Herkes dağ bisikleti alıyor ama nerede kullanıyor?

Tepki
13
Arkadaşlar Türkiye'de dağ bisikletine binilecek bir arazi var mı? Görüşleriniz nedir? Ayrıca ben örnek vereyim size buyrun: (link) Bu adamın video çektiği gibi parkurlarımız var mı? Eğer varsa nerede, yazar mısınız?

Scudo

ramazanedis

Daimi Üye
Tepki
56
Bisiklet
Salcano
Böyle parkurlarda kullmanmıyoruz ama ben mesela sultanbeylide oturuyorum her hafta sonu ormanda kullanıyorum o yollara yol bisikletiyle girmenin imkanı yok

Tepki
13
Bozuk yollardan bahsediyor arkadaş demekki haklıymışım :D Şehirde kullanılıyor : O

horsepower

Forum Demirbaşı
Tepki
338
Bu ülke mtb kullanılmasının sebebi; toplumsal olarak bisiklete bakış açımızın yanlışlığı ve bilgi kirliliğinden ibarettir.Bunu çok rahat ifade edebilirim.Çoğumuzun ilk olarak kullandığı bisikletin aslında sözde bisiklet olması üzerinde bir shimano parça görünce ' Aaaaaa' dememiz gibi komik durumlardan ibarettir bence.Öyle ki avrupada genel olarak şehir tur bisikletleri ve yarış bisikletleri satılır, tabiki yanı sıra mtb satışı büyük oranda söz konusu ama şshirde veya yolda görmezsiniz çünkü mtbyi alan adam parkura gider arabasıyla döker kurtları geri gelir anlayış budur.Bence doğru olan da budur asfaltta mtbye binmek şehirde 4x4 araç kullan insanların konumundadır kanımca ki şehirde 4x4 araç kullanmak çok büyük bir çarpıklık ve saçmalıktır.Bilmem kimler bana katılır ama ben bu konuda baya eminim.

Ferhat Öz

Daimi Üye
Tepki
211
Bisiklet
Salcano
Bu Downhill parkuru.Türkiye deki downhillcilerin sayısı bir elin parmaklarını geçmez.Bu tarz parkur olduğunu düşünmüyorum.

• Beğen
Tepkiler: VolkanÖzcan
Tepki
41
şöyle düşünelim Türkiyede böyle parkurlar yok ancak arazi çok iniş yapılacak yerde.. ancak ne yapalım şimdi mtb asfalta uygun değil arabamızda yok o parkura gitmek için yol bisikleti alıp mtbyi sırtımızdamı götüreceğiz.. bi seçim yapmak gerekiyor ve ben dahil bi çok kişi mtb'yi tercih ediyor.. Öte yandan şu var mtb yola uygun hale getirilebiliyor ufak rötuşlarla ama bi yol bisikleti mtbye göre rötüşlanamıyor

N. Burak Önder

Daimi Üye
Tepki
240
Bisiklet
Scott
Belgradda cok güzel parkular var downhill parkuru bile var. O adamın cektiği videoları izliyorum öyle parkurlarla mtb az gelir.

• Beğen
Tepkiler: palabeyi

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@douach
Bu konuda cok yanildigina emin olabilirsin. Avrupa' da da sehirlerde pek cok mtb kullanan insan var. benim ogullarimin ikiside mtb kullanir okula, üniversiteye gitmeye. Kar yagdigi zaman en iyi aractir. Yazlik bisiklet kislik bisiklet diye ayri ayri bisiklet kullanilmaz. Tek farki, benimkiler yaz aylarinda, yani karsir aylarda lastikleri degistiriler.. Ama genellikle cogunluk ayni lastigi kullanir.
Yol bisikleti kullananlarin % 99 u dag bisikleti de kullanir. Hele arabayla parkura giden hic tanimiyorum.Sadece yarisa araba gidenler taniyorum. O da mesafenin uzakligi sebebiyle.
Aykut Subaşı' nin "... şehirde bile yollar mtb parkuru aratmıyor." tabiri cok dogru. Istanbul' un icinde bisiklet kullanan dag bisikletinden baska sey kullanmamali!
Ben sadece bulundugun yöre icin yaziyorum. Youtube! da "mtb Freiburg", "Downhill Freiburg" gibi tabirlerle arama yaparsaniz yüzlerce video bulursunuz. Hepsi benim oturdugum yörenin genclerinin, kulüplerinin videolaridir.
Alin size bu yasimda kendi videolerimdan birisi:

• Beğen
Tepkiler: akifberkant

Soner Kanar

Daimi Üye
Tepki
116
Bisiklet
Merida
Üstteki mesajı görmeden yazdım bu mesajı......Bu downhill bisikletler ile MTB ler arası çok fark var.....Mesale kardeş sen Yol bisikleti ile yada tur bisikleti ile yola çık....İnegölden çık Alanyurta dogru git oradan Yenişehir yap İznik,Yalakdere falan görürsün milletin neden MTB ye bindiğini....Mesela bende boyun fıtığı var ..Tam 4 disk te kayma var..Ön amortisörü olan bisiklet kullanmaya mecbur bırakıyor..Zaten boy kısa mecburen 26 janta yönelmek zorunda kalıyorum....Zaten İstanbulun yolları kevgir ben sana İstanbul içinden fotograflar yollarım şaşarsın....Düz maşa bisiklett çok agrıtıyor....Bir derdim sıkıntım olmasa bana birileri sorsa 28 jant Tur bisikleti tavsiye ederim... kullanmayıda çok isterim....

