Her forum ilanına yorum yapan forumdaş

Pawcraft

Daimi Üye
Tepki
520
aynı kişiden ben de mustaribim, defalarca da şikayette bulundum ama bir sonuç alamadım. Hatta artık sırf bu yüzden ilan açmıyorum ve aynı şekilde açmayanlar tanıyorum. Zaten burada olması olmaması çok mühim değil.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
aynı kişiden ben de mustaribim, defalarca da şikayette bulundum ama bir sonuç alamadım. Hatta artık sırf bu yüzden ilan açmıyorum ve aynı şekilde açmayanlar tanıyorum. Zaten burada olması olmaması çok mühim değil.
Ben de ilan açmıyorum bu yüzden, ama yapılan bir değerlendirmeyi yukarıdaki mesajlarda belirtildiği şekilde ifadelerle yorumlamayı da doğru bulmuyorum. Ben kendim öyle yorum yazmam gerçi ancak yorum yapan arkadaş kendisine sunulan hakkı kullanmış. Sonuçta burası ticari bir platform değil, forum.
Geçen bir bisiklet ilanı gördüm, benim 2018 başında piyasaya göre sattığım bisikleti -aynı yıl ve model ve hemen hemen aynı durumda- iki katından fazlaya fiyat koymuş. Dolar üzerinden benim sıfır aldığım zamanki fiyatın bile üzerinde. Özel mesaj attım, zor satarsınpiyasa bak bu şekilde diye. Ancak ben bu fiyatı istiyorum dedi. Peki dedim, altına yorum da yazmadım. ancak dolar üzerinden bile kar edecek şekilde fiyat konulduğunda böyle yıllarca kalacak ilanlarla buranın dolmasını da doğru bulmuyorum. Fiyatına güvenmeyen, yorumdan korkan buraya ilan açmasın bence. Bunun için yapılmış siteler var.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Veto8

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
@vetohan konuyu açan arkadaş sizinde gidip beğen butonuna tıkladığınız kişilerin mesajı üzerine rahatsızlığını dile getirmiş. Benim markette bir ilanım yok fakat bir şeyler arayayım derken her ilanın altına saldırı gibi yorum yapan taciz mesajları ilan sahibi olmadığım halde beni de rahatsız etti, her şeyden önce eski forum üyeleri daha iyi bilir ki bisikletforum üyelerinden beklenmeyecek bir davranış, birininde çıkıp ilanları kontrol edip altına böyle bir misyon belirleyip bu şekilde hareket etmesi kusura bakmayın herkese bir garip geliyor. Evet sizinde belirttiğiniz gibi istediğiniz fiyata istediğiniz ürünü verebilir hatta sayfada bir yerlerde hala dolaşıyordur, bir kaç sene önce açılmış bir başlık vardı oradan isterseniz ekipmanlarınızı ücretsiz verip birilerinin faydalanmasını sağlarsınız o tercih meselesi.
Farkında değilsiniz belki ama o ilanların altına yorum yapma kısmı ürün hakkında bilgi alma, soru sorma yeri olarak değil mi? Genelde pazarlık kısmı özel mesaj ile yapılıyor, ilanların altına mesaj atıp -sende çok istiyorsun kardeşim, çok pahalı ooo bu ne! Demek için açılmış haneler değil diye biliyorum.
@vetohan siz istediğiniz gibi utanmaya devam edebilirsiniz, evet söylediklerimin de arkasındayım. O kadar ilanı dolaşıp altına taciz mesajları yazan kişinin akıl sağlığının çok da yerinde olduğunu düşünmüyorum, kaldı ki sözlerim o mesajları taciz niteliğinde yazan kişi için..
Yorumların adı değerlendirmeler diye geçiyor. Hatta 5 üzerinden yıldız falan da verebiliyorsunuz. Yani sadece soru-cevap için yapılmış yerler değil.
Bence ürünler ve değerleri konusunda insanların fikirlerini paylaşabilmeleri çok sağlıklı bir şey. Ama görüyorum ki birçok kişi farklı düşünüyor. Önemli değil, herkes her konuya aynı şekilde bakmayacaktır, bu normal. Ama yine de bu kadar kişiyi rahatsız edenin ne olduğunu anlamış değilim. Kişisel mi algılanıyor acaba? O yüzden mi? Satılan ürüne pahalı dendiğinde, size kazıkçı, sahtekar falan denmiş olmuyor. Ürünün değerini farklı kişiler farklı değerlendirebilir.

