Hatalı Park Eden Araçlar ve Kaza

Oğulcan Yürek

Aktif Üye
Tepki
81
@Ersin Yılmaz

Merhabalar , öncelikle çok geçmiş olsun. Orada sizin yanınıza ben ve kız arkadaşım geldik.Biz de sizden 20-30 dakika önce antrenmandaydık.Antrenmanı bitirip bisikletleri arabaya yükledik ve aracımızla dönüş yoluna geçmiştik.Sizi yolda görünce ve ambulansta gelince hemen sağa çekip yanınıza geldik.Tabi yanınıza geldiğimizde sivil kıyafetliydik ancak polislere sporcu olduğumuzu söyledik , inanması için aracımızdaki bisikletleri ve takım formalarınıda gösterdik.Ben size orada mağdur olmamanız açısından bisikletinizi alayım takımımızın dükkanına bırakırım bostancıda oradan alırsınız demiştim ancak bu önemli değil.Daha önce bende böyle bir kaza geçirmiştim bisikleti kaza yerinden kimse almadığı için çingenelerin alıp gittiğini biliyorum o yüzden alma teklifinde bulundum.Birbirimize bazen de olsa güvenmek gerekir :confused:

Tekrar çok geçmiş olsun...

Scudo

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
@Oğulcan Yürek
Merhaba. Düşünceniz çok güzel; fakat atladığınız bir nokta var. O da, arkadaşın kazanın şoku ile dediğinizi tam kavrayamamış olması ve bu nedenle de güven hissinin tam oluşamaması. Zaten kendisinin yapmış olduğu yorumdan tam niyetinizi anlayamadığını, sporcu kimliğinizi de kavrayamadığı anlaşılıyor. Bu yüzden onun hafif sitemvari sorusuna alınmamak gerekiyor. Tekrar söylüyorum, sizin düşünceniz çok güzel. Arkadaşın da o an güvenebileceği tek kişi polis memuruydu ve mantıklı geleni yaptı. Kim olsa aynısını yapar, ilk defa gördüğü ve amacını tam anlayamadığı kişiye güvenmezdi. Hele ki sivil kıyafetliyse.
Gelelim kaza yapan arkadaşa. Büyük bir kaza sayılır, geçmiş olsun. Sen manevi görüşüne göre anlık hareket edip frene asılmışsın. Kimse o yarım saniye içinde hsap yapıp çarpsam mı, fren mi sıksam diye düşünemez. İçinde vicdan varsa fren sıkar, yoksa gömer gider banane der. Bu yüzden bu duygunu kaybetme; çünkü iyi olan bu. Kendine zarar gelmiş olsa da bu sen karşındakini düşündüğün için değil, karşıdaki kişinin bilinçsiz hareketi yüzündendir. İki tarafta da kasıtlı birşey yok. Senin zararını tazmin etmesi onun için yükümlülüktür. Seni düşünmemesi, yardımda yetersiz ve aciz kalması onun kendi karakteridir, kimseyi ilgilendirmez. Umarım yaraların en kısa sürede iyileşir. Bu arada kırılan dişin için implant yapılmak üzere tazminat davasında bildirimde bulunmayı unutma. Tekrar geçmiş olsun. Kazasız pedallar...

Oğulcan Yürek

Aktif Üye
Tepki
81
@Halil EROĞLU

Dediğim gibi önemi yok , kendinisine büyük bir şey olmamış ya o yeter bize :)

Tepki
211
Bisiklet
Scott
Oğulcan bey,sizi o an tanıyamadım ve sivildiniz.Üzerinizde forma olsa polis yerine emin olun ki sizi tercih ederdim.Hassasiyetiniz için cok teşekkür ederim.O an ki hâlimden ötürü anlayışla karşılayacağınızı düşünüyorum.

Aslında kaza görünüşte hafif gibi olsa da,ilk anı fotoğrafladım.Üst dudaklarım ortadan ayrılıp aşağıya sarkmaktaydı.Bugün sekizinci gün ve ne savcılıktan ne polisten ses yok.Dudağımda iz kalacağı kesin gibi.Geç gelen adalete ben de 'adalet' demem açıkcası.Bu park eden araçlar için,sağ çapraz bir flaşör temin edeceğim.

• Beğen
Tepkiler: Oğulcan Yürek
Tepki
211
Bisiklet
Scott
Savcılık 'uzlaşma' için davet etti.
Görüşme esnasında görevli adli memura maddi ve manevi zararımı izah ettim ve bir meblağ karşılığında (kırık diş vs) uzlaşabileceğimizi belirttim.Şikayetçi olduğum şahıs bu meblağı ödeme durumunun olmadığını iletti.Aynı zaman da 'suçlu sendin' dedi.Trafik polisi tutanağa iki tarafa da 'dikkatsizlik' yazmış.Şahıs davacı olmamamı,yoksa işine son verileceğini ve de maddi zorluklar içinde olduğunu iletti.Fakat beni suçlamaktan da geri kalmadı.Bu sefer de vicdan muhasebesi yapmaya başladım.Fakat hayır ! Benim on gün pipetle beslenmemin,kırık ön dişimin,halen atamadığım korkunun bir cezası olmalıydı.Olmalı çünkü başkası da aynı mağduriyeti yaşamamalıydı.

