havalı maşa seçimi

semeket

Aktif Üye
Tepki
106
arkadaşlar maşamı değiştirmek istiyorum xcm kullanıyorum ve memnun değilim havalı maşa arıyorum internetten o kadar araştırmama rağmen pek bir karar veremedim... bana çok pahalı olmayan ama kullanışlı maşa önerebilir misiniz? ve fiyatda belirtebilir misiniz? ve 250 tl ile 450 tl arası bir maşa istiyorum... tabi artıları ve eksileri de belirtebilir misiniz? yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler...

Scudo

semeket

Aktif Üye
Tepki
106
bilginiz var mı biraz daha aydınlatıcı olabilir misiniz acaba?

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
suntour un duro larrı havalı mı yoksa yaylımı?
DJ/street için düşünüyorum xcm ye göre daha iyi olucaktır giibi geliyo o havalımı acaba?

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
@gvenc_mtb

Duro yaylı bir amortisördür.Zaten XCM'i street tarzında kullanmak başlı başına bir hatadır,fiyatından dolayı seçiyor olabilirsiniz ama 2 haftada XCM kıran arkadaşım var.

Konuyu açan arkadaş için ikinci el düşünmüyorsa ona önerilan Axon güzel çalışan bir maşadır.Hem disk hem v fren uyumludur.

• Beğen
Tepkiler: semeket

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yalnızca disk uyumlu ama RST Airfirst diye bir amortisör var, bence araştır. Kullanıp memnun kalan birkaç kişi vardı. Sıfır fiyatı 330 TL, 1700gr, rebound, lock out var. Bir göz atmak da fayda var...
http://www.sardabikeshop.com/pictures/1226150.jpg

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@dgt97

rst bence amortisör piyasasında pek başarılı değil.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Evet katılıyorum, ama bu modeli kullananlar çok fazla övdüler bana. Fiyatı da uygun, bence iyi bir seçenek oluşturuyor...

semeket

Aktif Üye
Tepki
106
çok teşekkür ederim bilgileriniz için... 2. el aslında olabilir yanlız pek güvenim yok ikinci el için yani 3-5 gün sonra bir yolda ben yarı yolda bırakıpta gezimi burnumdan getirmesin istiyorum... tekrar teşekkürler. şu anlık tercihim suntour axon s-rl den yana ama bütcemi biraz daha genişletebilirsem daha iyilerinede bakacağım tabi ki :D

Mithrelios

Daimi Üye
Tepki
167
axon s-rl 1.5 senedir kullaniyorum. güzel bir maşa fakat çok da hafif değill. 1920 gr bendeki, lockout ile birlikte.

çalişmasi, havali maşaların kiloya göre istediğinizce ayarlanabilme özelliği vb gayet güzel. fiyatı da uygun.

ve fakat, ben şu anda Axon RLD maşayı öneririm. sadece disk frene izin vermesi sorun değilse ve fiyat farkini vermek isterseniz tabi. çok daha hafifi çok daha şık, rebound ayari olan cidden fiyatına göre çok çok iyi bir alet.

• Beğen

semeket

Aktif Üye
Tepki
106
@Mithrelios

zaten disk firenede geçmek istiyorum artık :D

Mithrelios

Daimi Üye
Tepki
167
axon s-rl nin tüm lockout aksamını (maşa içindeki de dahil) sökünce 1580gr a düştü alet. ikinci elden düzgün bulursanız ucuza güzel çalişan hafif maşa elde edebilirsiniz :D

derme çatma yöntemlerle uğraşmam, lockout da lazim derseniz buyrun rld'ye.

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
Ben Axonn RLD öneriyorum, eğer Fox maşa alamıyorsanız sizin içein en ideali olacaktır. Yolda çabuk hızlanmak ve bu hızı korumak içinde kilitli bir maşa tercihi çok iyi olacaktır. Çuku ve tümsek alanlarda da kiliti açarak kullanırsınız. Almışken bir defa alın, Axon RLD'ler 1700 gr civarında.

Mithrelios

Daimi Üye
Tepki
167
suntour maşalar, özellikle bu konustugumuz axon masalar, fiyat performans işinde öne çıkan, pek bilinmeyen, temel özelliği kalitesi / esnemezliği / çalışması vb değil de fiyatına göre bu özelliklerinin iyi olması olan aletler.

fox ise maşa işinde belki dünyadaki en iyi üreticidir. ben kullanmadım fakat genellikle hafiflik dışındaki diğer tüm özellikleri çok iyi olarak gösteriliyor. fiyatları ise özetle "çok".

• Beğen

semeket

Aktif Üye
Tepki
106
Bir kaç maşa baktım Rock Shox Tora 318nasıl bir maşa? Axonn RLD'ye de baktım falat tam alayamadım. Anladığım kadarıylada maşanın bir bacağı havalı diğeri hidrolik yağ varmış veya şunların tam karşılığı nedir? cevaplarınız için teşekkürler

Preload adjuster= Air pressure adjust
Crown race diameter= 30 mm
Lenght ( w / o thread )= 255 mm
Finish =#8285
System= Air / Hydraulic remote speed-lock w/rebound adjust
I.C.E.= Yes
Stanchion tube= Alloy / Black anodized
Integrated HD= Semi ID type / 44mm
Crown= Alloy / hollow type

birde sanırsam gidondan kilitlemesi var bu özellik benim için iyi maşayı kilitlemek için elimi bırakıp eğilmek zorunda kalmayacağım... bazıları ise bunu istemiyor hatta çıkarıyorlar acaba sebebi nedir? eğer hafifletmekse zaten piyasada çok daha hafif maşa alabilirler acaba bu gidondan kilitleme iyi bir şey değil mi? Tekrar teşekkür ederim...

Hüsnü Deniz Kalaycı

Forum Bağımlısı
Tepki
187
İsim
Hüsnü Deniz Kalaycı
Bisiklet
Scott
Daha hafifi daha pahalı demek ucuz yoldan hafifletiyorlar lock outu sökerek yoksa rl kötü birşey değil:)

• Beğen

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Bulabilirseniz ikinci el bir RockShox Reba öneririm yada 450-500tl gibi bir rakama sıfır Axon RLD olabilir. Bu arada Manitou'nun havalı modellerini de araştırabilirsiniz.

• Beğen

Serdar's Bike

Aktif Üye
Tepki
36
İsim
Serdar
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Fuji
Suntour Epicon RLD'yi tavsiye ederim. Zaten başarılı olan bu model, 2009 yılında biraz daha geliştirilmiş. Ağırlığı 1750 gr civarında. Disk ve V-fren seçenekleri mevcut. Bu maşa yurt dışı alışveriş sitelerinde aşağı yukarı 200 Dolar'a satılıyor. Fiyat-performans açısından bence rakibi yok. Ancak Türkiye'de sadece disk fren uyumlu ve beyaz renkli versiyonu bulunuyor...

• Beğen