Hayatta Herşey Karşılıklımıdır?

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Sizce hayatta herşey karşılıklımıdır? Öyle olmak zorunda mıdır? (Genelde) dost gördüğümüz insanlara bile bir iyilik yaptığımızda karşılığını bekleriz.. Birisini severiz ama sevdiğimizden de karşılık bekleriz.. Çok günahkar ve melek gibi çok iyi insanlar ahirete gidince bunun karşılığını iyi yada kötü biçimde görecekler..

Fakat karşılık olmaması gereken durumlar da vardır.. ÂŞK GİBİ. Gerçekten, samimi duygularla âşık olduğumuz birine karşı pek çok zaman karşılıksız duygular besleriz.. Karşımızdakinin bizi sevip sevmemesi önemli değil.. O bizi sevmese bile biz onu gerekirse hayatımızın sonuna kadar sevebiliriz..

Aslında hayatta karşılık konusu tartışması gereken derin bir konu gibi..

Fikirlerinizi öğrenmek isterim..

Scudo

lepidoptera

Forum Demirbaşı
Tepki
419
hayatta herşey karşılıklıdır denilemez ancak karşılık beklemeden yapılan eylemler sınırlıdır....Bunların içine aşk da dahildir.Karşılık bulduğunda yaşadığın duygular paylaşım sürecine girer buda yaşadığın duyguyu daha hakederek yaşamanı dolayısıyla mutlu olmanı sağlar...Bu dünyada hiç kimse tek taraflı aşkın acısını yaşayacak kadar cezalandırılmamalıdır.Karşılık beklenen diğer konularsa karşı tarafa güvenmek ,saygı duymak,sevmektir.Bunların hiçbiri emek verilmeden tek taraflı olamaz...Dosluk ve arkadaşlık gibi...
Karşılık beklenmeden yapılan birkaç şey ise...Çocuğuna duyduğun sevgidir...ve tabiki hayvanlara duyulan sevgiii...

mzkaraaslan

Daimi Üye
Tepki
135
Bence karsılık olayı insanin doğasında olan bisi. Nefis diyelim yani. ask konusu ornek vermissin. Karsılıksız ask icin sabırlı ve sadakıtn olması lazım . ki sabır en zoru. ulasamadan temas olmadan bilmiyorum cok zor..

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Ben, sadece anne sevgisinin karşılıksız olduğunu biliyorum.
Ancak bunun dahi manevi olarak bir karşılığı olduğunu düşünüyorum.

Bu demek değildir ki herşey bir karşılık için yapılır. Ancak ne yapılsa yapılsın mutlaka maddi yada manevi olarak bir karşılığı kişinin kendi hesabına yazılır.

mcyc

Daimi Üye
Tepki
147
aşk' ın karşılıksız olduğuna katılıyorum ancak kendi düşüncelerimle çelişerek şunu söylüyorum, her insan sıkılır. lütfen şimdi "ben yapmam, eğer gerçekten seversem sonsuza kadar beklerim" tarzında yaklaşımlarla gelmeyin. eğer aşkınız karşılıksız ise, karşınızdaki kişinin gönlünde bir başkasının olmasından kaynaklanan bir durumdur ve eğer karşınızdaki kişinin bir gün, bir başkasıyla beraber olduğunu görürseniz, işte dünyadaki en büyük acılardan birisi...:(
aşk bile karşılık bekler. (ama ben hâla karşılıksız aşk olur diyenlerdenim:D)
karşılıksız olan yegâne şey ise bir annenin, 9 ay boyunca karnında taşıdığı, doğum yaptıktan sonra ölene dek kolladığı biricik evladına karşı duyduğu sevgi ve şevkattir.

cimcime

Aktif Üye
Tepki
84
Aşkın karşılıksız olduğu bana çok reel gelmedi.Mutlaka aşık olan kişi karşı taraftan da tepki görmek ister.Bu tepki iyi veya kötü olsun ama mutlaka bir beklentisi olur kişinin.Ben de dünyada tek karşılıksız sevginin annenin çoçuğuna duyduğu sevği olduğu kanısındayım

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Gerçek olan karşılık beklemeden vermektir, şunu bilinki ne verirseniz kendinize verirsiniz, evrenin kuralı olarak karşılık beklemeden verdiğiniz herşey çoğalarak size geri döner, ama dönüş yolu aynı kişiden olmayabilir, gerçekte vermek almaktır. En güzel olan karşılık beklemeden verilendir...

