Hedefe ulasmanin yolu

deutz

Forum Demirbaşı
Kayıt
4 Ağustos 2006
Mesaj
493
Tepki
296
Konfüçyus, bazı insanlara bir şey öğretmenin en iyi yolunun bunu örneklerle göstermek olduğunu biliyordu. Bu yüzden sınıfın tam karşısına geçti. Eline bir vazo aldı, tüm öğrencilerin görebileceği şekilde vazoyu havada tuttu. Diğer elinde bir elma vardı.

Öğrencilerin meraklı bakışları arasında, elmayı vazonun içinde bıraktıktan sonra, vazoyu yere koydu ve şöyle dedi:
"Elmayı vazodan çıkarmayı başaran öğrenci, elmayı yiyebilir."


Çocuklardan biri açıkmıştı, ilk o davrandı ve elini vazonun dar ağzından içeri soktu. Elmayı yakaladı, çıkarmaya çalışıyor ama başaramıyordu. "Elimi çıkaramıyorum!"


Konfüçyus,
"Elmayı sıkı sıkı tutmaktan vazgeçmediğin sürece, elini çıkarman mümkün olmayacaktır," dedi.


Çocuk elmayı elinden bırakmak istemiyordu; ama sonunda zorunlu olarak bıraktı. Elini vazodan çıkardığında, yüzünde şaşkınlık okunuyordu. Elmanın vazodan nasıl çıkarılabileceği konusunda sizin bir fikriniz var mı?


Konfüçyus, vazoyu yerden alıp ters çevirdi. Elma vazonun içinden yuvarlanıp avucunun içine düştü. Çocukların hepsi birden gülmeye başladı. Aslında o kadar basit bir şeydi ki bu! Konfüçyus, "Fakat bu, göründüğü kadar basit değil," dedi. Elmayı havada tutuyordu konuşurken.

"Bazen bir şeyi gerektiğinde bırakabilmek, zor bir iştir. Onu bırakabilmek de bir beceridir. Eğer bir şeyi zorla tuttuğunuzda, ulaşmak istediğiniz şeyi engellediğini görüyorsanız, o zaman onu özgür bırakmalısınız. Eğer yanlış bir şey yapıyorsanız, o zaman buna son vermelisiniz. Eğer kendinize ve başkalarına karşı dürüst davranmıyorsanız, bu hilekarlığı hemen durdurmalısınız. İşte, ancak o zaman hedefinize ulaşabilirsiniz."
 
Scudo

hulyaars

Forum Demirbaşı
Kayıt
20 Şubat 2007
Mesaj
464
Tepki
221
Şehir
Ankara
Elmayı vazoyu kırarakta çıkaracak öğrenciler vardır mutlaka içlerinde, hedeflerine ulaşmak için hayatta insanların yaptığı gibi:) Güzel bir paylaşım teşekkürler..
 

deutz

Forum Demirbaşı
Kayıt
4 Ağustos 2006
Mesaj
493
Tepki
296
@hu_handan


Benimde aklima gelen hassas bir konu bu,hatta mesajin basina yazip silmistim siz olsaydiniz bu uc durumdan hangilerini uygulardiniz diye...

Eliyle almaya calismak
Vazoyu ters cevirmek
Kirip almak

Iyi birsey mi kotu birsey mi bu kirip almak tartisilir.Buna tuttugunu koparmakta denilebilir,arsizlikta.Cok azimlisin,pes etmiyorsunda denilir,biraz insan ol :)D ) da...
Esasen ne denir bilemem ancak bazen basari ugruna,hedefler ugruna bircok degerleri yok ettigimiz kesin...
 

hulyaars

Forum Demirbaşı
Kayıt
20 Şubat 2007
Mesaj
464
Tepki
221
Şehir
Ankara
haklısınız hayata bakış açısına bağlı, yani hedefe giden yolmu mühim yoksa hedefi elde etmiş olmakmı.Sadece değerlerinden vazgeçmeden hedeflerine ulaşmaya çalışmak bencesi.
 
  • Beğen
Tepkiler: deutz
Yukarı Alt