horsepower

Forum Demirbaşı
Tepki
338
-Ukalalık yapma niyetinde değildim kusuruma bakmayın böyle anlaşıldıysam, kendi düşüncemi ifade ettim hala da arkasındayım orası ayrı.Avrupada çeşitli ülke ve başkentlerde bulunma fırsatım oldu ve biraz da işim gereği gözlem yeteniğimin olduğunu düşünüyorum.Mtb şehirde kullanılmıyor hiç demiyorum ama genel olarak yol ve şehir bisikleti kullanılıyordu hatta mağazalarda single speed bisiklet bulmak bile mümkündü makul fiyatlara,Ciddi manada bicycle messenger gördüm ve bunlarda şehir yol karışımıydı.Bu kadar görseli yorumlamaya çalışırken aslında ülkemizdeki durumun , bir bilgi kirliliği ve çarpıklık olduğuna kanaat getirdim. Asfaltta binen bir insanın neden yolla gereksiz sürtünme kuvveti içinde olan bir lastik kullandığını ve 26 jantın verim bakımından yetersiz kaldığını da farkına varmış oldum.
-Ama şunu sölemek isterimki ben demiyorum türkiyede yol bisikleti kullansınlar''mtb nedir canım'' kesinlikle yollarımız yamalı bohça durumunda 1.75 lastikle bile yoldaki delikler çukurlar veya dengesizlikler yüzünden düşme riski yaşadığımızı düşünürsek 1.10 -1.20 bir yol lastiği ile seyhat etmek antrenman yapmak gerçekten çok zor.
-Bu analizin sonucunda kendi açımdan amartisörün varlığının hiç bir artı sağlamadığını düşünürsek(bisikletten kendi beklentim).Rota bize cyclocross diye bir bisikletin varlığını gösteriyor ki bence türkiye yolları için tercih edilebilecek en mantıklı bisiklet türüdür.
Tabiki bu benim düşüncem ve benim bisikletten ve performansından beklentimdir.

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Biraz tercih ile alakalı. Yol bisikletinde karar kılarken özellikle araştırdım. Genelde İskoçya tarafından yol bisikleti kullanıcıları oldukça fazlaydı. Sürekli bozuk yollarda kullanıyorlar yol bisikletlerini. Şikayet etmiyorlardı. Şimdi bende bazen şehiriçinde yol bisikleti kullanıyorum. Yoldaki her detaya dikkat etmek sinir bozucu oluyor. Aslında tek derdim jant setinin sağlığı. Nekadar fazla ömrü olursa okadar masrafsız olacak.

Tabii bunların hiçbirisi şehir içinde mtb kullanmak için bahane değil. Hadi olsun olsun hybrid olsun. :)

• Beğen
Tepkiler: Berke Şahan

Bisikletgazetesi

Daimi Üye
Tepki
121
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
o parkurda yol bisikletiylede gezilir :) ama bizim buralarda mtb ile bile zor

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
parkur yapmak zor diil aslında da ... 55. saniyede soldan çıkan adamı bulabilir miyiz bilemiyorum =)

alierkanimrek

Forum Demirbaşı
Tepki
339
Bisiklet
Carraro
Ülkemizdeki bisiklet kültürünü oluşturan yapı maalesef sezonluk kullanım için üretim yapan bisiklet firmaları ve müşteri profili de karne çocukları. Yetişkinler de bisikleti bu şekilde beyaz eşya dükkanlarında, AVM'lerde tanıyor. Zaten pek çok Anadolu şehrinde bilinçli bisiklet satıcısı muhtemelen yoktur veya arayıp bulmanız gerekir.

Bu nedenle çoğu kimsenin bisiklet türleri hakkında bilgisi bile yok, yarış bisikleti, normal bisiklet ve üç tekerlekli olarak üç sınıflandırma yapılıyor sadece.

Nereden biliyorsun derseniz öncelikle kendimden, ilk bisikletimi AVM'den sezonluk ürünlerden seçmiştim, sonra araştırıp öğrendikçe doğru düzgün bir şehir bisikletine binmem gerektiğini anladım ve öyle yaptım, bisiklete binmenin keyfini o zaman keşfettim. (Sonra o çalındı ve MTB'ye mecbur kaldım vs.uzun hikaye...)

Yani toplumun büyük kesimi için sorun tamamen eğitimsizlik ve bilinçsizlik.

Ancak bilinçli olarak MTB tercih eden azınlık için durum farklı. Kişi bisiklet türlerini tecrübe etmişse, neyin ne olduğunu biliyorsa ve şehirde MTB'ye binmekten keyif alıyorsa sorgulamak ve eleştirmek gereksiz.

• Beğen
Tepkiler: Atasoy ve palabeyi