Hayvana saldırı ve insana, hayvana tehdit, ne yapabilirim?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bugün yaşadığım, sinirden elimin ayağımın bile tutmadığı bir olay hakkında size danışmak istiyorum. Polise başvurdum tutanak tutturduk, başka ne yapabiliriz?

Sokağımda beslediğim kedilere sürekli bir şeyler yapmaya çalışan 70 75 yaşında terbiyesiz, karaktersiz bir varlık var. Bu varlık bugün küçücük yavru kediye sopayla saldırdı, o sırada kız arkadaşım gördü ve "vuramazsın" diye bağırdı. Bu herif uzun bir konusmanın ardından küfürler etti, hem kedileri hem kız arkadaşımı tehdit etti. Böyle olunca ben girdim araya iki çift lafta ben ettim. Polis çağırdım ardından, polis tutanak tutturmanız lazım böyle bir şey yapamayız dedi. Tutanak tutturduk, adamı evinden aldırdık, şimdi onu ifade vermeye götürdüler. Bundan sonra davalık olacağımız belli, işimiz mahkemeye kadar varacaktır. Elimizde birsürü tanık var, tüm mahalle duydu kavgamızı. Size sorum başka ne yapabilirim? Nereye şikayet edebilirim? Bu durumu yaşayan varsa ve yardımcı olursa çok sevinirim.

Böyle karaktersizlerin hiçbir ceza almadan kurtulmasını hiç ama hiç istemiyorum. Zaten bundan sonra her şey daha da beter olacak, bir şeyler yapmaya çalışacaktır onlar ona eminim. Her şeyi kısaca anlattım, ağza alınmayacak küfürler etti bu varlık. Uzun bir tartışma oldu anlayacağınız.

Teşekkürler.

Bu arada polise tutanak verirken (Adamın tam ev adresini bilmiyoruz, adamı tanımayız etmeyiz, arka sokağımızda bir varlık sadece) adamın adı soyadı, tam adresi olmadan şikayetçi olunmayacağını söyledi. Böyle bir şey olabilir mi? Adamın evini her haltını biliyoruz. Yahu tanımak zorunda mıyız? Şikayetçiyiz işte adını soyadını öğrenmek sana düşsün. Ben diyorum gelin götürelim biliyoruz evini diye, adamlar diyor adamın tam adını öğrenmeden şikayetçi olamazsınız. Yani demem o ki biri size küfür ettiğinde, tehdit ettiğinde, saldırdığında veya yaraladığında ilk işiniz kişinin adını soyadını ve tam adresini öğrenmek olsun. Yoksa şikayetçi olamıyorsunuz malesef.

Ben de şöyle öğrendim, arkadaşa dedim öğrenebilir misin diye, o da sağolsun baktı her yere, hem evinin adresini vs öğrendi sokaktan bakıp, hem de torunundan adını soyadını öğrendi.

Scudo

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Yazıklar olsun böyle insan müsveddelerine, inşallah aklını başına toplamasına sebep olacak bir ders alır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Nerde oldu bu olay hangi şehir?
Adama hiç bir şey olmayacak siz sinir olup gerginliğiniz ile kalacaksınız üstüne üstlük oralardan geçerken tedirgin olacaksınız...

Kolayı var adam tutup bir güzel dövdüreceksiniz bir daha eline sopa alıp kediye vurmayı bırak o elini ayağını kullanamayacak.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Çetin ŞAHİNÖZ Hocam yaşı 75, bir gözü toprağa bakıyor, hala böyleyse bu yaşta artık bir değişim beklemiyorum ondan.

@a.f.k. Isparta'da. Vallahi sinir olmakta laf mı? 75 yaşındaki varlığı dövsem, oğluyla ben kanlı bıçaklı olacağız, benim gençliğim yanacak. Keşke onlar kadar kötü olabilsem, yapılacak çok şey var da malesef değilim. Okumanın kötülüğü de bu, onlar gibi cahil, sağa sola salya döken tiplerden olunca her şey daha kolay çözümleniyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ahmet Bilge Kaan AKIN

Olay bu kadar basit işte kötüye bu ülkede bişey olmuyor.
Hergün her yerde gözümüze sokuyorlar o serbest bırakıldı bu serbest bırakıldı.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@a.f.k.
Malesef, birileri ölmeden hiçbir şey yapmayan bir sistemimiz var. Ben en az 6 şahit bulabilirim şuan, korkmadan tanıklık edecek, yine de bir şey yapılamıyor. Saçmalık.

9magiko

Forum Bağımlısı
Tepki
606
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
@Ahmet Bilge Kaan AKIN Hocam polisler (en azından çoğunluğu) bu gibi olayları çabucak kapatmak için önünüze olmadık engeller çıkarabilir. Yok adı-soyadı lazım, TC kimlik nosu lazım. Şöyle bir evrak getir, vs. Elbette yaptıkları hoş değil ancak polis merkezinde 5 dakika oturursanız hak verirsiniz ne deliler, ne kopuklar geliyor. Onlar da bıkmış, hangi birine gideceklerini şaşırıyorlar.

