Hey Seyahat!

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Umut SÜRÜCÜ tarafından paylaşıldı.

 1. Umut SÜRÜCÜ

  Umut SÜRÜCÜ Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2013
  Mesajlar:
  167
  Beğeniler:
  168
  Şehir:
  Bandırma
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  HEY SEYAHAT

  Yıl 1986
  Yol 1525 km
  Yaş 1


  Hatırlayamıyorum. Çok uzun zaman geçti. Daha yeni gelmiştim dünyaya ve ilk kez yaşıyordum “gitmeyi”. Bir yerden başka bir yere.


  Bir apartman dairesinde evdeki onca gürültü patırtıya rağmen sessiz sedasız yatıyorumdur yatağımda. Muhtemelen evde büyük bir karmaşa vardır. Koltuklar battaniyelerle sarılmış ve her bir köşesinden sımsıkı bağlanmış olmalılar. Cam eşyalar sağlam kutulara konulmadan önce gazetelere tek tek sarılmış. Her bir kutunun üzerinde içindeki malzemelerin hangi odaya ait oldukları yazılmıştır. Babam çaktırdığı sandıklara kitaplarını yerleştiriyordur ve eminim ne olur ne olmaz diye sandığı birkaç kere daha açıp içerisinden birkaç kitabı daha yanına alacaktır. Büyük eşyalar sökülmüş daha küçük parçalar haline getirilmiştir. İndirilen tabloların izleri hala duvarlardadır. Vazgeçilebilen, lazım olmayan eşyalar birilerine verilmek üzere bir kenara ayrılmıştır. Evdeki her şey toparlanmıştır. Zamanında kaybedildiği sanılan veya belki de hiç farkına bile varılmayan ufak tefek bir sürü eşya çıkacaktır oradan buradan. Yolda giyilecekler hariç kalanların hepsi bavullardadır eminim.


  Annem giydirmiştir beni. Babam her zaman en son toplanan televizyonu paketlemeye çalışıyordur. Üç beş genç çabucak yüklemişlerdir eşyaları kamyona. Zaten çok da eşyamız olmasa gerek o yıllarda. İki adet bilet götürecektir üçümüzü. Ne de olsa bir kucak adamım o zamanlar. Sessiz sedasız bir otogara varmışızdır. Muhtemelen rötarlı gelmiştir otobüsümüz. Koltuklarına sigara kokusu sinmiştir. Gürültülü bir motoru vardır, egzozundan kara dumanlar atıyordur etrafa. Muhtemelen memleketin en bozuk şehirlerarası yollarıdır üzerinde olduklarımız. Öyle böyle derken bitirmişizdir dramı. Memlekete varmışızdır. Babamın deyimiyle baba ocağına, bana sorarsan dede kucağına. Kendimi bildiğim zamanlarda farklı duygular beslemeye başlayacağım duygusal bir mekandır vardığımız yer. Eskiden daha çok eğlenceli, sonraları biraz sıkıcı gelen, bir zamanlar mecburiyet, son zamanlarda ise memnuniyet ve haz veren bir köy burası. Memleketin hangi köşesinde olursak olalım her yaz on günlüğüne de olsa hep gelmişizdir buraya.


  Bu ilk yolculuğu hatırlamıyorum ama daha bunun gibi birçoğunu yaşadım hayatım boyunca. Her seferinde neredeyse aynı şekilde başlayıp aynı şekilde bittiler. Anaokulunu yeni bitirip ilkokula başladığımda, babam önüme bir koliyi koyup, “doldur bakalım bütün eşyalarını bunun içine.” demişti. Yurdun başka bir köşesinde yeni evime tam alıştım derken apar topar başka bir yere gittim. İlk dostuma bir arabanın arka camından el salladığımda onbir yaşındaydım. İlk defa böyle bir acıya ağlıyordum.


  Ayrıldığım yerlerin bazılarında çocuksu bir aşk, bazılarında bir dost, bazılarında maceralarla dolu sokaklar bıraktım arkamda. İki hatırasının arasında bile koca koca dağlar, derin vadiler, koskoca denizler olan bir çocukluk yaşadım.

  Böyle tanıştım seyahatlerle. Böyle alıştım gitmelere ve gelmelere.

  Nefret ettim.

  **devam edecek.***
   
 2. Bilal K.

  Bilal K. Üye

  Kayıt:
  12 Aralık 2013
  Mesajlar:
  54
  Beğeniler:
  37
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  ben duygulandım yahu
   
 3. İhsan Tunçel

  İhsan Tunçel Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2013
  Mesajlar:
  68
  Beğeniler:
  39
  Şehir:
  İSTANBUL
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Memur çocuklarının çektiği çiledir bu. Her 1-2 senede bir başka okul başka arkadaşlıklar. Tam alışırsın tayin çıkıverir. Haydi bir daha tekrar.
   
 4. alp değer tanrıverdi

  alp değer tanrıverdi Kıdemli Üye

  Kayıt:
  11 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  378
  Beğeniler:
  270
  Şehir:
  adana
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Çok tanıdık geldi.
  Şu sıralar bir çok emniyet mensubu çocukları da böyle hikayeler biriktiriyor.
   
 5. alperK

  alperK Onursal Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2013
  Mesajlar:
  1.894
  Beğeniler:
  339
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  otogarlardan nefret ediyorum.
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-10-3_16-47-20.png
Sonbahardayız ve önümüz kış. Bisiklette gelişmek adına bu dönemde ne tür çalışmalar yapabiliriz? Birçok konu var ama bana göre en önemlisi aerobik dayanıklılığa yatırım yapmak. Bu antrenmanları...
upload_2017-2-6_11-22-43.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...
kays pwr.jpg
Yeni aldığım power meter'i bir kaç ativitede denedim şuan için verilerin yüksek olduğunu düşünüyorum, Bu 135kmlik dünki nabzımın %65'inde yaptığım rahat tempo turumdan değerler [ATTACH] Bu...