HATIRLATMA: Evliya Çelebi’nin Yolu

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Salih Dinçer tarafından paylaşıldı.

 1. Salih Dinçer

  Salih Dinçer Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.025
  Beğeniler:
  784
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Evliya Çelebi at sırtında yolculuk etmişti. EÇY her şeyden önce onun ve ona eşlik edenlerin deneyimledikleri biçimde bir tecrübeye olanak sağlıyor.

  Evliya Çelebi, günlerce yolda olmanın gerçeklerinin farkındaydı ve hem ziyaret ettiği yerlerin arasındaki zaman ve yön bilgilerini kaydetmiş hem de geçtiği bölgeleri betimlemişti. Ziyaret ettiği yerden bir başka yere gitmek üzere ayrılırken, yola koyulduğu yönü ve bir sonraki yere kaç saatte ulaştığını belirtmişti.

  [​IMG]

  Geçmişteki seyyahların Anadolu’daki rotalarına dair mevcut derlemelerin gösterdiğine göre Evliya Çelebi’nin seyahati boyunca izlediği rotanın çoğu bölümü diğer, batılı seyyahların izlediği bilindik rotalardan farklıydı. Onların paylaşmadığı, kentlerin uzağında kalan hayatlara karşı Evliya Çelebi’nin merakı olduğunu varsayabiliriz–keza bu onu saygı uyandıran, ziyadesiyle Osmanlı bir kişilik yapmaktadır.

  EÇY’nun ilk bölümü İstanbul’dan başlar ve Evliya Çelebi’nin soyunun geldiği şehir olan Kütahya’da sona erer. Rota yaklaşık 1,200 km uzunluğundadır. Biniciler İstanbul’dan Bursa’ya hareket edeceklerdir; bu rota önce Hersek Dil, ardından İnegöl-Tavşanlı- Kütahya-Afyon-Sandıklı-Banaz-Ovacık-Uşak-Gediz-Simav-Gediz-Kütahya yolunu izler. En önemlisi, bu rota Evliya Çelebi’nin dolambaçlı gezi yöntemini izler ve kasabalar arasındaki ender ziyaret edilen kırsal bölgelerle kesişir. Modern güzergâhlar kolay yolu seçer, mümkün olduğunca ovalar boyunca gider; Evliya Çelebi ise keyfine göre dolaşır. Bugün hala çoğunluğu kırsal olan bu güzergâh, biniciler ve yürüyüşçüler için uygun iken kitle turizmini çekmeyecek ve bu özellikle kırsal bölge ve insanlarına faydalı olacaktır. Aynı şekilde, ortaya çıkarıldıktan sonra asgari idare ve masraf gerektirecektir.

  Kaynak: http://ssbf.sabanciuniv.edu/evliyacelebi/tr/?rota/rota.html
   
  İslam Gölge bunu beğendi.
 2. #2
  Salih Dinçer

  Salih Dinçer Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.025
  Beğeniler:
  784
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Meğerse rahmetli Süleyman Şatır gibi modern gezginler Evliya Çelebi gibi değerli kaşiflerdenmiş: https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=66717

  Önümüzdeki ay başında Süleyman ağabeyin vefat yıl dönümü yaklaşmakta. Gerçi 3 Ekim 2011 Pazartesi'ye geliyor ama hafta içi mesaisi olmayanlar ile birlikte bir gün önceden yad turu tertiplenebilir. Mesaisi olanlar aynı gün geri döner diğer arkadaşlar ise kamp kurarak ertesi gün turu Mudanya'ya kadar ilerletebilir.

  Gönül ister ki Evliya Çelebi yolunda da ilerleyebilmek. Ancak ne Hersek Burnu'na kayık ile geçmek mümkün ne de burundaki askeri otoritenin koyduğu yasağı çiğneyip bir fotoğraf çekebilmek.
   
 3. İsa Yavaş

  İsa Yavaş Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Eylül 2014
  Mesajlar:
  264
  Beğeniler:
  187
  Şehir:
  Balıkesir
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Evliya çelebinini hayranıyım.:alkis: