Haydarpaşa Garını Otel Yapıyorlar - bugün öğlen bisikletlerimizle garın önündeyiz.

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında SametAksuoğlu tarafından paylaşıldı.

 1. SametAksuoğlu

  SametAksuoğlu Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  30 Nisan 2005
  Mesajlar:
  609
  Beğeniler:
  476
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  [​IMG]

  Bu bisikletle ilgili kısmın linki;
  http://www.facebook.com/#!/events/173459406095944/

  mevzuunun asıl linki de burada;
  http://www.facebook.com/​events/379414538739198/


  Bugün yüzlerce insan, tarihi Haydarpaşa gar binasının işlevsiz bırakılması ve otele dönüştürülmesi sürecine tepkilerini göstermek, bu vurdumduymazlığa bir dur demek üzere, garın önündeki merdivenlerde tek yürek olacaklar;


  Biz, devasa viyadüklere, otoyollara ihtiyaç duymuyoruz. Ondokuzuncu yüzyıl başında atmosferdeki CO2 oranı 280 ppm iken bugün 380 ppm düzeyine vardı! Buna rağmen, kentsel dönüşüm, şehrin modernizasyonu gibi bahaneler ile dudak uçuklatan devasa projelerle karşımıza çıkmaya devam ediyorlar. Artık kendileri tıka basa doydu, şimdi de dıdısının dısısı akrabalarına ihale ettikleri bu prokelerle açgözlülüğün sınırlarını zorluyorlar.

  Bugün ne hikmetse ülkeyi yönetmek üzere seçilmiş vekillerin tamamına yakını doğrudan ya da dolaylı olarak inşaat sektörü içerisinde(?). Marmaray gibi projelerle, eskisini yıkıp depreme dayanıklısını yapacağız bahaneleriyle, çılgın projelerle, daha büyük otoyolllar, körfezi geçen köprüler, viyadüklerle.., aslında şehrimizi, dünyamızı biraz daha yaşanılamaz hale getirdiklerinin farkında değiller. Siz yaptıkça talep de o oranda artacak, gün gelecek Marmaray da yetmeyecek, 5. köprü de yetmeyecek; Yaptıklarınızın ilerleme, gelişme olmadığını, aksine bir kanser hücresi gibi kontrolsüzce büyüyen bu furyanın, günün birinde istanbul un soluk alıp vermeyi kesmesine neden olacağını göremiyorlar.

  Belki de çözüm, biraz tefekkür, doğaya biraz saygı, doğada tek olmadığımızı kabul etmekten geçiyor; azla yetinmeye, mümkün olduğu ölçüde heryere bisikletle gitmeyi benimseyerek başlayabiliriz.

  sizce banliö hatları da kalkınca, bisikletinizi demiryoluyla taşıyabilecek misiniz? bisikletliler olarak biraz daha sayımız arttığında ya da daha modern vapurlar devreye girdiğinde, vapura bisikletinizi sokabilecek misiniz? kamusal alanların tamamı özelleştiğinde, şehrin merkezi kesimlerinde bisikletinizi bağlayacak direk, yaslayacak duvar bulabileceğinizi mi sanıyorsunuz? çek hemşerim o bisikleti dükkanın önünden diyecekler. işte bu yüzden bisikleti sadece bakkala çakkala gitmek ya da spor yapmak için bir araç olarak değil, artık bir söz söyleme, tavrımızı koyma aracı olarak da kullanalım.
   
  Cem Şentin, Pelin N. ve ahmet tarık ok bunu beğendi.
 2. #2
  SametAksuoğlu

  SametAksuoğlu Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  30 Nisan 2005
  Mesajlar:
  609
  Beğeniler:
  476
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  [​IMG]