Hazar Gölü'nün Gizemli Batık Şehri

Borntobewild

Aktif Üye
Tepki
681
Bisiklet
b'Twin
Çok az insanın bildiği antik şehirler, batık kentler ve tapınak merkezleri benim için gizemli birer dünya olmuştur. Gidilecek yolları önceden belli yerler gördüğümde sanki bir şeyleri kopyalıyormuşum hissine kapılıyorum. O yeri görme merakım neredeyse yok oluyor.

page_60-horza.jpg

Dünyanın ilk tapınak merkezi Göbeklitepe’yi gördüğümdeki heyecanımı hatırlıyorum. Yeryüzüne yabancı, esrarengiz bir çekiciliği vardı. Sanki çağlar öncesinden uzaylılar gelip inşa etmiş, sonra terk edip gitmişlerdi. Kim bilir belki bunların hepsi çocukluğumuzda yatan Indiana Jones hayranlığındandır. Belki de çok fazla Tenten okumamdan kaynaklanıyordur. İşte bunlar yüzünden arkeolog olmak istemişimdir hep sessiz ve derinden.

Dört yıldır Elazığ’da üniversite öğrencisiyim. Elazığ’ın monotonluğundan bir nebze olsun kurtulabilmek için Hazar Gölü’nü mesken tutmuşluğum vardır. Martı sesleriyle uyandığınız bu göl kıyısında söğüt ağaçlarının hışırtısı size huzur verir. Geceleri Hazar Baba dağından sizlere ışığını gönderen ay ışığı eşliğinde uykuya dalarsınız.

Göl kıyısından her geçtiğimde tepesi su yüzeyine çıkmış iki kalıntı görüyordum. Önceleri merakımı cezbetmeyen bu kalıntılara daha sonradan ilgi duymaya başladım. Meraklanmıştım. Acaba suyun altında neler gizliydi?

Skylife dergisinin 2009 tarihli Ocak sayısında bu batıktan bahsedildiğini görünce de sizlerle paylaşmak istedim. Umarım merakınızı giderebilir.

page_62.jpg

page_64.jpg

page_66.jpg

page_68.jpg

page_70.jpg

Kaynak
Skylife Dergisi – Ocak 2009 sayısı
THY Magazin ve Turizm Yayını

Yazı
(link)

Scudo

Atahan Eker

Daimi Üye
Tepki
461
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçtiğimiz ağustos ayında benim gibi fotoğrafçı olan bir arkadaşımla 20 gün Hazar Gölünde konaklayıp çevresindeki sayfiye yaşantısını belgeledik. Sabahın erken saatlerinden gece yarılarına kadar fotoğraf çektik. Hazar'ın bölgeye katkıları çok büyük. İzmir'li olarak doğuda biri sayfiye yaşantısının olduğunu duyduğumda çok şaşırmıştım. Bölgeye yakın olup hala gitmemiş olan varsa kesinlikle ziyaret etmeli. Ayrıca bisikletli kampçılar için de harika bir deneyim olacaktır. Çünkü 25-30 yıldır bölge halkı Hazar'ın çevresinde kamp kurarak dört ay tatil yapmaktadır. Hepsi çok güzel insanlar hemen hemen hepsiyle tanıştım sofralarında yemek yedim. Gidin görün, pişman olmazsınız.

Merak edenler için fotoğraf sergimiz İstanbul, İzmir ve Diyarbakırda olacak. Şimdilik sadece İstanbul sergisinin tarihi bellidir.

İstanbul sergisi 4 Mart Depo İstanbul ((link))
Diyarbakır sergisi -Nisan ayı içerisinde-
İzmir sergisi -Mayıs ayı içerisinde-

yazı için teşekkürler @Hakan Özcan

Ayrıca birşeyi söylemeden geçemeyeceğim. Hazar'da sivrice öğretmen evinde kaldık ve sık sık Elazığ merkeze gittik. Her gidişimde bisikletli gruplar gördüm. Ve birçok doğu iline nazaran çok temiz ve düzenli bir şehir olduğunu gözlemledim.

• Beğen
Tepkiler: muratturan2121

Borntobewild

Aktif Üye
Tepki
681
Bisiklet
b'Twin
Dört yıldır Elazığ'da üniversite okuyorum. Ne zaman şehir yaşantısından sıkılsak Hazar Gölü'ne gelir, kıyısına kamp atarız. Göl kıyısında bir çok kamp yeri, yazlık evler ve kahvehaneler vardır. Buraya gelip söğüt ağaçlarının altında kamp atmak, yaşlı dedelerimle kahvehanelerde eskilerden konuşmak bize huzur verir. Ne mutlu ki bu huzuru sizde tadabilmişsiniz.

