Hayat sadece bisiklete binmek değildir

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Tamer KAMIŞLI tarafından paylaşıldı.

 1. Tamer KAMIŞLI

  Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

  Kayıt:
  5 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  1.194
  Beğeniler:
  832
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Hayat sadece bisiklete binmek değildir.

  Antalya'da trafik kazası sonucunda felç olan bir gence yardım elimizi uzatalım. İnsan olmanın gereklerinden biridir yardımlaşmak. Yaşadığımız ülkedeki trafik canavarı diye anlandırılan ama aslında insanın nasıl canavarlaşacağını gösteren ve artık olağan sayılan trafik kazalarını asıl suçluları rahatça dolaşırken birçok yuvaya ateş düşüyor. Bu gencin yürüyebilmesi için plastik şişelerin mavi kapaklarını toplayalım. Ve insanlığımızı gösterelim.

  [​IMG][​IMG]

  ANTALYA’nın Muratpaşa İlçesi’nde oturan ev kadını 54 yaşındaki Narşah Ortakalaycı, geçirdiği trafik kazası sonrası yürüyemeyen oğlu 27 yaşındaki Barbaros Hayrettin’e akülü araba alabilmek için çöplerden plastik mavi kapak toplamaya başladı. Ortakalaycı, "Bu araba benim çocuğumun eli ayağı olacak" dedi.

  Geçen yıl Mart ayında trafik kazası geçiren bir mağazada işçi olan Barbaros Hayrettin Ortakalaycı’nın boynu kırıldı ve 6 ay süren tedavide omurilik zedelenmesi teşhisi konulan genç bir daha yürüyemedi. Omzundan aşağısı felçli kalan oğlunun bu durumuna çok üzülen anne Narşah Ortakalaycı, tekrar evden dışarı çıkabilmesi için mavi kapak toplama kararı aldı.

  OĞLU İÇİN MAVİ KAPAK TOPLUYOR

  "Oğluma akülü araba alacağım" düşüncesiyle 2 aydır cadde ve sokakları dolaşan anne, 10 bine yakın kapak topladı. Oğlu için her gün bıkmadan usanmadan sokaklara çıkan ve çöplerin içinden pet şişe kapağı toplayan Narşah Ortakalaycı’ya çevredeki esnaf da büyük destek verdi. Özellikle, ’Kapalı Yol’ olarak bilinen Kazım Özalp Caddesi esnafının topladığı kapakları anne Narşah Ortakalaycı’ya vermesiyle kapak sayısı bir hayli arttı.

  Mavi kapakları oğlu için umut olarak gören anne Narşah Ortakalaycı, televizyonda izlediği bir haber sonrası mavi kapakları toplama kararı aldığını belirterek şunları söyledi:

  "Televizyonda mavi kapaklara akülü araba verildiğini duyunca, bu araba benim çocuğumun eli ayağı olacak, neden toplamıyorum diyerek kapak toplamaya başladım. 2 aydır Barbaros’u eve bırakıyorum, kapak toplamaya gidiyorum. Kapaklar çöp tenekesinde değil, nerede olursa olsun, alırım. Yollardan, çöp tenekelerinden topluyorum. Hangi çöpte gördüysem alıyorum. Gurur duyuyorum. Kimseden para pul istemiyorum. Bize akülü araba verilmesini istiyorum. Mavi kapaklar bizim için umut oldu. Gururla topladım, toplamaya da devam edeceğim. Topladığım kapakları derneğe verip akülü arabayı alacağım."

  Kız arkadaşını servise yetiştirmeye giderken, arkadaşına ait aracın çarpması sonucu sakat kalan Barbaros Hayrettin Ortakalaycı ise, "İnsanın tek dostu annesi, hayatta başka kimsesi yok. Annem olmasa yaşayamazdım herhalde. Babam hayatta, ayrı yaşıyoruz, ama bazen beni görmeye geliyor. Babam gidip de bu işi yapamazdı. Umudum mavi kapaklarda" diye konuştu.

  160 BİN KAPAK TOPLAMASI LAZIM

  Uzun süredir eşinden ayrı yaşayan Narşah Ortakalaycı, 1’i kız 4 çocuğundan Barbaros Hayrettin ile oturuyor, diğer çocukları ayrı yaşıyor. Engelli Barbaros Hayrettin, yeterli gün sayısını doldurmadığı için 2 ay önce annesinin çektiği 16 bin TL banka kredisini kullanarak primini yatırdı ve malulen emekli oldu. Barbaros Hayrettin 730 TL emekli maaşı alırken, annesi ise devletten 560 TL bakım parası alarak yaşamlarını sürdürüyor.

