Havalı maşa yağı

kasapogluu

Daimi Üye
Tepki
154
İsim
onat
Bisiklet
Carraro
Galiba konuyu buraya açmam gerekiyor. Sr suntaur epicon x2 maşanın rebound ayarı için yağa ihtiyacım var ne tür yağ kullanmaliyim? Yoğunluğu ne olmalı? Hidrolik olurmu olsa bile hangi hidrolik yagi olmalı? Teşekkür ederim şimdiden arkadaşlar.

• Beğen
Tepkiler: caesar
Scudo

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
Hangi tip yağ kullanacağını Epicon X2 e ait servis kitapçığında belirtiyor olması lazım. Ona göre bir yağ koyarsan daha iyi olur diye düşünüyorum. Fork oil diye geçen süspansiyon yağlarından kullanman lazım. 5w, 10w, 15w diye ayrımları var. Doğru olanı kullanmakta fayda var bence. İlla bisiklet firmalarının yağlarını kullanman gerekmiyor, motorsikletler için olanlardan alabilirsin, aynı işi görür, hem daha ucuz. Mesela ipone olabilir.

• Beğen
Tepkiler: kasapogluu

kasapogluu

Daimi Üye
Tepki
154
İsim
onat
Bisiklet
Carraro
10w yağın çok yoğun kalacagina eminim çünkü yağ tüpünün içine su koyup çalıstırınca bile nerdeyse iş görüyor fakat su kayganligi saglayamayacagi icin kesinlikle kullanamiyorum simdi bana icerdeki plastik parcalara zarar vermeyecek ve bi o kadarda kaygan cıvık bir yag lazim ama acaba 5w mi yoksa 2 veya 3w lik bi yağ mı kullanmam lazım. Açıkçası hidroliklerin iş görecegini düsünuyorum ama acaba parcalara zarar verirmi diye düşünüyorum kafam cok karışık. Cevap icin cok teşekkür ederim.

Dosyalar

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
Ben de şimdi baktım internetden epicon un service manual i var mıdır diye ama bulamadım. Sanırım öyle birşey yok veya sadece dağıtıcılarla paylaşıyorlar bu bilgileri. Çok saçma geldi bana.
Rockshox un çoğu modelinde üst bacağa 5w yağ konuyor, tabii alt bacağa da 15w falan konuyor. Bir de miktarı da önemli bence. Rockshox tüm bu değerleri veriyor.
Birebir uygulanmazsa ne olur açıkcası bilmiyorum, belki daha tecrübeli arkadaşlar söyleyebilir.
Muhtemelen üst bacak için 5w senin de işini görecektir, zaten 2-3w gibi değerleri piyasada bulman biraz zor gibi.
Kolay gelsin

• Beğen
Tepkiler: kasapogluu

kasapogluu

Daimi Üye
Tepki
154
İsim
onat
Bisiklet
Carraro
Evet gerçektende bir kac aydır bu konuda adam akıllı bilgi bulamadım, tüm süspansiyon tipleride aynı sekilde calismadigi icin genel bir yorum bulunmuyor. Tekrar çok teşekkür ederim.

ferzantes

Üye
Tepki
12
İsim
Görkem
Bisiklet
Carraro
SUNTOUR XCT HLO 100mm maşasının havalı olup olmadığını nereden öğrenebilirim ?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@ferzantes Maşanızda, resimdeki gibi bir tablo varsa

https://www.bisikletforum.com/dosyalar/2013-06-30-09-28-26-353-jpg.14502/

Veya resimlerdeki gibi olursa havalı maşa demektir. Fakat sizin maşa yaylı bir maşadır.

2013-06-30 09-26-19.787.jpg 2013-06-30 09-27-17.909.jpg

ferzantes

Üye
Tepki
12
İsim
Görkem
Bisiklet
Carraro
@BF Okuru çok teşekkür ederim bi sorum daha olacaktı acaba carraro force 540 mı yoksa big 829 mu ?

ferzantes

Üye
Tepki
12
İsim
Görkem
Bisiklet
Carraro
@BF Okuru neden peki yarın almayı düşünüyorum oradada bakacam bisiklete güzel bi indirim ile 1200 yapar ise big 829

kasapogluu

Daimi Üye
Tepki
154
İsim
onat
Bisiklet
Carraro
Iki bisiklet arasinda aman aman bi fark yok en bariz fark forceun 26", bigin 29" olması

Tepki
1.359
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
Benim maşa da rockshox Duke 2005 model
Hava basiyorum kompresörden fakat geri iniyor acaba yağ mi koymak gerek

kasapogluu

Daimi Üye
Tepki
154
İsim
onat
Bisiklet
Carraro
Hava bolumu yagdan bagimsizdir bi kolda yag bi kolda hava vardir eger iniyorsa kesinlikle sizma vardir bi baktirmakta fayda var.

A. Harun

Aktif Üye
Tepki
9
İsim
Harun
Bisiklet
Giant
Peki epicon x2 bakım için ne yapmak gerek bir video falan bulamadım. Yardımcı olur musunuz?

kasapogluu

Daimi Üye
Tepki
154
İsim
onat
Bisiklet
Carraro
Malesef bende bulamadim x2 kullaniyorum ama sistem kolay herseyini çözdum sorunuz olursa yanitlayabilirim.

• Beğen

A. Harun

Aktif Üye
Tepki
9
İsim
Harun
Bisiklet
Giant
Carraro crx 2012 aldım 2. El bisiklet pek kullanılmamış temiz durumda ama maşa çok sert. Alttaki kırmızı çubukla oynadım biraz fakat hala sert. Acaba yağlamak falan gerekli mi yoksa mormal olanı bu mu? Çok tesekkürler.

kasapogluu

Daimi Üye
Tepki
154
İsim
onat
Bisiklet
Carraro
Onceliklele alttaki kirmizi cubuk masanin yumusakligi veya sertligiyle ilgili bir ayar yapmiyor o sadece suspansiyon iceri girdiginde geri cikarkenki hızını arttiriyor veya azaltiyor, yani geri tepme (rebound) ayari icindir. Eger masaniz cok sertse suspansiyonun sol bacagindaki air yazan kapagi cevirerek cikarin ve oradan biraz hava basincini düsurun. Olmasi gereken basinc kilo vs yazan tablolar var ama ben kullanmiyorum hic tutturamazssaniz tablolara bi bakin faydasi olur. Rica ederim kolay gelsin :)

20150527_002807.jpg

• Beğen

A. Harun

Aktif Üye
Tepki
9
İsim
Harun
Bisiklet
Giant
Biraz hava aldım çok iyi oldu teşekkür ederim. Tablo vs göremedim ben ama 65 kiloyum basınç kaç olması gerekli acaba? Birde benzinlikteki dijital göstergeli havalardan basmamız uygun mu?

kasapogluu

Daimi Üye
Tepki
154
İsim
onat
Bisiklet
Carraro
Evet basabilirsiniz kac bar olmasi gerektigini bilmiyorum ama ayarlamasini az cok hatirliyorum suspansiyon demirine bir plastik kelepce baglayin ve bisikletin uzerine surus pozisyonunuzda oturun yanlis hatirlamiyorsam 2cm iceri girmesi lazim, olcu ve bilgileri birazdan klavuzdan atacagim.

F0MyXeYQ8DL8L4VQeTFtP82d.jpg

Degerler burada bizzat suntaur x2 nin kullanma klavuzundan

• Beğen