Hasan Söylemez Şırnak'a Vardı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında MehmetArsLan tarafından paylaşıldı.

 1. MehmetArsLan

  MehmetArsLan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  17 Eylül 2010
  Mesajlar:
  243
  Beğeniler:
  147
  Şehir:
  Manisa-Soma-Ev
  Seviye:
  [​IMG]

  Türkiye'de 11 Temmuz tarihinde banka kartlarını kırıp, son parasını da çocuklara dağıtarak 5 parasız halde İstanbul'dan başlayarak Türkiye turuna çıkan gazeteci ve fotoğrafçı Hasan Söylemez Hakkari'den sonra Şırnak'a geldi:eek: .

  ŞIRNAK - Gittiği her bölgenin kültürel değerlerini, çeşitliliğini, insanlarını ve yaşam tarzlarını, hem turist, hem gazeteci, hem fotoğrafçı, hem de o hayatı yaşayan sıradan bir insanın gözüyle fotoğraflayıp, yaşadığı yol hikayelerini yazarak da belgeleyen Hasan Söylemez, Şırnak’a gelerek araştırmalarına başladı. İnsanları daha yakından tanıyıp anlayabilmek ve daha iyi bir iletişim kurabilmeyi amaçladığını belirten Söylemez, “Onlara her anlamda ihtiyacımın olması gerekiyordu. Onların yaşam tarzlarını, kültürlerini ve hayata bakışlarını, ancak onlar gibi yaşayarak anlayabilirdim” dedi.

  ‘Bisikletle 10 bin kilometre Türkiye Turu ve Türkiye Fotoğrafları’ adlı projesine başlamadan önce Doğu ve Güneydoğu’ya gitmemesi konusunda yüzlerce mail aldığını belirten Söylemez şunları anlattı: “O kadar kötü senaryolar üretildi ki, sanki gideceğim bu bölgelerden bir daha sağ dönemeyecekmişim gibi. İnsanlar neden böyle düşünüyor anlamıyorum. Burası da bizim ülkemizin toprakları. Burada öcüler değil, insanlar yaşıyor ve bu bölgenin insanlarının sıcakkanlılığı, misafirperverliğini dünyanın hiçbir yerinde göremezsiniz. Hiçbir sorun yaşamadan Şırnak’a kadar geldim. Van, Hakkari ve Şırnak bölgelerinde karşılaştığım insanların beni misafir edebilmek için birbirleriyle yarışmaları, bu bölge halkı için art niyetli düşünenleri utandıracak derecedeydi. Benim kim olduğumu bilmiyorlar, onlar için sadece yoldan geçen sıradan bir yabancıyım. Dili, dini, ırkı, mezhebi, kimliği ne olursa olsun herkesin çok rahat bir şekilde bu bölgelerde gezebileceğinin artık bilinmesi gerekiyor. Bu ülke doğusu, batısı, kuzeyi, güneyi hiç fark etmiyor kültürler ve yaşam tarzları farklı olabilir ancak birleştirici yönleri daha fazladır” dedi.

  3 BİN 400 KİLOMETRE KAT ETTİ
  Yolculuğunun daha ne kadar süreceğini bilmediğini belirten Söylemez, “Her şey spontane gelişiyor, ne kendimle ne de bir başkasıyla yarışıyorum. 3.5 ayda Karadeniz bölgesi ve Doğu Anadolu bölgesinde 3 bin 400 km yol katedip Şırnak’a vardım. Sadece sınır bölgelerini geziyorum. Sırada Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep var. Ardından Akdeniz, Ege ve Trakya bölgesini de geçtikten sonra turumu İstanbul’da noktalayacağım” diye konuştu.

