Hem evde hem dışarda ?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında bullshark tarafından paylaşıldı.

 1. bullshark

  bullshark Kıdemli Üye

  Kayıt:
  23 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  262
  Beğeniler:
  135
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  Hem evde kondüsyon bisikleti hemde dışarıda günlük olarak kullanılabilecek bir proje yapmam gerekiyor. Ayrıca kondüsyon bisikletine dönüştürmem gereken aparat bisiklete bağlı bir donanım olması gerekiyor. Kendim kullanmam için değil okul projesi. Fikirlerinizi bekliyorum. Saygılar...
   
 2. Ahmet Can Yakışır

  Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  8 Kasım 2008
  Mesajlar:
  734
  Beğeniler:
  1.022
  Şehir:
  Denizli
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  anladığım kadarıyla, istediğin zaman düz bir zeminde kondisyon bisikletine dönüştürülebilecek birşey yapmak istiyorsun. dönüştürürken de dışarıdan hiç bir aksesuar eklenmeyecek, tamamen üzerinde taşıdığı parçaları kullanacak.

  eğer bu şekilde ise, aklıma taslak diyebileceğim birkaç fikir geliyor:

  - kondisyon bisikletleri, bildiğim kadarıyla atalet momenti yüksek olan bir parçanın pedal ekseninde döndürülmesi esasına göre çalışır. aynı atalet momentini sağlayabilmek için, arka tekerlek ekseninden mümkün olduğunca uzak noktalara büyük ağırlıklar yerleştirmelisin. bu noktada kullanacağın ağırlıklar da, normalde bisiklet üzerinde belli bir görevi olan her türlü parça olabilir.

  - kadroyu tek parça olarak değil de eklemli olarak imal edersen, kondisyon bisikletine dönüştürme esnasında bazı kısımlarının sökülüp farklı yerlere takılarak zemine düzgünce oturan ayaklı bir yapı haline gelmesini sağlayabilirsin.

  - kondisyon bisikleti modundayken ihtiyacın olmayan parçaları söküp, arka tekerleğin jant tellerine iliştireceğin tutuculara monte edebilirsin. bu tutucular kondisyon bisikleti modundayken jant çemberine iyice yaklaştırılmış konumda olurlar ki, üzerlerine takılacak parçalar da merkezden uzaklıkları sayesinde en büyük atalet momentini sağlasın. yol moduna dönüştürürken de tutucuları jant telleri üzerinde kaydırarak göbeğe yaklaştırabilirsin.

  eğer bu fikirler aklına yatarsa, daha da geliştirebilmen için önerilerde bulunabilirim. şimdilik hoşçakal, kolay gelsin.
   
 3. #3
  bullshark

  bullshark Kıdemli Üye

  Kayıt:
  23 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  262
  Beğeniler:
  135
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  Teşekkür ederim bu fikirleriniz gayet güzel. sizin yazılarınızı okurken benimde aklıma bir fikir geldi bu atalet momentini sağlamak için güçlü mıknatıslarda kullanılabilinir.
  şimdi yapmam gereken o bisikleti salonda yere değmeden ve stabil tutmak :D tabiki bide gidonu bi mekanizmayla kitleyeceğim. bunu dahada geliştirebiliriz... Tekrar fikirlerinizi bekliyorum.
   

İlginizi Çekebilir

chris-froome-descending.jpg
[ATTACH] Profesyonel gibi inin Tekrar selamlar. Geçen hafta İngiltere'de yayınlanan Get into Road Cycling isimli dergiden "profesyonellerden tırmanma teknikleri" ile ilgili bir makale...
fatguysuffers.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....
5e5bb4d61700a7c23b5abfe47263a288.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....