torres_9

Daimi Üye
Tepki
181
Bana göre manevi değerlerimiz hariç herşey karşılıklıdır he sevgi saygı manevi değerlerimizdeki saygı için bi karşılıktır ama örneğin 1 erkek 1 kızı karşılıksız sevdim diyemez dersede onunla olup ayrılıp sonradan karşılıksız sevdim demesi değil onunla hiç birlikte olamamasıdır karşılıksız sevme budur

En beyazından bir örnek daha bir bisiklet alırken bile aldıktan sonra sen bisikletten bisiklet senden bi karşılık bekler...

Hayatımda çok şeyle karşılaştım ama asla karşılıksız birşey görmedim (Ailem hariç) kız arkadaşın bile seninle seni sevmen için çıkar buda bi karşılıklıdır
Evlenirsin ailen senden birşeyler çaba bekler saygı göresin artık bi yuvan vardır elektrik su parası devlet senden bi karşılık bekler sen devletten beklersin
Para çıkmadan öncede bu böleydi '' al buğdayımı ver arpamı''

Ya sanatcılar ya bize hitap eden şarkıları biz sanatcılardan bizim yapımıza uygun bizi hüzünlendiricek düşündürücek eğlendiricek şeyler bekleriz onlarda albümlerinin satılmasını para kazanmayı bekler buda bi karşılıktır

İşin birde ilahi yönü var Peygamberimiz bize allahın yolunu niye gösterdi ona hizmet edelim kulluk görevimizi yapalım diye ve Yüce rabbimiz bize bu güzellikleri sağlayan harika rabbimiz bunları biz eğlenelim çoşalım diye oluşturmadı biliyorsunuzki ahiret var ahirete onun karşısına en güzel şekilde çıkabilmemiz için onun kurallarına yasaklarına uymamızı başarabilirsek en güzel şekilde ödüllendirildğimizde biliyorsunuz allah bizi eğlendirmek için değil ona yarattığı varlığın ona kulluk görevlerini yerine getirmesi için yapmıştır oysaki hayat bir uçurumdan uçmuş bir dal parçasına takılıp kalan insanların ve aşağıdaki yılanların dal kopsada gelse der gibi beklediği ve o sırada yukarıdan damlayan balın tadını almak ve bir siyah bir beyaz farenin o dalı kemirmesi gibidir burdaki benzetmelerim ise dal parçası bizim gelip gidici olduğumuz aşağıda duran yılanlar öldükten sonra bizi bitirecek olan fareler gece gündüz ömrümüzü çalan bal ise ölme bilincini bildiğimiz ve hayatta aldığımız tattır bu yüzden çokk şey karşılıklıdır ve karşılıklı kalmalıdır

• Beğen
Tepkiler: bedo

mecaoz

Forum Demirbaşı
Tepki
173
kısa ve oz:

karsılıksız hiçbirsey olmaz buna sevgi saygı ask mesk hepside dahildir:D

goxelkurt

Forum Demirbaşı
Tepki
111
bu tamamen insanın aşk konusunda kendisine olan tanımı ile ilgilidir ki aşk denen kelimenin bence reel bir anlamı yoktur herkes aşkı farklı yaşar insana hissettirdiği farklıdır günümüz şartlarını düşünürsek ilişkilerin bu kadar dejenere hale geldiği bir zamanda karşılıksız sevmek bana pek inandırıcı gelmiyor ama umarım bi yerlerde aşkı bu şekilde yaşayabilen insanlar vardır fakat çocuk sevgisi gerçekten çok farklı bence karşılıksız allah herkese onları nekadar sevdiğimizi anlayan hayırlı evlatlar versin...iyi forumlar

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@Mesut Girgiç

Ben karar değiştirdim. :)
Anne sevgisi de görece karşılıklıdır. Tüm anneler(babalar da dahil) olmak üzere çocuklarından yaptıklarına karşılık vefa göstermelerini ve kendilerine karşı evlatlık yapmalarını isterler. Daha doğrusu bunu çoğu zaman dile dökmeseler de kalben beklerler.
Bir anne çocuğuna süt verir, sabır gösterir, sevgi verir karşılığında hayatta başarılı olmasını ister, mutlu bir yuva kurmasını ister. Tamam bunları kendisi için istemez ancak çocuğunun mutluluğunda kendi mutluluğu da saklıdır.
Değil mi?
(açıklamam biraz sürrealist oldu ancak hatalı olma payı varsa da haklı olma payı da dikkate değer) :rolleyes:

