haydi bu SPECIALIZED 'ı modifiye edelim =)

Gökhan Ö.

Forum Demirbaşı
Tepki
266
Bisiklet
Focus
Merhabalar arkadaşlar

bugün hiç hesapta yokken nispeten uygun bi fiyata ikinci bir bisiklet aldım. yaklaşık 1 ay önce bisikletimi yenileyip orta sınıf bi mtb almıştım zaten. o yüzden bu seferkini almak ihtiyaçtan değil biraz proje amaçlı diyebilirim =) biraz geliştirmeyi düşünüyorum yavaş yavaş...

yada belki kadroyu (specialized diye) kendi bisikletimdekiyle değiştiririm ve öyle kullanırım... en olmadı satar gene tek bisiklet devam ederim =)

bisiklet 2010 Specialized Hardrock Sport. alma sebebim, specialized bolca duyduğum kadro geometrisini deneyimlemek.

ilk günden kafamda oluşan geliştirme planını yorumlarınıza sunarım :)

evvela ince slick lastik katmayı planlıyorum. overdrive 1.75 yada detonator 1.5 liklerden takım olarak yahut ön 1,75 arka 1,5 olarak.

öndeki jant alexrims, arkadaki ise mavic... internette bulduğum bilgilerinde sadece alexrims görünüyordu, kombine jant olduğuyla ilgili birşey yazmıyordu. ama aldığım arkadaş ısrarla orjinal jantları olduğunu söyledi. herhalde ondan önceki sahibi değiştirdi, neyse. bu arada arkadaki mavic jantın telleri gevşemiş bayağı, tekrar sıkılıp akord edilmesi lazım. hatta teller değişse fena olmaz. biraz eğilmiş olanlar var sanırım.

gidon olarak riser gidon takmayı düşünüyorum. gene aynı şekilde biraz city-tur bisikleti hissi vermesi için yüksek bir boğaz yahut ayarlanabilir açılı boğaz düşünüyorum.

maşaya gelince, üzerinde manuel kilitli bi xct var. ben ebay'dan mosso düz maşa alıp takmak istiyorum. hız-tur tarzı bi kullanım sunsun diye. nasılsa diğer bisiklette var havalı maşam. uygun bi fiyata bayağı hafifletecektir bisikleti hem.

vites kolları sram x4 8'li sistem. ön shimano ile çalışıyormuş, zaten ön attırıcı altus. ancak arka attırıcıya deore xt takmış arkadaş. vites koluyla uyuşmazlık yapıyor. arka attırıcı için tavsiyelerinize başvuruyorum :)

pedal olarak da spd 520 takarım sanırım, bi yönüne sökülebilir adaptör ile.

enteresan ama salcano yazılı kıytırık selesinden memnunum :) hatta diğer bisikletteki ritchey'den daha rahat :D

fren olarak V fren kullanmaya devam etmek istiyorum. fren ayaklarını , paralel sistemli bi shimano mu almalıyım yoksa normal sistem avid 7 mi acaba? fren kolu tavsiyesine de ihtiyacım var.

bütün bunlardan sonra geriye göbekler ve aynakol kalıyor...

arka göbekte deore XT takılı. önde bi marka/model göremedim. üzerindeki aynakol da "SR Suntour, 22/32/42". sizce aynakol ve göbeklerle ilgili birşey yapmalı mıyım ?

buraya kadar yazdığım uygulama fikirleri zır cahil halimle elimden geldiğince düşünülmüştür.

hertürlü eleştiriye , yoruma, fikire , tavsiyeye açığım. hatta lütfen , nolursunuz yapınız bunları ;);)

ikincil bisiklet olduğu için, zaman sınırlamam pek yok. bikaç kritik parça haricindekileri sıfır almayıp, forumda uygun fiyata temiz buldukça yavaş yavaş tedarik etmeyi düşünüyorum.

bu kadar kafanızı şişirdikten sonra şu anki fotoğraflarını da paylaşayım, konunun sosu olsun :)

(link) (link) (link) (link) (link) (link) (link) (link) (link) (link) (link) (link)

Scudo

Gökhan Ö.

Forum Demirbaşı
Tepki
266
Bisiklet
Focus
@Mustafa ÖZKARA

öncelikle teşekkürler cevabınız için :)

arka jant telleri gevşek olduğundan tek sefer oturdum seleye, belki aslında rahatsızdır da bana aksiymiş gibi gelmiştir :)

öyleyse bile, öncelikli alınacak olanlar bisikleti verimli bi şekilde yürütmek için alınacak parçalar. ileride bütçe oldukça jelli bir "şehir bisikleti selesi" almak isterim tabi.

başka birisinin bişe yazmamasına bozuldum açıkcası. neyse madem ilgilenilmiyor, toplaması bitince forumda paylaşmama gerek yok sanırım :p

Furkan Kılınç

Daimi Üye
Tepki
89
Bisiklet
Salcano
bence öncelikle bisikleti parçalayın ve kullanmayacağınız parçaları nakite çevirin derim ;)

Gökhan Ö.

Forum Demirbaşı
Tepki
266
Bisiklet
Focus
çok fazla bi fon oluşturacak parça üzerinde yok. ama genede mantıklı bi hareket tabiki.

söküm girişimini gözüm kesmiyor bugün :p

arka attırıcı için 2. el sram bulmak biraz zor. o yüzden acaba diyorum shimanoya mı çevirsem vites kollarını. demem o ki, daha karar vermiş değilim tam hangi parçaların kalacağına.

İsa Öcel

Daimi Üye
Tepki
67
Bisiklet
Sedona
bence parçalasanız daha fazla para edebilir :) açıkcası bende düşünmüştüm almayı sırf kadrosu için. Ben karar verene kadar siz kaptınız :D Hayırlı olsun

Furkan Kılınç

Daimi Üye
Tepki
89
Bisiklet
Salcano
@Gökhan Ö.

kesin olarak değiştireceğiniz parçaları satın derim

Gökhan Ö.

Forum Demirbaşı
Tepki
266
Bisiklet
Focus
@İsa Öcel

hadi ya :) aynen bende kadro için aldım.

azcık daha gaz verin arkadaşlar , belki birazdan inip bisikletin yanına sökmeye başlarım :p :D