Hayırlı olsun ağam Telekom' u sattık. Eyi eyi sıra nerede ?

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında exodos tarafından paylaşıldı.

 1. exodos

  exodos Aktif Üye

  Kayıt:
  24 Ocak 2005
  Mesajlar:
  105
  Beğeniler:
  10
  Şehir:
  işte ele bir yer
  Seviye:
  Vallahi bilmem ki... Nereyi satsak acaba... İzmir gözüme biraz batmaya başladı bu aralar orayı mı satsak yoksa heeee Hatay' ı satalım daha iyi hem sonradan katıldılar yanında İskenderun Demir Çelik' i de promosyon olarak verin ki gelsinler.. Vallahi büyüksün ağam ne desem ki pazarlama da Kotler halt etmiş yane ağam haaaa...


  Telekom ihalesi OGER TELECOM'un

  Türk Telekom ihalesini 6 milyar 550 milyon dolarlık teklifle OGER TELECOM Ortak Girişim Grubu kazandı.

  Nihai pazarlık görüşmelerinde Türk Telekom'un yüzde 55'lik bölümünün özelleştirilmesi için 6 milyar 550 milyon dolar ile en yüksek teklifi OGER TELECOM verirken, ETİSALAT'ın teklifi 6 milyar 500 milyon dolarda kaldı.

  Türk Telekom'a toplam değerde verilen fiyat 11 milyar 909 milyon doları buldu.

  Oger Telecom

  Lübnanlı Hariri ailesinin sahip olduğu ve 1978 yılında kurulan 200 milyon dolar sermayeli Oger Telecom'un ihaledeki ortağı Telecom Italia. Bu konsorsiyumun danışmanlığını da British Telecom yapacak.

  Başlangıçta her iki şirket de ihaleye ayrı ayrı girmek için çalışma yürüttü. Ancak tekliflerin verileceği son hafta sürpriz bir şekilde birlikte ihaleye gireceklerini açıkladı.

  Öte yandan Oger Telekom Genel Müdürü Paul Doany, daha önce yaptığı açıklamalarda Türk Telekom’u dünyanın en iyi telekom şirketlerinden biri haline getirme vizyonunu taşıdıklarını belirtirken, “hepsinden önemlisi bunu gercekleştirmek için gerekli kaynağa, bilgi ve deneyime, güçlü ortaklıklara sahibiz.” diye konuşmuştu.

  Doany, CNN Türk'ün sorularını yanıtlarken de Türk Telekom'un fiyatının 7-10 milyar dolar arasında olacağını açıklamıştı.

  Etisalat

  Liderliğini Arap sermayeli Etisalat'ın yaptığı, Çalık Enerji, Dubai İslam Bankası ve Abu Dhabi National Insurance Company konsorsiyumu ise başından bu yana ihalenin en güçlü adayı olarak gösteriliyordu.

  Etisalat, son olarak Pakistan Telekom ihalesini 2 milyar 590 milyon dolara kazanmıştı.

  http://ntvmsnbc.com/news/331286.asp
  -------------

  Benim düşünceme göre hadi hayırlı olsun!!!! Ne kadar hayır getirirse... Tekel olduğu üzerine söylentiler olan Türk Telekom artık tekelcilik çıktı diyenlere müjdeeeeee satıldı işte... Ha devlet tekeli ha Lübnanlı Hariri ailesinin tekeli hiç yoktan devlete kalıyordu !!! Şimdi o da gitti.... Bakalım zaman ne gösterecek...
   
  çağatay_çankaya bunu beğendi.
 2. Ergün Gündoğar

  Ergün Gündoğar Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  13 Eylül 2004
  Mesajlar:
  679
  Beğeniler:
  216
  Şehir:
  Tuzla - İstanbul
  Seviye:
  Devletin işi ticaret yapmak değildir, gereken altyapıyı hazırlar, özelleştirir, ve ticaret mantığını bu işi yapabilecek kişilere bırakır, dünyada böyle olan ve de devletin zararını en aza indirip, müşteriyi memnun eden düzen budur. adsl, wifi, kablotv/net, gibi teknolojilerin türkiyeye geç gelip, geç gelişmesinin nedeni budur, sıfır yatırım fahiş fiyat devletin kasası dolsun mantığı ile hareket eden devlet müşteriye nasıl hizmet götürsün? nasıl dünya standartlarına uysun, mümkün değildir. telekomun özelleştirilmesinde geç kalındığı da bir gerçek, yine de 12milyar dolar gayet iyi bir rakam. gelen yeni oger telekom da belli miktarda yatırım yapacağı için bence gelecek açısından müşteri memnuniyeti olarak bizim açımızdan iyi olacaktır diye düşünüyorum.
   