  Önceki gün Şırnak’a gelen Söylemez, bir taraftan Anadolu insanının belgeselini çekerken bir taraftan da toplumun duyarlı olması gereken konularla ilgili gezi ve yol hikayeleri yazdığını söyledi. Gazeteci ve Fotoğrafçı Söylemez, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bisikletin sağlıklı ve doğaya saygılı bir ulaşım aracı olarak kullanılabileceğine dikkat çekmek için sürekli pedal çeviriyorum. Her bölgede çektiğim fotoğraflarla sergiler düzenleyip, bu sergilerde fotoğraf satışlarından elde edilen gelirlerin tamamını ise dernek, vakıf ve ihtiyaç sahiplerine bağışlıyorum. İlk sergimi Karadeniz Bölgesi’ni tamamladıktan sonra Trabzon’da açtım. Karadeniz sergimde kanser hastalarının tedavisine bir umut olabilmesi için fotoğraf satışlarından elde edilen gelirlerin tamamını Kansere Umut Vakfı’na bağışladım. Doğu ve Güneydoğu’da çektiğim fotoğraflarla düzenleyeceğim sergilerden elde edilen gelirleri ise köy okullarına bağışlıyorum. Son olarak İstanbul’da uluslararası büyük bir fotoğraf sergisi düzenleyeceğim ve bu serginin gelirleri de sokak çocuklarına gidecek. Projemin temel amaçlarından biri zaten mutluluk ve paylaşımdır. Eğer birilerini paylaşımlarımla mutlu edebiliyorsam, amacıma adım adım ulaşıyorum demektir.” (dha)


  ERCAN KALAY


  !!!!RADİKAL GAZETESİNDEN ALINMIŞTIR!!!!
   
 2. tolga1976

  tolga1976 Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.744
  Beğeniler:
  2.577
  Şehir:
  İstanbul, Ümraniye
  Seviye:
  Arkadaşım iyi niyetini anlıyorum ve paylaşma ruhunuda takdir ediyorum kendi adıma.. :rolleyes:

  Ama lütfen dikkat et forumun en üstünde sabit bir konu var, rahmetli Çağatay'ın hemen altında..;)

  Yazılarını oraya yazarsan konu bölünmemiş olur..
   
  mustafa akman ve MehmetArsLan bunu beğendi.
 3. #3
  MehmetArsLan

  MehmetArsLan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  17 Eylül 2010
  Mesajlar:
  243
  Beğeniler:
  147
  Şehir:
  Manisa-Soma-Ev
  Seviye:
  oraya aktarayım ben bu bilgileri o zaman yetkililer öyle gerekiyorsa kapatsın bu konuyu
   
 4. alp güven

  alp güven Üye

  Kayıt:
  7 Ekim 2010
  Mesajlar:
  92
  Beğeniler:
  58
  Şehir:
  ankara
  Seviye:
  dikkat edilmesi gereken bir bölge başarılar kendisine
   
 5. NECDET ÖZTÜRK

  NECDET ÖZTÜRK Üye

  Kayıt:
  15 Ekim 2010
  Mesajlar:
  91
  Beğeniler:
  26
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  gerçekten takdire şayan bir işe kalkışmış. kolaylıklar diliyorum
   
 6. Doğu Biçer

  Doğu Biçer Kıdemli Üye

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  29 Eylül 2010
  Mesajlar:
  211
  Beğeniler:
  190
  Şehir:
  Mersin
  Seviye:
  Güzel Ve Bir Okadarda Riskli Yerlerden Geçiyor Allah Kolaylıklar Versin..
   
 7. Raif Korkmaz

  Raif Korkmaz Bisikletkolik

  Kayıt:
  4 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.048
  Beğeniler:
  2.140
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  Hasan mükemmel bir iş yapıyor
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-11-16_14-35-2.png
Bu sabah @emrah9700, kullanmaya başladığı güç ölçerle ilgili bir iki soru iletmişti whatsapp'tan. Astigmat başlangıcı nedeniyle telefondan okuyup yanıt yazmam zor. Sorularını buradan yanıtlamaya...
3187249_orig.jpg
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...
upload_2015-11-18_17-9-12.png
Canyon Strava'daki son 30 aktiviteni inceleyip, sınırlarını zorladığın bir aktiviteyi bulup, ödülü 'Canyon Exceed CF SLX' olan bir yarışmaya da dahil ediyor. Strava kullananlar, beklemeye gerek...