Her 10 kişiden 3'ü bisikletini çaldırıyor!!!

Burak_Dingiloglu

Daimi Üye
Tepki
115
Bisiklet
Diğer
Neredeyse 10 kişiden 3-4'ü bisikletini çaldırıyor şu veya bu sebeple.(genellemeyi kendimce yaptım) Bu bisikletlerde Türkiye şartlarına göre pahalı bisikletler. Çalanlara ne kadar beddua edilsede gak guk densede bisikletler geri gelmiyor ,parada zor kazanılmıyor. Bunun hakkında federasyondan veya derneklerden ciddi bir şekilde devlete bu konu hakkında taslak gibisinden birşey verilip bunun hakkında birşeyler yapılması gerektiğini düşünüyorum. Çaldırdıktan sonra elinizden çok şey gelmiyor birkaç istisnai durum hariç. Hani "devletten yardım bekliyoruz" klişe lafı gibi devletten yardım beklenilmek durumuna geliniyor çünkü elinizden birşey gelmiyor. Bende çaldırdığım için evlat acısı gibi içinize oturuyor. Bu konu hakkında belli noktalarda olan kişilerin bisikletlileri örgütlemesi durumunda cezalar hakkında uyguluma yapılamaz mı? Yazık,günah giden bisikletler, insan ister istemez başına gelmesede (ki benim geldi) olabileceği ihtimali olacağından üzülüyor. Hani "bisikletini çaldıranlar ve mağdur olanlar" derneği gibi biryer açmak değilde uygulanacak cezaların ağırlaştırılması veya sonrasındaki prosedürlerin daha kolay olmasını amaçlamak gibi.

Ekleme : Tabii çaldırmanın iyi yanları yok mu? Var evet bisiklet mağazalarından daha çok bisiklet alınıp o mağazaların açık kalmasını sağlayabiliyoruz. Kemal Sunal'ın "camcı" filmi gibi . Camı kıranda yapanda kendisi. :)

Scudo

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Burak_Dingiloglu

Merhaba. Yahu adam kişinin evine giriyor. Evin sahibi içeride ailesiyle uyurken malına, canına kasıt ediyor. Ev sahibi müdahale eder de hırsızı yaralar veya daha kötüsünü yaparsa hırsız ev sahibinden davacı oluyor. Siz neden bahsediyorsunuz? Ayrıca bisiklet mağazalarına para kazandırmak ile çalınan bisikletler bileşeni sağlıklı bir cümle olmamış. Sanki bisiklet mağazaları çalıyor gibi olmuş. Cümlelerim şahsınıza değil. Lütfen beni yanlış anlamayın. Dilerim bu tip olaylar son bulur. Ancak pek olası görünmüyor.. Teşekkür ederim.

Burak_Dingiloglu

Daimi Üye
Tepki
115
Bisiklet
Diğer
@SerkanH

Neden bahsettiğinizi anladım da nefs-i müdafaa yapmayalım mı? "Buyur kardeşim,mallar senin olsun ama bize birşey yapma n'olur ?" mu diyelim,orasını anlamadım. Biraz hukuki boyut ve beni aşar. Ne ceza alacağımı düşünmeden hırsıza zarar veririm,kim olursa olsun aynısını yapar,sonrasını düşünmez yani. "Aman hırsızın kolunu incitirsem 3 ay hapis yatabilirim" düşünüp hareket ediyorsa o kişi dahidir,bunca hesaplamaları anında yapabiliyor demek ki.

İkinci dediğinize katılıyorum. Benim demek istediğim belki dernek başkanlarının bile bisikletleri çalınmıştır ama bu konu hakkında bir düzenleme vs. yapılmadığı için olan bisikletlerini çaldıran insanlara oluyor. Sonra 70 milyon nüfuslu ülkede çalıntı ilanı verip karış karış bisiklet arıyoruz. Böyle saçmalık olmaz.

• Beğen
Tepkiler: SerkanH

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Burak_Dingiloglu

Kesinlikle katılıyorum.. Ancak maalesef çeşitli örnekleri var. Sonuçlanana mahkeme yada dava edilmiş ev sahibi gibi şeyleri çok okudum gazetelerde..

invictustr

Daimi Üye
Tepki
95
Bisiklet
Bianchi
bisikete çip takılsa fena olmaz aslında gps ile çalışsa sürekli kadronun altında veya kadronun içine saklansa kaybolduğu zaman gps le direkt enselense çalan mahlukatlar güzel olurdu

• Beğen
Tepkiler: Rehavet

Burak_Dingiloglu

Daimi Üye
Tepki
115
Bisiklet
Diğer
@Eren Can Güldalı

Öyle bir sistem var ama bizim gsm merkezleri desteklemiyor. Hem bahsettiğiniz ürünü satın almak tantana,hemde kayıt ettirmek,daha pratik çözüm gerekiyor.

Rehavet

Daimi Üye
Tepki
102
androditen işyerindeki kameraları izleyebiliyosun. peki neden harita üzerinden takip edebileceğin bir sistem olmasın ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Rehavet

Cep telefonu ve tabletlerin takip edildiği bir sistem mevcut. Tabi bunu daha basit küçük cihazlara uyarlamak mümkün mü bilemiyorum.
(link)

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
iphone da takip programı var

bisikletin yanında olucak iphone

bisikleti çalanı iphone sayesinde bulacaksın

bisikleti çalan iphonuda bırakıp gidecek hali yok

yalnız söyle bir durum var iphone çok kolay satılan bir telefon

geçen sahılde adamın biri iphone 5s bulmuştu 100 liraya birine satıp gitti

düşünün 5 dakıka once bulduğu telefonu hiç tanımadığı birine verdı adam yedek parça olarak bıle kullanır.

nazmi bilmez

Forum Demirbaşı
Tepki
157
Geçen gün evin anahtarını unutmuştum. 3. kata babaanneme çıkıp evin anahtarını alacaktım. 3 kat bisikleti sırtımda taşıdım bizim apartmanımız olmasına rağmen. Ve bisikletimi banyoya koyuyorum akşamları. Gündüzleri de dükkanın içinde gözümün önünde.

• Beğen
Tepkiler: Rehavet

Rehavet

Daimi Üye
Tepki
102
@Erdal YILMAZ

bu sistemin kurulu olduğu bir telefon çalındığında hırsız pili ve kartı çıkardığında bulmak mümkün değil galiba

Rehavet

Daimi Üye
Tepki
102
ben şimdi kurdum ayarlardan gereken işlemleri yaptım haritada görünüyorum ayrıca pc üzerinden telefona müdahale etmek mümkün
işte böyle bişeyi bisiklet üzerinde yapmak ta mümkün gibi görünüyor
eski bir telefonu gözden çıkarıcaz :)