşıldı.

 1. Cüneyt Y.

  Cüneyt Y. Kıdemli Üye

  Kayıt:
  22 Ekim 2011
  Mesajlar:
  302
  Beğeniler:
  56
  Şehir:
  istanbul/ataşehir
  Seviye:
  Biliyorsunuz vites arayışındayım ve viteslerin zincir ile uyumluluğu mu ne varmış? sizce bunların arasındaki fark nedir söylermisiniz?Ve zincirimin hangisi olduğunu nerden anlarım?
   
  Barış TURAN bunu beğendi.
 2. Murat Çetinkale

  Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  15 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  578
  Beğeniler:
  328
  Şehir:
  Ankara/Batıkent
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Forumda iyi bir araştırırsanız, tüm cevapları bulursunuz kanaatindeyim.
   
 3. ilker çelikcan

  ilker çelikcan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  14 Eylül 2010
  Mesajlar:
  323
  Beğeniler:
  220
  Şehir:
  aydın / izmir
  Seviye:
  HB (Hyperglide)
  HG dediğimiz sistemin görevi zinciri ufak dişliden büyüğe geçirirken hızlı ve akıcı geçiş sağlamak. Shimano'nun HG ibaresi taşıyan arka kasetleri veya HG uyumlu piyasadaki diğer kasetlerin bazı dişlerine özel olarak sekil verilmiş.
  Arka kasetteki her bir çark 3'er bölgede diğerlerinden daha yassı ve ufak 2 tane daha dişe sahip. Bu dişler üzerinden zincir bir yüksek çarka daha çabuk ve kolay geçebiliyor.
  HG dişliler fazladan çaba gerektirmeden zincirin diğer dişliye hızlı ve doğrudan geçişini sağlar. HG dişliler vites değişim rampaları ve özel konturlu diş profillerine sahiptir.
  Özellikle vites küçültmede, kaymaksızın ve vites şoku yaşamaksızın, hızlı ve hassas vites değişimi sağlamak amacıyla zincir kontrolünü artırır.
  Sonuç hızlı ve kontrollü indeks vites değişimidir.

  IG (Interactive Glide)
  IG denilen teknoloji ise birbiriyle uyum içinde çalışan bir çekiş ve vites sistemidir. Yani IG sistemi kaset, zincir, ayna dişlileri, ön ve arka attırıcıları kapsıyor.
  IG sisteminde vites küçültme ve büyütmede, zincirin hem yukarı hem de aşağı hareketlerinde HG konforu sağlıyor. Bunun için IG kasetlerinde de HG'de olduğu gibi şekillendirmeler mevcut.
  Zincir bir alt dişliye inerken ve çıkarken olduğu gibi özel olarak sekil verilmiş dişlerin üzerinde yumuşakça kayıyor. IG olmadan zincir bir alt dişliye inmiyor düşüyor bu sayede vites geçirme işlemi ani ve kısa oluyor.
  IG sisteminin bir önemli yani da yukarıda da sadece arka kaset ve zincirle sınırlı olmaması. IG sistemindeki ayna dişlilerinde de SGX-II kodu altında aynı kasetlerde olduğu gibi oyuklar, çıkıntılar, özel şekiller var. Bunlar önde de zinciri bir üst dişliye atarken kolaylık sağlıyorlar.
  IG sisteminde dişler daha kalın ve arka vites attırıcının içindeki yay daha güçlü, bu nedenle zincir gerilimi daha yüksek.
  IG sisteminin HG sistemine kıyasla bazı dezavantajı vardır: IG dişlileri daha çabuk aşınıyorlar ve diğer sistemlerle uyumlu değiller. Bunun yanında IG HG'ye oranla biraz daha yavaş çalışan bir sistem. Shimano donanımlı gezi bisikletlerinde IG kullanılırken dağ bisikleti serilerinin hepsinde daha çabuk vites geçimi sağladığı için HG kullanılıyor.
  Shimano Acera ve Alivio gruplarında da IG ayna dişlileri kullanıyor. Örneğin bunların bir alt grubu Altus'ta IG uyumu bulunmuyor. Deore ve üstü gruplarda sadece HG teknolojisi kullanılıyor.
  Son olarak dikkat edilmesi gereken konu HG ve IG vites sistemlerinin uyumlu bir şekilde karıştırılmadan kullanılması. Aksi halde vites ayarlarında ve vites geçişlerinde sürekli sorunlar yaşanmaktadır. Bisikletlerimizin vites donanımlarında bu noktayı atlamamalı ve doğru seçimler yapmalıyız.

  kaynak : http://cyclingtr.com/blogs/bisiklet...siklet-zincirlerinde-hg-ve-ig-sistemleri.aspx
   
 4. #4
  Cüneyt Y.

  Cüneyt Y. Kıdemli Üye

  Kayıt:
  22 Ekim 2011
  Mesajlar:
  302
  Beğeniler:
  56
  Şehir:
  istanbul/ataşehir
  Seviye:
  teşekkür ederim. Bu arada benim arka dişliler Shimano tz-21 nasıl anlarım hg mi ig mi olduğunu
   
 5. ilker çelikcan

  ilker çelikcan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  14 Eylül 2010
  Mesajlar:
  323
  Beğeniler:
  220
  Şehir:
  aydın / izmir
  Seviye:
  Sizin tz-21 muhtemelen IG ya da HG değil.
   
 6. Talha Ateş

  Talha Ateş Forum Bağımlısı

  Yaş:
  47
  Kayıt:
  8 Haziran 2011
  Mesajlar:
  700
  Beğeniler:
  855
  Şehir:
  Isparta
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  Teşekkürler arkadaşlar konu tazelenmiş oldu bu arada.
   
  Cüneyt Y. bunu beğendi.
 7. #7
  Cüneyt Y.

  Cüneyt Y. Kıdemli Üye

  Kayıt:
  22 Ekim 2011
  Mesajlar:
  302
  Beğeniler:
  56
  Şehir:
  istanbul/ataşehir
  Seviye:
  biz teşekkür ederiz bunu orijinal vitesini değiştirecek biri mutla okumalı bence
   

İlginizi Çekebilir

GARMİN SABAH.jpg
Merhaba, Şu an aktif olarak kullandığım garmin 520 model bir bisiklet bilgisayarım var. Otomatik olarak stravaya kayıt atıyor. Hız yükseklik vs 3 aşağı 5 yukarı aynı. Lakin yakılan kaloride baya...
upload_2016-8-11_15-47-54.png
Merhaba, Power metrenin gerçekten ne işe yaradığını merak edenler için örnek bir senaryo hazırladım. Diyelim ki performans ölçümü yapan bir dükkan açtım. Bu dükkanda bazı ölçümler yaparak bana...
upload_2016-10-26_9-55-33.png
Emre Üçüncüoğlu geçen yılın Aralık ayında 2016 hedefleri başlığıyla bir konu açmıştı. 2016 hedefleri Kışa doğru yaklaştığımız bu günlerde, 2017 hedeflerimizi şimdiden belirleyip, buna göre plan...