Adli memur nedense hakim görevini üstlenirmişcesine "bu davadan birsey çıkmaz,kâr elde edemezssiniz' dedi.Dolayısıyla çılgına döndüm.Bana bu ithamda nasıl bulunur aklım almıyor.Beni ikna edemeyeceğini anlayınca,karşı tarafa taksit yapalım teklifi sundu.Yani ona göre olay daha başka.O uzlastırmadan adli memur ne kazanıyor anlayamadım.

Ben 'dava açılsın,uzlaşamayız' diyerek konuyu kapattım ve dava açıldı.Avukat arkadaşlarımıza bir sorum olaca;
aracın şöförü değil de,aracın sahibi,sigorta kasko vs bu zararı karşılaması için talep edebilirmiyim? Görünüşe göre şöför zor durumda kalacak.Keza aracın sahibi kaza anı restoran da yemek yemeye devam edecek kadar vicdansızdı.Bu yüzde vicdanım yitmiş durumda bu insanlara karşı...

Tepki
211
Bisiklet
Scott
Keza aracın şöförü o nokta da araç park yasağının olmadığını belirtti.Kaza yerine gittim.Şansıma trafik polisi vardı.Kendisine sordum.Parkın yasak olduğunu söyledi.Hatta park eden araçları çekmeye başlamışlardı.Bana yasak tabelasınıda gösterdi.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Hakimler siyasetle uğraşır, polisler rüşvet, siyaset, cemaatle uğraşır (Hepsi değil tabi) , memurlar davalar bitsin uğraşmayalım diye insanları yanlış yönlendirir bitmeyecek ülkemin insan hakları sorunu, bitmeyecek bu memurların siyasetle uğraşıp kendilerini büyütme çabaları, bitmeyecek zenginden yana olmaları.
Park yasağı olan yere park edildimişse kusur tamamen diğer taraftadır. Suçlu taraf klasik bir "fakir edebiyatı yaparak" düşüncelerinizi değiştirmesin siz onun arabasına suçlu olarak çarpsaydınız önce dayak atmaya çalışır sonra denemediği yol kalmazdı.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Sizin için neden "dikkatsizlik" yazılmış anlamadım açıkçası.
Keşke o anda dikkat etseydiniz tutanakta yazılana diyeceğim ama o anda kim yapabilir ki bunu..

Neyse,

Trafik Kanunu 67. madde der ki;
Madde 67 -Manevralarda aşağıdaki kurallar uygulanır:
a) Sürücülerin park yapmış taşıtlar arasından çıkarken, duraklarken veya park yaparken taşıt yolunun sağına veya soluna yanaşırken, sağa veya sola dönerken, karayolunu kullananlar için tehlike doğurabilecek ve bunların hareketlerini zorlaştıracak şekilde davranmaları yasaktır.

Ayrıca sigorta şirketlerinin hazırladığı tutanak yazma rehberinde şöyle bir görsel de var;
http://s26.postimg.org/qdp4y3a55/www.jpg

Hakkınızı aramaya devam etmekle bence en doğru olanı yapmışsınız..

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
şimdiye kadar okuduğum çoğu bisiklet kazasında frene asılan bizler daha çok zarar görüyoruz.
acaba diyorum böyle bi durumda frene asılmayıpta insana çarpsak zararı paylaşsak diye düşünüyorum.

Tepki
211
Bisiklet
Scott
'Dikkatsizlik' bana neden yazılmış bende anlamadım Edip Bey.Açıkcası çok takılmadım,neticede 'polis tutanağı' .Rutin prosedür vari işlem.Dikkatsizlik bende olsa şahıs kapıyı açıp kendini çok açığa attı.Ona çarpardım.Çünkü frenlemeyi zamanında ama sert yaptım.Dolayısıyla omuzunun hizasında yüzüstü düstüm.Sola kırıp Yandan ilerleyen arabalara kendimi atmamam da dikkatliligimi gösterir ama polis işte,yaz geç mantığı.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Ersin Yılmaz

Peki siz tutanağı imzaladınız mı Ersin Bey?

Tepki
211
Bisiklet
Scott
Bir tutanak imzalatılmadı.Hastane de ifademi verdim sadece.Hastane polisi sabaha karşı ben taburcu olurken raporumu vermek üzere kapıyı tıkladığımda,odasında uyumaktaydı.Belki unutmuş bile olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Edip D.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
çok geçmiş olsun. davayı takibi bırakmayın, gerekirse bir avukatla görüşüp anlaşın. çirkin davranışları yanına kalmasın böylesi insanların.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Ersin Yılmaz

Şu durumda karşı tarafın pek bir dayanağı yok gibi görünüyor.
Umarım sonuç sizin lehinize olur Ersin. Eminim aramızda size yardımcı olabilecek/olmak isteyecek avukat arkadaşlar da vardır..