Ben ce sadece yaratanın verdikleri karşılıksız. Çünkü onun gerçekten hiç bir şeye ihtiyacı yok. Aslında onun bizden istedikleri kendi ihtiyacı olduğu için değil yine bizim iyiliğimize olduğu içindir. :)

"Yap iyiliği at denize balık bilmezse, halık bilir" sözü de buna işaret etmez mi?
Yani kimseden karşılık beklemeden yapılan iyilikler aslında dönüp dolaşıp kişinin kendisine fayda sağlayan şeylerdir. Zira balık bilmese de halıkın bileceğini biliyoruz.

Bakın; karşılıksız yapılan şeylerde bile bizim bir menfaatimiz var.. Her şey menfaate dayanıyor sanki..

Belki de "karşılık müessesesinin" bir zararı da yoktur. Neden karşılık olayını tabu yapıyoruz. Veriyorsak karşılığını almak da en doğal şey olsa gerekmez mi? Zaten istesek de istemesek de buluyoruz elimizde karşılığını.

Karşılıksız aşka yakalanan da, karşılıksız aşka yakalanma gafletinde bulunduğu için zaten karşılığını hüzün olarak almıyor mu? Bu da bir tür karşılık sayılmaz mı, tadı tuzlu olsa da?

en iyisi sizi seveni sevin.. karşılığı otomatik ödeme ile hesabınıza geçsin. :)

yani..
Ne demiş şair,
sev seni seveni
sevmeyi bileni

Konuyu aşure çorbası yapmadan sonlandırıyorum. Nokta. :) :) :)

mcyc

Daimi Üye
Tepki
147
daha güzel bir karşıt görüş yazabilmek isterdim ama malesef bu halinden daha "nazik" versiyonu aklıma gelmiyor. kaba üslûp için özür dilerim..
yani çocuğu başarılı olmasa, annesi onu sevmeyecek mi?

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@mcyc

Çocuğu annesini her halukarda sever neden sevmesin. Çocuğunu sevmeyen kendini sevmemiş demektir.
Ben anneleri ve çocukları tenzih ederek yanlış anlamaları otomatikman bertaraf edebilmek için müsade ederseniz bundan sonra kendi üzerimden örnekler vererek konuya devam edeyim.

Mesela ben bir işte başarılı olsam da başarısız olsam da kendimi severim.
Ancaaaaakk.
Başarılı olduğumda bir aslanın yavrusunu sevdiği gibi severim, başarısız olduğumda ise bir kirpinin yavrusunu sevdiği gibi severim.

Kirpi yavrusunu ne diyerekten severmiş bilirmisiniz?
-"Pamuk yavruuummm, pamuk yavruuummm"
Tabi bunu anne inanarak söylese bile akıllı bir yavrunum inanmayacağını herkes tahmin edebilir.. :D :D :D

:) :) :)

mcyc

Daimi Üye
Tepki
147
:D harika bir örnekleme sayesinde olayı anlamış bulunmaktayım. teşekkür ederim

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
bence hayattaki hersey ama hersey karsılıklıdır:) ancak soyle bırsey var karsılık her zaman maddi degıldır

ornegın yukarda soylenen ask ve sevgı gıbı seyler bıle bence karsılıklıdır. bır anne cocugunu sevdıgınde cocugundan karsılık bekledıgı ıcın degıldır elbettekı ama bır karsılık alır bu karsılıksa mutluluktur:)

karsılıksız ıyılık yaptıgımızı dusunebılırız ama karsılık bu ıyılıkle bırlıkte mutlaka vardır. mesela yolun kenarında bısıkletten düşmus bırını dusunun bu kısıye yardımcı olunca karsılık beklemezsınız ancak kendınıze sağladıgınız iç huzur bır karsılıktır :)

biraz karısık oldu ama ıdare edın artık:rolleyes: :)

hetero

Aktif Üye
Tepki
71
hayatta her şeyin karşiliği mutlaka vardir .lakin karşiliği beklediğimiz yer önemlidir.karşilik beklediğimiz yer o karşiliği verecek yucelikte olmalidirki hayal kırıklığına uğramayalim.