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.914
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Arkadaşlar iftira atılıyorsa şikayet edersiniz. Ama aşırı kurnazlık içeren bir fiyat isteyene, biraz yavaş ol, denmesini haklı görüyorum.
Belki acil bu ürüne ihtiyacım var ve aklıma ilk önce foruma bakmak geldi, fiyat araştırması henüz yapamadım.

Ancak rahatsız olduğunuz değerlendirmeyi yapan şahıs kolaya kaçmış. @vetohan gibi sıfırı şu fiyat, ya da ikinci el piyasası bak bu fiyat gibi tamamlayıcı değerlendirme yapılmalı.
Burası bir forum ve kullanıcıların ilanlar hakkındaki görüşlerini bilmek beni memnun eder. İlla olumlu olmak zorunda değil ki eleştiriler. Eksik veya hatalı ise yönetime şikayet etmeli.

Gringo1903

Aktif Üye
Tepki
202
Bisiklet
Scott
Sanıyorum bu olumsuz yorum isyanı, en son ben bir arkadaşın igs50 ilanına yorum yaptıktan sonra ayyuka çıktı. Sadece onun ilanına yorum yapmış olmama rağmen beni hedef göstererek (anonim yorum yapmama rağmen adımı nasıl buldu bilmiyorum) "araştırdım biraz diğer yol bilgisayarlarına da olumsuz yorumlar yazmışsınız" tarzı bir yorumda bulunmuştu. Madem buradaki insanlar herşeyin fiyatını biliyor o zaman eğer haksız ise yapılan değerlendirmeyi de göz önünde bulundurmak zaten sinirlenecek bir durum olduğunu sanmıyorum. Başlık altında hakarete varan yorumlar bile yapılmış, üzücü.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.471
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu anonim yazan arkadaş KM saati alacak galiba bütün Km saatlerinin altına ücreti fazla yazıyor sevabına bir km saati hediye edin ilanları rahat bıraksın. Ben Garmin saatin altına yorum yapan arkadaş için bu yorumu yaptım ama daha öncesinde sizinde İgs50 altına yapılan yorumunuzu gördüm ilk etapta isminiz gözükürken sonradan Anonim e dönüştü. Bisiklet forumu kullanan bir insan internete az çok hakimdir diye düşünüyorum. Google a igs50 diye girince zaten direkt Aliexpress sitesine yönlendiriyor bizi. Burada çok uçuk fiyat farkları yok elbette ama bu işin ticaretini yapan arkadaşlara da biraz saygı duyulması kanaatindeyim. Benim aldığım bisikletin Türkiye satış fiyatı 14650 TL bisiklet bana 7500 TL ye gelmiş oldu şimdi bisikletimi 11000 den satışa çıkartsam kim bana buraya yazdığım satın alma fiyatını gösterip buna almışsın bu fiyata satamazsın diyebilir. Bu durumda bende Halep oradaysa arşın burada buyurun gidin oradan alın derim.

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.914
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
kim bana buraya yazdığım satın alma fiyatını gösterip buna almışsın bu fiyata satamazsın diyebilir. Bu durumda bende Halep oradaysa arşın burada buyurun gidin oradan alın derim.
Böylece verimli bir bilgilendirme süreci oluşur. Üslup ve saygı yerinde olduğu sürece bundan gocunmamak lazım.

• Beğen
Tepkiler: Yorgun

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@trainspotting35
Hocam zaten sizin bisikleti kaça aldığınızın bir önemi yok, hatta bedava bile almış olabilirsiniz. Önemli olan o anki sıfır ve ikinci el piyasa fiyatı. Söz gelimi siz bisikleti 11 değil de 16 bine satışa koyarsanız tabiki de gelip yorum yapsın insanlar. Burada yorumları eleştirip kişisel görüşe göre ifşa yapılırsa kimse yorum yazmaz o zaman.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.471
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Olay öyle değil aslında bisiklet örneği saçma oldu Türkiye de satışı olan bir ürün bisiklet ama arkadaşın sattığı ürün Aliexpress te mevcut mesela.