Şurada da ufak bir göl kıyısı gezisi yatıyor. ((link))

Bu arada bende İzmirliyim. Evimde gezginlere ayırmış olduğum bir oda var. Otostopla , bisikletle ve ya sırt çantasıyla gezen tüm gezginleri evimde ağırlamaya çalışıyorum. Haberim olsaydı sizi Öğretmen Evinde bırakmazdım. Evimde misafir ederdim.

Fotoğraf serginizi merakla bekliyor olacağım. @Atahan Eker

Atahan Eker

Daimi Üye
Tepki
461
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Hakan Özcan Hazar gerçekten huzur veren bir yer. Plajköy'ün yerlileri ve çevre illerden gelen kampçılar(aileler) hayatımda görmediğim misafirperverliği gösterdiler. Eğer gitmediysen Gölün kuzeyinde Harzo Dayı'nın yeri var oraya gidip Harzo dayıyla muhabbet etmelisin. Gölün tarihiyle ilgili çok ilginç şeyler anlatıyor. Plajköy'de Arslan abiyle tanışmalısın. Hazar'da yaşadıklarım unutulacak şeyler değil iyiki gitmişim diyorum.

Bu arada link açılmadı.

• Beğen

Borntobewild

Aktif Üye
Tepki
681
Bisiklet
b'Twin
Daha iki yıl buradayım. Fırsat bulduğum ilk vakit Harzo Dayı ve Arslan Abi ile tanışacağım. Eğer tekrar buralara gelirseniz çay içmeye beklerim. @Atahan Eker

Sanırım link şu olsa gerek (link)

Atahan Eker

Daimi Üye
Tepki
461
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Hakan Özcan Siteni gezerken "halka tatlılar" başlıklı videonu gördüm. Plajköy'de tatlı yapan Nurettin abi var. Şerbetli tatlı sevmem ama her gün 8-10 tane halka tatlı yiyordum. Hazar'a dair özlediğim şeylerin başında gelir. Kesinlikle denemelisin. Ah ah nasıl canım çekti şimdi. _MG_6892.jpg

• Beğen
Tepkiler: Borntobewild

muratturan2121

Aktif Üye
Tepki
275
İsim
Murat Turan
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Hakan Özcan bu bahsettiğin yapı gölün Sivrice'ye yakın kısımlarında sanırım.Bende sürekli göle gidip yüzüyorum. ☺Son zamanlarda gölün insanların bilinçlenmesi ile daha temiz kaldığını gördüm.Yüzmesi de ayrı zevkli...Paylaşımın için teşekkürler ellerine sağlık.
@Atahan Eker çekmiş olduğunuz fotoğrafları bizimle paylaşma şansınız var mı? Teşekkürler.

Borntobewild

Aktif Üye
Tepki
681
Bisiklet
b'Twin
Aynen, batık şehir gölün Sivrice kısmına daha yakın. Şu son zamanlar göl çevresi biraz daha temiz tutuluyor. Sivrice Belediyesi bu konuya biraz emek veriyor sanırım. Yalnız haftasonu piknikçileri bu güzelim göl kenarını maalesef çöplüğe çevirip gidiyorlar. Umarım onada çözüm bukurlar.

• Beğen

muratturan2121

Aktif Üye
Tepki
275
İsim
Murat Turan
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Hakan Özcan
Hemşehrim Diyarbakır'ın yerlisi ve komşum Elazığlıların yerlisinden başka kirleten yok orayı. ☺ Dışarıdan gelenler oluyor çok bilinçliler suyun kirletilmemesi konusunda.Uyarıyoruz,şikayet ediyoruz ama bakalım artık. Bende karayollarının piknik alanına gidiyorum sürekli.

Atahan Eker

Daimi Üye
Tepki
461
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti

muratturan2121

Aktif Üye
Tepki
275
İsim
Murat Turan
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti

Atahan Eker

Daimi Üye
Tepki
461
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@muratturan2121 Teşekkür ederim. Buraya yüklediklerim sergilenenlerin yarısı kadar. Kotanızı yememek adına epey küçülterek yüklemeye çalıştım.

• Beğen