Havalar Isınıyor Bisiklet Binerken Dikkat Edilecek Noktalar

ulas

Forum Bağımlısı
Tepki
9.754
Bisiklet
Geotech
Merhaba Arkadaşlar,

Havaların ısınmasıyla birlikte bisiklete binerken dikkat etmemiz gereken önemli noktalar var...Genel olarak sıralarsak.

*Bisiklet kullanma sırasında en az bir litre su için
*Bisiklete binmeden önce biraz ısının
*Sıvı yiyeceklerle beslenin
*Su içmek için susamayı beklemeyin
*Nabzınızı çok zorlamayın
*Akşam saatlerini yada sabah saatlerini tercih edin
*İçki,sigara ve kafein içeren maddelerden uzak durun
*Kan şekerinin düşmesine karşılık yanınızda kuru üzüm bulundurun

aramızda uzmanlar onların da görüşünü bekliyoruz....

Scudo

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Bir iki eklemede benden.

Kesinlikle güneş kremi kullanın. Koruma derecesine dikkat edin.
Güneş gözlüğünü ihmal etmeyin.
11:00 - 14:00 arası kullanmamaya çalışın.

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
aaah ah nerde o 1 litre su ile idare edebilecek adam antalya da???
en son gezimiz 45 km 16 kişi bisiklet sevenler derneği ileydi
sadece ben önce 2 litre sonra 1.5 litre su içtim
üstüne 1 matara da dolum vardı 600 cc
yetmedi 1 litre de cola yı fondipledim...

hava 38 derece hissedileni hiç sormayın
güneş gören yerler amele yanığı...

saat 8.30 - 3 arası geziyi o kadar sıvı paklar :)

bu arada 3 kez 24 faktoryel güneş kremi sürmemize rağmen amele yanığı oldu...

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
birşey soracağım ama cahilliğime verin.kan şekeri düşmesini nasıl anlarız yanı hiç düşmedi yada düştü ama ben bilmediğim takmamış olabilirim.nasıl anlayacağım acaba??

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
TAnsiyon düşer bildigim kadarıyla.Gözlerin kararır halsizleşirsin aniden.Ayakta zar zor durursun...
Bu arada harbiiden güneş kremi şart özellikle kollar çok kötü yanıyor

ulas

Forum Bağımlısı
Tepki
9.754
Bisiklet
Geotech
Kan şekeri düştüğü zaman gözünün önüne sanki bir perde inermiş gibi bir kararma olur. Bisiklet üzerinde iken kendini atıveresin geliyor. Bisikletten indiğin zaman ayakların sanki boşluktaymış gibi olur ve biraz bulantı olur. Ayağa kalktığınız zaman dizlerde de hafifi bir titreme... Bu bahsettiğim belirtiler çok uzun sürmez 10-15 dakika içinde geçebiliyor.

Bu durumda yapılması gereken gölge bir yere oturup kuru üzüm tarzı bir şeyler yemek olur. Biraz da dinleneceksiniz. Aslında başka yiyeceklerde olur ama yanda taşınması ve kana en hızlı karışan yiyeceklerden biri kuru üzümdür...

Katıldığım bisiklet turlarında çok kişinin bisiklet üzerinde bayıldığına şahit oldum. Çok zorlama kan şekerini çok daha çabuk düşürüyor...

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134

yanılmıyorsam bunlar kan şekeri düşüşünün ileri safhaları...
öncesinde bir halsizlik ve bitkinlik oluyor..keyifsizlik...isteksizlik..gözünün önünde uçuşan parlak noktalar..

ironman abi neredesin? :)
konunun ehli...

acumur

Forum Demirbaşı
Tepki
563

Evet bu versiyonu genelde açlık tetikliyor.Birden ellerde titreme ve aşırı sinirli olma durumu çıkıyor meydana.Yanımızda yoksa eğer hemen durup bir bakkal yada marketten meyve suyuda içilebilir özellikle vişne suyu direk etkisini gösteriyor.Kuru üzüm çikolata v.b ürünlerde tabi etkili ama meyve suyu sıvı olduğundan kana karışımı çok daha çabuk oluyor ve haliyle etkisinide daha çabuk gösteriyor.Ama bu kan şekeri düşmesi öyle çokda panik yapılacak bir hal değil.Yani önlemini almassanız tabiki zararlı olabilir en azından ileriki yıllarda şeker hastalağına dönüşür Allah korusun.Vücudu aç bırakmamak gerekiyor en önemlisi.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
bu kanşekrinin düşmesi ve yaz kullanımıyla ilgili bende sizlere bikaç bişey yazmak istiyorum...
Yazın bisiklete binerken içilecek su miktarı çok önemli şimdi 1 litre min seviye ama fazlada abartmamak lazım çünkü fazla içilen suda vucudun sıcakla beraber daha çabuk yorulmasına vucuttaki şeker stoğunun daha çabuk tükenmesine ve dolayısıyla şekerin daha çabuk düşmesinede neden olabilir aklınızda bulunsun...ayrıca 1 saat ve üstü binişlerde her zaman meyva suyu vs yi yanınızda içilicek sertinlikte taşıyamayabilir (termoslu mataranız yoksa) yada çevrede bakkal tarzı yerler bulup alamayabilirsiniz, ve güneşten ılınmış meyva suları ilk etapta iyi gelsede bir süre sonra daha çabuk susatacak ve aynı olay tekrar yaşanaktır...Böyle durumlarda yanınıza alacağınız iki adet kek vs gibi ürünler o anlık bekleme süresinde etkisi gösterecek ve bir sürede miğdenizi dolu tuutuğu için kan şekerinizin açlıktan dolayı tekrar düşmesine engel olacaktır...Son olarak yazın uzun binişlerden yarın saat kadar önce yiyip midenizde bulunduracağınıuz ufak kek muz vs gibi besinler midede biniş sırasında rahatsızlık vermeyen bir doluluk yaratacak ve ilk etapta kullanılacak besin deposunu oluşturarak daha konforlu ve uzun sürüşler sağlayacaktır....

ufuk

Üye
Tepki
2
Havaların ısınması gerçekten insanı bezdiriyor. Sabah saatlerinde sahilde bisiklete binmek harika bir şeymiş. Akşam saat 18:00 sonrasıda çok rahat oluyor. herkese öneririm...

beverly

Forum Demirbaşı
Tepki
284
Bisiklet
Scott
ben sabah8 den once binebilirsem bi de aksam 6 dan sonra biniyorum.ardaki zamanda 40 derecenin ustu col sicagi olduruyo adami.