Onun altına sıfırı bu kadar vergisi ile bile daha ucuza geliyor saçma oluyor sanki bu işin ticaretini yapan arkadaşlar var. İnternet engin bir deniz araştırmadan almamak lazım suluk kafesi bakıyorum 3 gündür aynı kafes biryerde 85 tl, biryerde 112 tl şimdi 112 ye satan yere şurada 85 tl yazarmıyım yazmam.

Gringo1903

Aktif Üye
Tepki
202
Bisiklet
Scott
Bu anonim yazan arkadaş KM saati alacak galiba bütün Km saatlerinin altına ücreti fazla yazıyor sevabına bir km saati hediye edin ilanları rahat bıraksın. Ben Garmin saatin altına yorum yapan arkadaş için bu yorumu yaptım ama daha öncesinde sizinde İgs50 altına yapılan yorumunuzu gördüm ilk etapta isminiz gözükürken sonradan Anonim e dönüştü. Bisiklet forumu kullanan bir insan internete az çok hakimdir diye düşünüyorum. Google a igs50 diye girince zaten direkt Aliexpress sitesine yönlendiriyor bizi. Burada çok uçuk fiyat farkları yok elbette ama bu işin ticaretini yapan arkadaşlara da biraz saygı duyulması kanaatindeyim. Benim aldığım bisikletin Türkiye satış fiyatı 14650 TL bisiklet bana 7500 TL ye gelmiş oldu şimdi bisikletimi 11000 den satışa çıkartsam kim bana buraya yazdığım satın alma fiyatını gösterip buna almışsın bu fiyata satamazsın diyebilir. Bu durumda bende Halep oradaysa arşın burada buyurun gidin oradan alın derim.
Forumda kimin ticaret yaptığını bilmek zorunda değiliz ki, o zaman siz de yurt içinde resmi distribütörü olan ürünler için insanları yurt dışı alışverişe yönlendirmemelisiniz ve aynı saygıyı burada kira verip vergisini ödeyen esnafa da duymalısınız.

• Beğen
Tepkiler: anzolot ve Yorgun

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
İşin ticaretini yapan kişilerin forumu kullanmasına gerek yok bence. Bu konuda gayet popüler siteler var. Ben burayı sosyal bir platform olarak görüyorum ve market ilanlarında dükkan ilanları görmek istemem açıkçası.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.471
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Gringo1903 iki kat fiyat talep edenle 100 tl kar koyani ayni kefeye koymayın bence.

• Beğen
Tepkiler: Gökay Akçay

Devilsbutcher

Daimi Üye
Tepki
404
İsim
Tuncay
Bisiklet
Carraro
Ara ara markete bakıyorum. Hani uygun fiyatlı ihtiyacım olan bir şey çıkarsa diye. Bir ilan dışında hiç bir ilana yorum yazmadım. O yorumda da başkasının yorumuna mesaj olarak yazmışım. Hiç yorum yapmadığım için anonim yazılabileceğini bile bilmiyordum. Neyse o ilanda da fiyat bariz yüksekti ve fiyatın 350-400 TL olması yazmıştım.
A5C8C7BD-FC59-44F2-BDFB-F23CE0D29933.jpeg

Arkadaş fiyatının kendisine göre normal olduğunu yazmıştı. Gayet seviyeli olarak yazışma bitmişti. Fakat ilerleyen günlerde benim dediğim fiyat olan 350 TL ye satmış galiba.

0EC531A0-D251-447B-98FD-4DDF40A726B9.jpeg

Yani bazen gerçekten fiyat abartılıyor. Ticaretini yapan adam sıfır ürün ise şayet uğraşmak istemeyen, beklemek istemeyenlere 50-100 TL fazlasına satsın bir şey demiyorum. Ama ikinci elde özellikle fiyatlar abartılmasın.

not: anonim yazma olayı bence gereksizmiş ayrıca.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.471
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Devilsbutcher Bende tamamen bu dediğinizden bahsediyorum 50 TL-100 TL beklemek istemeyen için cazip fiyatlar. Ben şahsen çok acil ihtiyaç durumunda, yada beklemek istemediğim şeyleri Aliexpress te dahi olsa buradan alıyorum. Fiyat farkı çok uçuk olmayacak şekilde elbette.

• Beğen
Tepkiler: anzolot