Siz polisle işinizi halledemezseniz gidin direk savcılığa suç duyurusunda bulunun o şahıs hakkında. Ama ne olursa olsun alacağı 300-500 lira ceza. Hakaretten ceza alsa da muhtemelen ertelenir yani çok bir ceza almaz. Bu mahkeme işleri de en az 1-2 yıl sürer. Ancak bütün bunları göze alıp işi mahkemeye taşımanızda fayda var çünkü böylece en azından bir daha hakaret ya da hayvana işkence gibi bir suç işleyemez, işlerse de çok daha ağır ceza alır.

Herkesin aklından geçeni de tekrarlamaya gerek yok maalesef böyle tiplere verilecek ceza temiz bir dayak ama hem 75 yaşında bir insana böyle bir müdahale size yakışmaz, hem de haklı yerde haksız duruma düşersiniz. En acısı koskoca devletin savunmasız hayvanları, çocukları ve hatta kadınlarımızı koruyamaması. İşlerine gelen (cep dolduran) kanunlar 2 saatte hop torbaya atılıp meclisten geçerken, bu tip durumlarla ilgili kanunlar yıllarca bekletiliyor. Sonra biri 3. dünya ülkesi deyince de kızıyoruz.

Her ne olursa olsun adalete inanmaya, güvenmeye ve hak aramaya devam etmemiz gerekiyor.

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.303
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kedilere ne garezi var acaba?Civcivini kuşunu mu yemiş..Insan yavrusu neyse onlarda aynı.Adamın ruhsal sorunları olma olasılığı yüksek.Adli süreçte düzgün bir hakim ceza verebilir.Ceza paraya çevrilip 5 yıl ötelenir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ahmet Bilge Kaan AKIN Muhtemelen akli melekelerini yitirmiş ya da hiç o tür bişeylere sahip olamamış biridir. Daha da beter yavrulamıştır. Aman sinirlerinize hakim olun

ersinnsahin

Aktif Üye
Tepki
146
Haytap gibi kurumlar bu işlerin peşini bırakmıyor. Keşke video kaydınız olsaydı ozaman haytap kişinin ceza almasına kadar uğraşıyor. Birkaç ay önce dükkanına giren köpeği döven bir esnafın videosu dolaşmıştı nette. Haytap sayesinde zabıta esnafa ceza kesti.

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Rocketman

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@9magiko aynen hocam bu isin pesini birakmayacagim, bundan sonrasi mahkeme olacak zaten, kimse burada kabadayilik yapamaz. Ordaki ufacik yavrulardan ne istiyor olabilir bir insan. Çok insancil hem anneleri hem kendileri ki insancil olmasa bile kimse hicbir canliya zorbalik yapamaz. Diger dediklerinize de katiliyorum kesinlikle. Tesekkurler.
@cazci hocam ceza yesin de ne olursa olsun. Gözüm her zaman üzerinde zaten bunun. Garezinin nedeni kedilerin bahcesine tuvalet yapmasi. Tartismamizin nedeni bu. Kedilerin Kuma yaptigini anlatamadim adama. Umumi tuvalet ac diyorum onu da yapmiyor.

@Cem cm Aynen öyle, akli yerinde olan bir insanin, bir canliya hele ki yavru bir canliya, o kadar tatli yavrulara zarar vermesi normal olamaz.
4 tane siyah annecigin yavrusu, 2 tane beyaz annecigin yavrusu, 3 tane Cin adlı annenin, 3 tane Stuvard isimli annenin, 1 tane de Ninjamın yavrusu var sokagimda. O kadar buyudu yavrular, 1.5 2 aylik oldular. Bir iblis yüzünden ölmelerine asla göz yummayacagim.Hele o annecikler, hepsi en azindan 4 5 yaslarinda. Ispartanin sogugunda eksi 11 lerde hayatta kaldilar zar zor, ignelerle, karlarin icinde.
120219 dosyayı görüntüle 120220 dosyayı görüntüle 120221 dosyayı görüntüle 120223 dosyayı görüntüle 120224 dosyayı görüntüle