Tepki
211
Bisiklet
Scott
Dilekleriniz temennileriniz için teşekkur ederim.Bu arada bir not ekleyeyim ;

Fsm hastanesi acil servisine ambulansla getiriildim.Sedye de beklerken telefondan yüzümün fotografını cektim.Dudagımın ortasında bir parmak kalınlığında boşluk vardı.'Bu dudak dikiş tutmaz' dedim kendi kendime.Bir doktor geldi.33/35 yaşlarında.Ölü dokuları alacağını söyledi ve aldı.İtina ile dikmeye başladı.Ara ara sohbete girdik.Biraz bisiklet tutkusundan vs.Dikis cok uzun sürdü.Biliyordum estetik açıdan sorun yaşayacaktım ve çok moralsizdim.Plastik cerrahlık durumun olabilir dedi.Yapacak bir şey yoktu.Günler geçti pansumanlar vs derken yara geçti.Dikişleri aldırdım ve estetik acıdan bozukluk kalmadı.İnanamamıştım.

Geçenler de babamla o kaza gününü konusurken dikişi atan doktorla o gece sohbetini anlattı.Doktor ; "kendisi spora ve bisiklete olan tutkusu bu denli olmasa açıkcası cok uğraşmazdım" demiş...

Evet gerçekten cok uğraştı.Doktoru etkiledigim aslında konuşmamdan ziyade,üzerimde ki bisiklet forması,çantam,kaskım ve aksesuarlardı.Onun "tutku" diye lanse ettiği sey buydu aslında.

Tüm bisiklet tutkunlarına sesleniyorum.Bu sevdayı layıkıyla yaşayın.Formanız,kaskınız ve aydınlatmalarınız tam olsun.İnsanların saygınlığı bazen göreceli...

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Ersin Yılmaz

Avukat değilim ama sorunuza cevap vermek için hukuk fakültesi mezunu olmak şart değil sanırım, yasa çok açık. Olayın sorumlusu olan şahıs, araç sahibinin maaşlı şoförü ise talep edebilirsiniz.

6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 66. maddesi:
Adam çalıştıran, çalışanın, kendisine verilen işin yapılması sırasında başkalarına verdiği zararı gidermekle yükümlüdür.
Adam çalıştıran, çalışanını seçerken, işiyle ilgili talimat verirken, gözetim ve denetimde bulunurken, zararın doğmasını engellemek için gerekli özeni gösterdiğini ispat ederse, sorumlu olmaz.
Bir işletmede adam çalıştıran, işletmenin çalışma düzeninin zararın doğmasını önlemeye elverişli olduğunu ispat etmedikçe, o işletmenin faaliyetleri dolayısıyla sebep olunan zararı gidermekle yükümlüdür.
Adam çalıştıran, ödediği tazminat için, zarar veren çalışana, ancak onun bizzat sorumlu olduğu ölçüde rücu hakkına
sahiptir.

Tepki
211
Bisiklet
Scott
Uzlaşmaya davet süresi kazadan 1,5 ay sonra.Dava ise 6 ay sonra.Siz siz olun adalet durağında çok beklemeyin arkadaşlar.Vaktin de gelmiyor.

Tepki
211
Bisiklet
Scott
Dava sonuçlandı.Karşı taraf ''dikkatsizliği nedeniyle 6 ay hapis.İyi hal 5 ay hapis.Sonuç : erteleme.Bir yıl içerisinde suç işlerse ceza infaz edilecek.Bir de mahkeme masrafları olan 368 TL davalıdan tahsil edilecek.
Şahsımın masrafları için ise 'karşı tarafa kusur yükleme' tespiti nedeniyle olumsuz.Yani 10 gün pipetle beslenmem ve kırık dişim söz konusu bile olmamış.''Basit tıbbi müdahale'' olarak geçmiş.Özetle ; adalet sözde arayı bulmuş...

Primattan Geldim

Forum Demirbaşı
Tepki
388
İsim
Onur G.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
@Ersin Yılmaz
Adaletini seveyim Türkiye...Kapı ama olayı abimin başına geldi motorla giderken,çocuk ölüyordu nerdeyse ama mahkeme 9 yıl sonra zaman aşımına uğradı. 10.dünya ülkesiyiz kardeşim ne diyeyim geçmiş olsun.

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@Ersin YılmazGeçmiş olsun ersin bey, kapalı kask çeşitlerinden olsa aceba yüz kısmınız zarar görmezmiydi ki, airzound kornada kalabalık bir donanım olmasına rağmen, bu gibi durumlarda çok işe yarıyor, aceba öyle bir korna olsaydı yanınızda, basmaya vaktiniz kalırmıydı..

@cihan kırmızı
Tamamen basmamak değilde, karşı taraf haksız birşekilde önünüze barikat gibi çıkdıysa düşmeden durabileceğimiz en güvenli fren kombinasyonuyla zararı ikiye bölmek daha doğru olabilirdi,

Bizde kurallara dikkat etmeliyiz eğer hatalıysak, örnek ışıkda geçdik, yanlış yerde sürüş yapdık bu gibi durumlardada karşı taraf suçsuzken zararı ikiye bölmekde mantıklı olmazdı.. :D