 3. çağatay_çankaya

  çağatay_çankaya Onursal Üye

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  18 Eylül 2004
  Mesajlar:
  2.831
  Beğeniler:
  851
  Şehir:
  İstanbul / Eyüp
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  bakalım sırada ne var.satılacak listesinde
   
 4. #4
  exodos

  exodos Aktif Üye

  Kayıt:
  24 Ocak 2005
  Mesajlar:
  105
  Beğeniler:
  10
  Şehir:
  işte ele bir yer
  Seviye:
  12 milyar dolara satılmadı ki... Neresi iyi satış fiyatının. 6.550.000.000 $... Bu rakam telekom gibi bir kurum için bedava... 19 milyon müşteri olup.. Senede 11.2 katrilyon ciro yapan bir kurum için bedava... Bakalım bakanlar kurulundaki bakanlar ne yapacak.. Danıştaydakiler ne yapacak... Ben satılmasın demiyorum.. Ama satılırken el insaf yaaa... zamanında 25 milyar dolar verildiğinde mümtaz soysal' dı sanırım engellemişti.. İyi halt etmiş engelleyerek.. Şimdi ki değerine bakın.. O zaman ki dış borç 28 milyar dolardı.. Buyurun buradan yakın asıl.... Birileri telekomun sırtından geçinemedi ondan iptal ettiler o zaman.. Şimdi de yok pahasına gidiyor....
   
 5. Ergün Gündoğar

  Ergün Gündoğar Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  13 Eylül 2004
  Mesajlar:
  679
  Beğeniler:
  216
  Şehir:
  Tuzla - İstanbul
  Seviye:
  Yüzde 55i blok satış yapıldı, yani 6550milyon dolar yüzde 55lik bölümü, toplam değer 11909milyon dolar. Yukarıda da yazdığım gibi herkesin ortak görüşü zaten özelleştirme de geç kalındığı. Hayırlısı olur inşallah..
   
 6. #6
  exodos

  exodos Aktif Üye

  Kayıt:
  24 Ocak 2005
  Mesajlar:
  105
  Beğeniler:
  10
  Şehir:
  işte ele bir yer
  Seviye:
  Tamamı satılmadı satılmayacak.. % 55 o kadar o kısımda 6.5 milyar dolar..Tamamının hesaplanmasına gerek yok... Özelleştirme de geri kalınmış olabilir orası kesin.. Daha önce akılları neredeydi.. 25 milyar dolar verildiği zaman niye engellendi.. Şimdide Hariri Ailesi artık ne getirir ne götürür bilinmez... Zaman gösterecek..
   
 7. Murat EVGİN

  Murat EVGİN Bisikletkolik

  Kayıt:
  9 Kasım 2004
  Mesajlar:
  1.014
  Beğeniler:
  1.061
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  hayırlı olsun.. belki böylesi herkes icin daha iyi olacaktır..
   
 8. aytaç

  aytaç Yeni Üye

  Kayıt:
  25 Aralık 2004
  Mesajlar:
  29
  Beğeniler:
  24
  Şehir:
  Küçükçekmece / İstanbul
  Seviye:
  Şöyle bir şey deniyor adamlar kendi özvarlıklarına zerre dokunmadan sadece TT'nin yıllık gelirinin yarısını ayırarak taksitlerini ödeyeceklermiş.Eğer bu işler böyle oluyorsa bizde bi devlet kurumunu alalım sadece oranın gelirleriyle taksitleri öderiz 5 yıl sonrada oohhhh :eek:
   
 9. Barbaros

  Barbaros Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  16 Eylül 2004
  Mesajlar:
  612
  Beğeniler:
  199
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Bence özelleştirme iyi. Ancak bizim devletın yaptıgı yanlıs surda. Eder fiyatına satmıyorlar. Yoksa özelleştirme ergünün dediği gibi tüm ülkelerde gelişmiş bu şekildedir. Hayırlısı olsun...