Hayata İlk Pedal

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında TanrınınKuzusu tarafından paylaşıldı.

 1. TanrınınKuzusu

  TanrınınKuzusu Yeni Üye

  Yaş:
  23
  Kayıt:
  31 Ağustos 2015
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Edirne
  Adı:
  Can Kaptan
  Öncelikler merhabalar herkese; aslında ilginç hatta belki yadırganacak bir durum üzerine buradayım -ki aslında aylardır takipçiyim ya neyse :)

  Durumum şöyle ki:
  Şu ana kadar çocukluğum dahil hiç bisiklete sahip olamadım. Bu sebeple o arzum katlandı da katlandı ve nasip tam şu anlaraymış 21 yaşıma. Salcano 040 nasibimmiş ve yakın bir zamanda elime geçecek umuyorum. Sorun şu ki şu ana kadar hiç pedal çevirmedim :) Neticede bilmemek değil öğrenmemek ayıp ve çoğu bisiklet sahibi olup da sürekli binmeyen ve onların hayatta çevirdikleri pedal sayısından çoğunu kısmet olursa tam öğrendikten sonra 1 ayda çevireceğimi düşünecek olursak çok da ayıp sayılmaz. Size ve deneyimlerinize burada ihtiyaç duyuyorum; bisiklet ile yol bisikleti aracılığı ile tanışmak iyi bir fikir olur mudur, denge konusunda az da olsa daha çok zorlar mı beni? Başka türlü bisikletler ile zaman ve maddiyat da kaybetmek istemiyorum öylesine biriktim ki, direk pedallayıp kilometreler katetmek istiyorum :) Sadece takıldığım nokta denge konusu işte canlar; bu sorunu sadece bisiklet üzerine uzun zaman da olsa zaman geçirerek yavaş yavaş aşabilir miyim sizce?
   
 2. KaanG

  KaanG Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  31 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  716
  Beğeniler:
  1.077
  Şehir:
  Istanbul Maslak
  Bisiklet:
  KTM
  Seviye:
  Yol bisikleti ile diğerleri arasında denge açısından (bence) bir fark yoktur, ikisinde de aynı şekilde öğrenirsiniz. Pedalları sökün, seleyi indirin (ayağınız yere değsin), hafif meyilli bir yer bulup kendinizi bırakın. Her seferinde ayağınızı daha uzun süre kaldırmaya çalışın.
  Sadece üzerinde yeterince vakit geçirin yeter, bir süre sonra beyin adapte olup sürmeye başlıyor otomatik olarak.  Ancaaak;) bisikleti sürebildikten sonra trafiğe çıkmak konusunda çok aceleci olmayın, bisiklet sürebilmek ile "bisiklete hakim olmak" farklı şeyler, trafiğe hakim olmak daha da başka bir şey. Yavaş yavaş atın adımlarınızı :)
   
 3. #3
  TanrınınKuzusu

  TanrınınKuzusu Yeni Üye

  Yaş:
  23
  Kayıt:
  31 Ağustos 2015
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Edirne
  Adı:
  Can Kaptan
  eyvallaah çok teşekkür ederim Kaan bey, benim de umudum bu yönde, sanırım belki de mental olarak böyle bir desteğe ihtiyaç duydum :)
   
 4. emre_s

  emre_s Kıdemli Üye

  Kayıt:
  31 Ağustos 2015
  Mesajlar:
  288
  Beğeniler:
  132
  Seviye:
  Aşarsın ama önce boş arazilerde sürmeye başla benim tavsiyem. Pat diye yola (sokağa bile ) çıkma derim hem kendi hem de etrafındakileri tehlikeye atarsın dengede durmayı başarırsın muhtemelen cabucak gerçi bu insandan insana değişir fıtrat işte. Ama o kadar çok büyütme ama çokda hafife alma yani 3 yaşındaki çocuk bile sürüyor deme çok ciddi yaralanmalara sebep olabilir bu arada Hayırlı Olsun Güle Güle kullan
  Hayırlı Pedallamalar...
   
 5. Mr. BlacK

  Mr. BlacK Aktif Üye

  Kayıt:
  24 Mayıs 2015
  Mesajlar:
  123
  Beğeniler:
  74
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Öncelikle şimdiden hayırlı olsun yeni bisikletiniz :) Bisiklet sürmek bana göre nefes almaya benzer. Aklınıza gelmese de vücudunuz her zaman işlevini yerine getirerek nefes almanızı sağlar. Bisiklet sürmekte de bir zorluk yok aslında çok rahatlıkla kısa bir sürede dengenizi sağlayacağınızı düşünüyorum. Bunun dışında konuya yazan arkadaşlara aynen katılıyorum ilk denemelerde boş yerlerde sürer iseniz hem sizin hem de etrafınızdakiler için iyi olacaktır. Bu arada özellikle bir kask ve dizlik almanızı da tavsiye ederim ;)
   

İlginizi Çekebilir

pedaling-technique-2.jpg
Bir sabaha karşı makalesinde daha birlikteyiz :D Adeta ince işçilikle yontulmuş bir kuadriseps kası, çoğumuzun hayalidir... Fakat bunu ya profesyonel sporcularda, ya da gerçekten fit durumdaki...
upload_2016-3-3_9-57-26.png
Bisiklet sürerken ne kadar enerji tasarrufu sağlayabileceğimizin matematik hesabı :) Yazıdan anlaşıldığı kadarıyla bu tasarruf yüksek hızlar için geçerli olmasına rağmen, 16-20 km/s hızla bir...
upload_2016-10-20_14-13-9.png
VO2max, ciğerlerimize aldığımız oksijenin ne kadarının yakıt üretiminde kullanıldığını gösteren bir üst sınır. Esasen aerobik kondüsyonla ilgili bir konu. Aerobik kondüsyon ise, birkaç dakikadan...