@ersinnsahin
Hocam video kaydi varsa yapiliyor. En az 6 sahidim var sokaktan kesin gelecek olan, bakalim ne olacak sonuc. Haytap a da yazdim. Simdi orman su islerine sikayette bulundum. Bimerden de ayni sekilde sikayette bulundum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
(link)

sizin olayın üstüne... ne kadar güzel bir ülkede yaşıyoruz dimi...
böyle insanların yetiştirdikleri çocuklar büyüyecek ve insan(!) olacak...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@a.f.k. hemen başlamayın memleket kötüleme klişesine dünyanın her yerinde oluyo böyle olaylar.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Cem cm elbette her yerde oluyor ama bu kadar sık mı oluyor?
ve oluyorsa da gereken cezaları alıyorlar mı? yoksa bizde ki gibi serbest mi bırakılıyor? yada şikayetçi kişiye eeeh yeter be mi dedirtiyor acaba adalet sistemleri?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@a.f.k.
Bu ve bunun gibi ailelere, cocuklara aile bakanligi önce egitim vermeli, sonrasinda duzelme yoksa cocugu ellerinden almali ve aileye zorunlu psikoloji tedavisi uygulanmali. Dün yazdigim sikayette onu da belirttim.
Her türlü siddet, her turlu tecavuz vs her halti engelleyebilecek gucte bir cogunluk var mecliste. Elle tutulur bir sonuc goremiyorum, otekilestirmekten baska bir halt yok ortara.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ahmet Bilge Kaan AKIN
bu işleri yapanları aklayanlar onlar...
hatırlayınız ensar vakfı "bi kerecikten bişey olmaz" Eski Aile bakanı

EDİT:
İtalya; 2004 yılında yürürlüğe konulan 281 sayılı Kanun ile hayvanlara karşı işlenen suçlara ağır yaptırımlar uygulanmaya başlanmıştır. Hayvan sahiplerinin hayvanlarını terk etmesi durumunda bir yıla kadar hapis ve 10.000 avro para cezasına kadar yaptırım uygulanmaktadır. Hayvanları gereksiz yere öldürmenin ya da kötü muameleye tabi tutmanın ise 18 ay hapis ve 15.000 avro para cezası bulunmaktadır.

Litvanya; Ceza Kanununun 230 uncu Bölümüne göre hayvanlara işkence, kötü muamele ve öldürme 3 yıla kadar hapis cezası, toplum hizmeti, para cezası veya asgari ücrette kesinti ile cezalandırılmaktadır.

İsveç; Ceza Kanunu 16 ncı Bölümün 13 üncü Kısmı uyarınca, dikkatsizlik ya da kasıtla bir hayvana acı çektirecek kötü muamele, fazla çalıştırma suçları iki yıla kadar hapis ve para cezası ile cezalandırılmaktadır.

Türk hukuk sisteminde hayvanların vücut bütünlüğüne yönelik saldırılar, işkence benzeri fiiller “suç” değil “kabahat” olarak değerlendirilmekte ve bu kapsamda yaptırım olarak sadece idari para cezaları öngörülmektedir. Sonuç olarak yaptırımlar yetersiz kalmakta, hayvanlara yönelik “suç” işleyenler, onların yaşam hakkına saldıranlar mahkeme karşısına dahi çıkarılmamaktadır. 5199 sayılı “Hayvanları Koruma Kanunu” 14. Maddesi çerçevesinde; hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek, gücünü aştığı açıkça görülen fiillere zorlamak 300 TL para cezasına tabidir. Aynı kanunun 6. Maddesine göre sahipsiz ya da güçten düşmüş hayvanları öldürmek yasaktır. Bu hükme aykırı hareket edenler ise 600 TL para cezasına çarptırılmaktadır.

yeterince açık olmuştur sanırım
kaynak soranlara :
AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI
HAYVAN HAKLARI, HAYVANLARIN KORUNMASI VE REFAHI

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@a.f.k.
Hocam 10.000 i gectim 1000 lira bile ceza kesseler hayvana siddete, onlar bir daha yapmaz eminim. Onu bile yapmiyorlar sorun orda. Illa video kaydi olmasi lazim deniliyor. Yahu sahidim var mahalleden onlarca kisi ama hicbir sey yapilmiyor. Bi tane aksiyon kamerasi asacam balkona baska yolu yok

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@a.f.k. The average prison term for someone convicted of animal cruelty in the UK is 3.3 months and just one in ten are jailed, most recent statistics reveal.

Bu da linki :D

(link)

Bi de bunlarda çok güzel bi sistem var. Sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme gibi. Sahipli bile olsa hayvanları korumaya alıp ceza kesebiliyolar sahibine.

ÇAMKOMLU

Daimi Üye
Tepki
431
İsim
HASAN
Bisiklet
Diğer
Hayvanların "pis" olması üzerine kurulu bir zihin dünyamız var. Yunus'un "Yaratılanı sev Yaradan'dan ötürü." sözünü, "söz" olarak görmezden gelen yok ama iş o felsefeyi yaşamaya gelince sonuç işte böyle. Hayvanın yediği pis, içtiği pis, kakası pis, yavrusu pis, yuvası pis.... pis, pis, pis. Ağzımızda bu sözler eksik olmuyor. Eğitim şart mı? Mutlaka. Öyle eğitimsiz insanlar var ki insan ve hayvan sevgisinde her gün, her yerde ders veriyorlar çevrelerine. İnsan olmayı başarabilsek gerisi kolay.

• Beğen
Tepkiler: Rocketman