  Çeşitli derneklerin verdiği akülü arabadan alabilmek için 250 kilogram ağırlığında yaklaşık 160 bin kapak toplanması gerekiyor.
   
 2. ali karagönlü

  ali karagönlü Bisikletkolik

  Kayıt:
  4 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.063
  Beğeniler:
  710
  Şehir:
  !Denizli-Horozkent!
  Seviye:
  Doğru söylüyorsunuz güzel bir davranış. Eminim O bölgedekiler yardımcı olacaktır.
   
 3. #3
  Tamer KAMIŞLI

  Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

  Kayıt:
  5 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  1.194
  Beğeniler:
  832
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Sadece o bölgedekiler için geçerli bir durum değil. Kendi adıma konuşmam gerekirse Eskişehir'deki evimizde hiçbir mavi kapağı çöpe atmıyoruz. Çeşitli ihtiyaç sahiplerine bir şekilde ulaştırıyoruz. Ne yazık ki oraya buraya yardım göndericez diye kendi yanı başımızdaki vatandaşlarımızı unutuyoruz çoğu zaman. Onlara yardımcı olmak görevimiz fakat ne yazık ki bu konularda çok duyarlı bir toplum olmamaya başladık. Ama unutmayalım ki bizim bizden başka kimsemiz yok..
   
 4. Ekrem Erten

  Ekrem Erten Kıdemli Üye

  Kayıt:
  26 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  366
  Beğeniler:
  260
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Ben de yazın özellikle bisiklet üzerinde çok su tükettiğimden dolayı biriktirmeye karar verdim. Sadece kendi kapaklarımı değil, yakınımda gördüğüm kapakları da alıp çantama atıyorum. Koca poşet doldu şimdiden. Aslında pet şişeler için de geri dönüşüm kampanyası başlatılması gerekir bence.
   
 5. Batuhan Eren Engin

  Batuhan Eren Engin Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  148
  Beğeniler:
  32
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Bu haberi daha önce de okumuştum. Adres vermemişler doğal olarak, ben yaklaşık 2000 kapak topladım, daha doğrusu 1 aydır çocuklarla topluyoruz.

  herkese bir tavsiye, 5 litrelik pet şişeye ortadan bir bölme açın, pet şişeye de bu kampanyayı anlatan bir yazı yapıştırın ve apartmanınızın önüne koyun. Her gün o kapakları pet şişenin içinde görünce çok mutlu oluyorsunuz.

  Adres olsaydı direk bu güzel anneye ve oğluna gönderecektim, ama genel merkeze versem de yeterli herhalde.
   
  Alper Onur ARSLAN bunu beğendi.
 6. #6
  Tamer KAMIŞLI

  Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

  Kayıt:
  5 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  1.194
  Beğeniler:
  832
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Batuhan Bey 5 lt'lik pet şişe olayı gerçekten harika bir düşünce, tebrikler.. Birileri ön ayak olunca diğer insanlarda bu yardımı yapmaktan asla çekinmiyorlar :) Fakat dediğim gibi mutlaka birilerinin ön ayak olması gerekiyor bu tarz işlerde..
   

İlginizi Çekebilir

eat-more-protein.jpg
Merhabalar, Bicyling.com'un güzel bir makalesini paylaşıyorum :) Alıntı yapılan metin; 8 Quick Recovery Tricks to Get You Back on the Bike Bisiklet üzerine tekrar çıkmanızı hızlandıracak 8 püf...
upload_2016-10-25_19-34-27.png
Daha önce açtığım konularda periyodizasyon ve antrenman planlamadan bahsetmiştim. Aynı şeyleri tekrar etmemek için açtığım konuların bağlantılarını verip, konuda anlattıklarımdan kısaca özet...
upload_2017-2-15_10-55-37.png
Andrew Coggan CTL'in ne anlama geldiğini bir paragrafla açıklamış. Güzel de açıklamış: "CTL sadece ürettiğiniz gücü arttırmakla kalmaz, aynı zamanda "antrenman yaptıkça daha fazla antrenman...